Клара Освальд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клара Освальд
Дженна-Луїза Коулман
Персонаж пов'язаний з Одинадцятий Доктор
Дванадцятий Доктор
Раса Людина
Рідна планета Земля
Рідна ера XXI століття
Перша поява Ізолятор далеків[ru]
Остання поява З диявольською впертістю[ru]
Актор Дженна Коулман
Софі Даунем (в дитинстві)

Кла́ра Óсвальд (англ. Clara Oswald) — персонажка британського науково-фантастичного серіалу «Доктор Хто», втілена акторкою Дженною Коулман. Вперше з'явившись у першому епізоді сьомого сезону «Ізолятор далеків[ru]» як Освін Освальд, Клара є постійною супутницею Одинадцятого Доктора починаючи з сьомої серії 7 сезону «Дзвони Святого Івана». Подорожує з Дванадцятим Доктором під час восьмого і дев'ятого сезонів.

Загадка Клари[ред. | ред. код]

У серіалі є три різних «версії» Клари Освальд, які проявляють себе в різних епохах та за різних обставин протягом сьомого сезону.

Перша зустріч Клари і Доктора відбувається в серії «Ізолятор далеків», де Клара називає себе Освін Освальд. Таким чином з'являється перша «версія» Клари — Освін Освальд, яка є далеком та помирає в кінці, рятуючи життя Доктору.[1]Доктор тоді так і не побачив її обличчя, але чув її голос.

Наступна зустріч Клари і Доктора відбувається у вікторіанську епоху в різдвяній серії 2012 року «Сніговики», коли Клара, виходячи з трактиру «Роза і Корона», зауважує, що раптово з'явився сніговик. В той момент повз неї проходив Доктор, і Клара поцікавилася у нього, чи не він зліпив сніговика, на що той відповів негативно. Клара назвала Доктору своє ім'я, на що він відповів, що воно гарне, і ​​поїхав, не бажаючи заводити нових знайомств після втрати своїх супутників Емі Понд і Рорі Уільямса, а незадоволена його відмовою Клара наздогнала карету. Протягом серії Доктор дізнається про другу «версію», відому як Клара-Освін Освальд, і відходить від депресії, рятуючи світ. В кінці серії друга версія Клари також вмирає, а Доктор усвідомлює, що вона — та сама дівчина, яка померла в ізоляторі давніше, тому вирушає на її пошуки.[2]

Зустріч з третьою версією Клари детально показана в подіях серії «Дзвони Святого Іоанна». Третя «Клара» — Клара Освальд з XXI століття. У цій серії Клара освоює комп'ютерні тонкощі, посилаючись до першої Клари, яка була хакеркою і зуміла зламати всі системи притулку далеків.

Сам Доктор називав Клару неможливою («She's not possible!») саме через її загадки. В кінці сезону з'ясовується, що існує набагато більше версій Клари і причина цього — те, що вона слідом за Великим Розумом увійшла в часову лінію Доктора, щоб виправити наслідки дій Розуму і врятувати Доктора. Це розділило її на безліч версій, які супроводжують і допомагають Доктору в кожній його регенерації (точніше від Першого Доктора до Одинадцятого), справжню ж Клару Доктор зумів врятувати і продовжує подорожувати з нею.

Подальша історія[ред. | ред. код]

У ювілейній серії «День Доктора» з'ясовується, що Клара Освальд працює викладачкою літератури в школі Коал-Хілл. Вона зустрічає Десятого і Військового Доктора і переконує їх врятувати планету повелителів часу від руйнування в Війні Часу, помістивши її в кишеньковий всесвіт. У «Часі Доктора» повелителі часу намагаються повернутися крізь щілину в часі, але якщо їм це вдасться — війна почнеться заново. Доктор відсилає Клару додому, а сам залишається на планеті Трензалор, щоб запобігти війні, але раз-по-раз вона повертається. Доктору доведеться померти, оскільки запас його регенерацій підійшов до кінця. Тоді Клара крізь тріщину просить повелителів часу врятувати Доктора, на що ті посилають йому новий цикл регенерацій. Клара стає свідком його регенерації в Дванадцятого Доктора.

Дженна Коулман, виконвиця ролі Клари Освальд

Протягом серії «Глибокий вдих» Клара деякий час переживає втрату Доктора, якого вона знала і любила, поки не отримує дзвінок від Одинадцятого Доктора, який він зробив до своєї регенерації, щоб переконати Клару залишитися і допомогти його новому втіленню розібратися в собі. Клара знайомиться зі своїм колегою-вчителем математики Денні Пінком, і між ними зав'язуються романтичні стосунки. Якийсь час Клара воліє не розповідати Доктору і Денні одне про одного. Її дружбі з Доктором також доводиться пройти перевірку на міцність. Під час подій серії «Площина» Кларі вдається побути на місці Доктора, і вона усвідомлює свою здатність діяти безжально і прагматично, як іноді доводиться йому. Денні Пінк гине, перш ніж Клара встигає розповісти йому все, що приховувала. Клара намагається шантажувати Доктора, змусивши його змінити історію, щоб запобігти смерті Денні, але це неможливо. Замість цього вони знаходять сховище, де заклятий ворог Доктора володар часу Майстер, а нині володарка часу Міссі, містить свідомості загиблих людей, щоб в результаті звернути їх в армію кіберлюдей. Міссі зізнається, що саме вона дала Кларі номер телефону Доктора і продовжувала зводити їх разом. Денні стає кіберлюдиною, але йде проти своєї програми і знищує армію, зібрану Міссі, зірвавши її плани знищити світ. Через два тижні після цього Доктор і Клара зустрічаються, щоб попрощатися. Вважаючи, що так буде краще, кожен з них бреше іншому, не бажаючи обтяжувати своїми проблемами. Доктор прикидається, що знайшов Галіфрей і тепер повернеться додому. Клара в свою чергу повідомляє йому, що Денні живий, тоді як насправді той пожертвував можливістю скористатися пристроєм Міссі і повернув замість себе хлопчика, якого випадково вбив на війні.

Шляхи Доктора і Клари знову перетинаються в різдвяному спецвипуску «Останнє Різдво», коли вони опиняються в одному і тому ж сні, спроектованому інопланетними істотами. Клара зізнається, що Денні як і раніше мертвий, а Доктор розповідає, що не знаходив Галіфрею.[3] По ходу сну вони шкодують про те, що розлучилися. Доктор просить Клару знову подорожувати з ним, і вона з радістю погоджується. Події початку дев'ятого сезону призводять Клару разом з Доктором і Міссі на Скаро (планету далеків), де вона ледь уникає загибелі. Через багато пройшовши, Клара внутрішньо прогесує і демонструє все більшу впевненість при вирішенні проблем в небезпечних ситуаціях, ніж Доктор. Її нерозсудлива принциповіть особливо проявляється в серії «Зустрінь ворона», коли Клара, намагаючись виграти час, бере на себе чужий смертний вирок і лише потім дізнається, що його не можна скасувати. Клара закликає Доктора не давати волю своїй темній стороні через її загибель і хоробро зустрічає смерть.[4] Під час свого ув'язнення в сповідальному диску в серії «Посланець з небес» убитий горем за Кларою Доктор уявляє, як розмовляє з подругою. Вирвавшись зі своєї в'язниці на Галіфрей, Доктор використовує технологію повелителів часу, щоб витягти Клару з останніх миттєвостей її життя, і тікає з нею, намагаючись обдурити смерть. Він усвідомлює, що їх подорожі з Кларою принесуть більше шкоди, ніж користі, і збирається стерти спогади Клари про себе, сподіваючись її вберегти. Клара відмовляється забувати Доктора і саботує нейроблокатор, і тоді вони з Доктором використовують пристрій, не знаючи, на кому він спрацює. В результаті пристрій стирає спогади Доктора про неї. Клара залишає Доктора на Землі, щоб той міг продовжити свої подорожі на повернутої йому TARDIS, і разом з такою ж безсмертною в результаті допомоги Доктора багато століть тому Ешільдою відлітає у вкраденій TARDIS на пошуки пригод у безмежному Всесвіті.

Появи[ред. | ред. код]

Клара Освальд з'явилася в серії «Дзвони Святого Іоанна» як маленька дівчинка, яка розмовляла з Доктором на дитячому майданчику. Доктор не усвідомив її тотожності з Кларою Освін Освальд з вікторіанського часу; їх ідентичність помітна тільки глядачам.[5]

Протягом 7 сезону персонажка з'являлася як три окремих людини з різними іменами:

 • Освін Освальд з'являється і вмирає під час рятування Доктора в «Ізолятор далеків», 1 серії 7 сезону, як штатна працівниця космічного корабля «Аляска», яка опинилась на планеті-ізоляторі і, вочевидь, стала далеком.
 • Клара Освін Освальд з'являється і вмирає під час рятування Доктора в «Сніговику», різдвяному випуску серіалу в 2012 році, як авантюрна гувернантка з вікторіанського Лондона.
 • Клара Освальд з'являється в серії «Дзвони Святого Іоанна», 6 серії 7 сезону, і з тих пір є постійню супутницею Доктора. Походить з сучасної Британії. Виявилася джерелом інших Освальд.

Крім того, в серії «Ім'я Доктора» були показані епізодичні версії- «відлуння» Клари, які рятували Доктора в його часовому потоці:

 • Клара, яка радить вибрати Доктору інший ТАРДІС, коли його перше втілення збирається вкрасти (позичити) першопочаткову.
 • Клара, яка спостерігає за Четвертим Доктором під час подій серії «Тимчасове вторгнення».
 • Клара, яка попереджає Третього Доктора, який ухиляється від Тимчасового ковпака (серія «П'ять Докторів») на своїй машині «Бессі».
 • Клара, яка кричить Другому Доктору, який тікає від Тимчасового Ковпака (серія «П'ять Докторів»).
 • Клара, яка слідує за Шостим Доктором, коли той ходить по коридорах ТАРДІС.

В серіалі[ред. | ред. код]

Сезон 7, частина 1 (2012)
Серія Оригінальна назва Сценарист Режисер Дата випуску
Ізолятор далеків Asylum of the Daleks Стівен Моффат Нік Харран 01.09.2012
Спеціальний різдв′яний випуск (2012)
Серія Оригінальна назва Сценарист Режисер Дата випуску
Сніговики The Snowmen Стівен Моффат Сол Мецстин 25.12.2012
Сезон 7, частина 2 (2013)
Серія Оригінальна назва Сценарист Режисер Дата випуску
Дзвони Святого Іоанна The Bells of Saint John Стівен Моффат Колм Маккарті 30.03.2013
Кільця Акатена The Rings of Akhaten Ніл Кросс Фаррен Блекберн 06.05.2013
Холодна війна Cold War Марк Ґетісс Дуглас Маккіннон 13.05.2013
Причастя Hide Ніл Кросс Джеймі Пейн 20.05.2013
Подорож в серце тардісу Journey to the Centre of the TARDIS Стів Томпсон Мет Кінг 27.05.2013
Багряний жах The Crimson Horror Марк Ґетісс Сол Мецстін 04.05.2013
Срібний жах Nightmare in Silver Ніл Гейман Стівен Вулфенден 11.05.2013
Ім′я Доктора The Name of the Doctor Стівен Моффат Сол Мецстін 18.05.2013
Спеціальні випуски(2013)
Серія Оригінальна назва Сценарист Режисер Дата випуску
День Доктора The Day of the Doctor Стівен Моффат Нік Харран 23.11.2013
Час Доктора Time of the Doctor Стівен Моффат Джеймі Пейн 25.12.2013
Сезон 8 (2014)
Серія Оригінальна назва Сценарист Режисер Дата випуску
Глибокий вдих Deep Breath Стівен Моффат Бен Уітлі 23.08.2014
Більше в середині Into the Dalek Стівен Моффат Бен Уітлі 30.08.2014
Робот з Шервуда Robot of Sherwood Марк Ґетісс Пол Мерфі 06.09.2014
Слухай Listen Стівен Моффат Дуглас Маккіннон 13.09.2014
Грабіж у часі Time Heist Стів Томпсон Дуглас Маккіннон 20.09.2014
Наглядач The Caretaker Стівен Моффат Пол Мерфі 27.09.2014
Вбити місяць Kill the Moon Пітер Харнесс Пол Уілмсхерст 04.11.2014
Мумія на Східному Експресі Mummy on the Orient Express Джейми Метісон Пол Уілмсхерст 11.11.2014
Площина Flatline Джеймі Метісон Дуглас Маккіннон 18.11.2014
В нічному лісі In the Forest of the Night Френк Коттрел Бойс Шері Фолксон 25.11.2014
Темна вода Dark Water Стівен Моффат Рейчал Талалей 01.11.2014
Смерти на небі Death in Heaven Стівен Моффат Рейчал Талалей 08.11.2014
Спеціальний різд′яний випуск (2014)
Серія Оригінальна назва Сценарист Режисер Дата випуску
Останнє Різдво Last Christmas Стівен Моффат Пол Уілмсхерст 25.12.2014
Сезон 9 (2015)
Серія Оригінальна назва Сценарист Режисер Дата випуску
Учень чарівника The Magician's Apprentice Стівен Моффат Хетті Макдональд 19.09.2015
Двійник відьми The Witch's Familiar Стівен Моффат Хетті Макдональд 26.09.2015
На дні озера Under the Lake Тобі Уітхауз Деніел О'Хара 03.10.2015
Перед потопом Before the Flood Тобі Уітхауз Деніел О'Хара 10.10.2015
Дівчинка, яка померла The Girl Who Died Джеймі Метісон, Стівен Моффат Ед Базалджетт 17.10.2015
Жінка, яка вижила The Woman Who Lived Кетрін Трігенна Ед Базалджетт 24.10.2015
Вторгнення зайгонів The Zygon Invasion Пітер Харнесс Деніел Неттхейм 31.10.2015
Видозміна зайгонів The Zygon Inversion Стівен Моффат Деніел Неттхейм 07.11.2015
Більше не спіть Sleep No More Марк Ґетісс Джастін Молотніков 14.11.2015
Зустрінь ворона Face the Raven Сара Доллард Джастін Молотніков 21.11.2015
Посланець з неба Heaven Sent Стівен Моффат Рейчел Талалей 28.11.2015
Диявольська упертість Hell Bent Стівен Моффат Рейчел Талалей 05.12.2015

Примітки[ред. | ред. код]

 1. "Asylum of the Daleks". Doctor Who. BBC. BBC One. No. 1.
 2. "The Snowmen". Doctor Who. BBC. BBC One.
 3. "Last Christmas". Doctor Who. BBC. BBC One.
 4. Doctor Who recap: 'Face the Raven'. Entertainment Weekly. 21 ноября 2015. Процитовано 25-11-2015. 
 5. The Bells of Saint John: A Prequel (Video). BBC. 23 March 2013. Архів оригіналу за 2013-03-26. Процитовано 23 March 2013. 

Посилання[ред. | ред. код]