Клеменція Угорська (королева Франції)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клеменція Угорська
фр. Clémence de Hongrie
Народилася 8 лютого 1293[1]
Неаполь, Неаполітанське королівство
Померла 13 жовтня 1328 (35 років)
Париж
Поховання Couvent des Jacobins de la rue Saint-Jacquesd
Країна  Франція
Знання мов французька
Титул Queen Consort of France and Navarred і королева[d][2]
Конфесія християнство
Рід Анжуйська династія Капетингів
Батько Карл Мартел Анжуйський[3]
Мати Клеменція Габсбургська[3]
Брати, сестри Карл I Роберт і Беатриса Угорськаd
У шлюбі з Людовік X Сварливий[3]
Діти Іоанн I[3]

Клеменція Угорська (фр. Clémence de Hongrie; 8 лютого 1293, Неаполь — 12 жовтня 1328, Париж) — королева Франції та Наварри, дружина короля Людовіка X.

Біографія[ред. | ред. код]

Клеменція була дочкою Карла Мартела Анжуйського, що носив титул короля Угорського, і Клеменції Габсбургської, дочки імператора Рудольфа I. Вона була племінницею Карла Валуа за його першою дружиною Маргаритою Анжу-Сицилійською і сестрою Карла Роберта, а також Шаробера, короля Жана II, дофіна В'єннського. 19 серпня 1315 року Клеменція одружилася з Людовіком Х Сварливим, королем Франції та Наварри, і разом з ним була коронована в Реймсі 24 серпня. 5 червня 1316 вона овдовіла, а в листопаді того ж року народила сина Іоанна I Посмертного, який помер через кілька днів. Будучи королевою Франції менше року, залишила по собі спогади як про жінку побожну і доброчесну. Поборовши притаманні їй сором'язливість і скромність, намагалася впливати на чоловіка, що вирізнявся слабохарактерністю і безглуздим норовом. Її шлюб із Людовіком було влаштовано за допомогою його дядька Карла Валуа та бабусі Клеменції, Марії Угорської. Існує версія, що перша дружина Людовіка, з якою йому не вдавалося отримати розлучення, була умертвлена ​​саме через вимоги Марії Угорської якнайшвидше влаштувати весілля.

Короткий шлюб, раннє вдівство і, багато в чому, смерть сина, позначилися її характері. Не виявляла схильності до розкоші в сані королеви, вона пристрасно захопилася колекціонуванням коштовностей, картин та інших предметів мистецтва. При французькому дворі вона майже не мала друзів. Померла Клеменція в Тампле 12 жовтня 1328, залишивши по собі багато неоплачених боргів. Після смерті її майно було розпродане.

Клеменція у мистецтві[ред. | ред. код]

Клеменція Угорська є однією з героїнь циклу історичних романів «Прокляті королі» французького письменника Моріса Дрюона. Образ Клеменції на екрані був втілений двома французькими актрисами: Монік Лежен у 1972 році та Сіреною Аутьєрі у 2005 році.

Примітки[ред. | ред. код]