Клейкий рис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клейкий рис
Клейкий рис в банановому листі
Лаоська корзинка для зберігання приготовленого клейкого рису

Клейкий рис, липкий рис, солодкий рис — сорт рису (Oryza sativa var. glutinosa) в Азії, що характеризується яскраво вираженим смаком і високою міцністю при кулінарній обробці. Цей різновид рису особливо часто використовується для приготування солодких страв (і тому іноді називається «солодким»).

Клейкий рис зазвичай не містить клейковини і може безпечно використовуватися у відповідній дієті [1]. Він відрізняється від звичайного рису відсутністю або мінімальним вмістом амілози і високим вмістом амілопектину; останній якраз надає йому «клейкості». Генетичні відмінності між звичайним і клейким рисом складаються в точкової мутації одного гену, відповідального за біосинтез амілози[2].

У В'єтнамі клейкий рис, свинина і боби мунг є інгредієнтами для приготування традиційних пирогів бань чунг для свята Тет. Клейкий рис вживається там протягом усього року як основа для солодощів, приготованих у банановому листі. В Таїланді та Лаосі має назву кхао няо.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Raymond, N., Heap, J., Case, S. Practical Gastroenterology [Архівовано 28 листопада 2008 у Wayback Machine.]. September 2006. — P. 73.
  2. Olsen, K. M., Purugganan, M. D. Molecular Evidence on the Origin and Evolution of Glutinous Rice [Архівовано 14 Травня 2010 у Wayback Machine.]. // Genetics. — 2002. — Vol. 162. — P. 941—950.