Клеменс Яніцький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клеменс Яніцький
Mokotów - Królikarnia - Xawery Dunikowski - cykl Głowy Wawelskie - 4.jpg
Народився 16 листопада 1516(15161116)
Янушкове
Помер 1543
Краків
·водянка
Громадянство
(підданство)
Польща
Діяльність поет
Alma mater Падуанський університет
Володіє мовами латина
Magnum opus Q24946585?
Конфесія католицтво

Клеменс Яніцький (пол. Klemens Janicki, 16 листопада 1516 — 1543) — польський латиномовний поет часів королівства Польського.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив із селянської родини. Про його молоді роки мало відомостей. Замолоду виявив хист до поезії. Навчався у школах Гнєзно та Познані. Завдяки підтримці впливових діячів Польщі — Яна Дантишека, Анджея Кшицького та Станіслава Гозія зумів зробити кар'єру. У 1536 році стає секретарем єпископа Плоцького А. Кшицького. після смерті останнього у 1537 році отримує покровителсьтво воєводи краківського Петра Кміти. Завдяки підтримці останнього у 1538—1540 роках навчався у Падуанському університеті, де отримав ступінь доктора філософії. Того ж року папа римський Павло III нагородив Яніцького поетичним лавровим вінком.

По поверненню стає пастором Голажева у Малій Польщі. Незабаром перебирається до Кракова, де перебував дос амої смерті у 1543 році.

Творчість[ред. | ред. код]

В його доробку численні елегії, вірші з політичною сатирою, епіграми. В елегіях Яніцького відобразилися образи Італії, сучасні політичні події, спогади класичної давнини. Античний світ був для поета джерелом натхнення. Цикл коротких, у 12 рядків віршів К.Яніцького з яскраво вираженою плебейською самосвідомістю, присвячених польській історії від праотця Лех, що вийшов нібито з Далмації, та легендарної діви Ванди до Сигізмунда Старого, придбав широку популярність, витримав кілька видань і читався ще у XVII ст.

Народний гумор звучить в сатиричному діалозі Яніцького про строкатість польських костюмів і мінливості звичаїв. Учасники бесіди — повернувся з царства тіней король Ягелло і придворний блазень Станчик. У вірші «Скарга Речі Посполитої» Яніцький продовжив політичну сатиру Анджея Кжицкього, але вже з позицій простолюдина, селянського сина.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Bibliografia Literatury Polskiej — Nowy Korbut, Piśmiennictwo Staropolskie. — Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1964. — t. 2. — S 282—286. (пол.)