Клеомброт II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клеомброт II
дав.-гр. Κλεόμβροτος Bʹ
Cleombrotus and Chilonis.gif
Клеомброт II та Хілоніда
Цар Спарти
Правління 242 до н.е — 241 до н. е.
Попередник Леонід II
Наступник Леонід II
Біографічні дані
Релігія давньогрецька релігія
Народження 3 століття до н. е.
Смерть 3 століття до н. е.
У шлюбі з Хілоніда[d]
Діти Клеомен[d] і Агесіполід[d]
Династія Агіади
Медіафайли у Вікісховищі?

Клеомброт II (дав.-гр. Κλεόμβροτος Bʹ) — цар Спарти з династії Агіадів в період від 242 до н.е по 241 до н. е. Прихильник реформ царя Агіса IV.

Біографія[ред. | ред. код]

Клеомброт походив з бокової гілки династії Агіадів, але після одруження на Хілоніді, дочці царя Леоніда II, він став претендентом на владу. В той час у Спарті точилася боротьба між царем-реформатором Агісом IV та прихильником старих порядків Леонідом II. Ефор Лісандр син Лібія, прихильник Агіса IV, звинуватив Леоніда у порушенні спартанських законів. Разом з цим Лісандр закликав Клеомброта заявити свої права на владу. Злякавшись Леонід сховався в храмі Афіни Міднодімної разом з дочкою, яка залишила Клеомброта. Він отримав виклик до суду, але не вийшов з храму, і тоді спартанці в 243 році до н. е. передали владу Клеомброту, який підтримав реформи Агіса.

Незабаром були проведені чергові вибори ефорів і до влади прийшли противники реформ. Вони відпустили Леоніда II та висунули обвинувачення проти колишніх ефорів: Лісандра та Мандрокліда. Обвинувачені звернулися до царів та умовляли виступити проти ефорів, мотивуючи це їх протизаконними діями. Царі погодилися і разом з товаришами виступили на площу та прогнали ефорів з їх крісел. Агіс та Клеомброт II призначили нових ефорів з числа своїх прихильників, серед котрих був Агесілай, дядько Агіса IV. Щоб укріпити своє становище царі озброїли молодь та випустили ув'язнених з тюрем. Потім, вже не боячись опозиції, царі розпочали реформи. Спочатку були скасовані борги, а боргові розписки, кларії, були спалені на майдані. Потім був виданий наказ про перерозподіл землі, але Агесілай, котрий був великим землевласником, гальмував перерозподіл.

Після того як Агіс IV на чолі спартанського війська відправився на допомогу стратегу Ахейського союзу Арату Сікіонському у його боротьбі з Етолійським союзом, у Спарті став керувати могутній ефор Агесілай. Він зневажливо ставився до Клеомбота і своїми безправними вчинками викликав обурення у населення. Цим скористалася опозиція, котра влаштувала переворот та повернула владу Леоніду II. Першим чином колишній вигнанець вирішив покарати Клеомброта. Хілоніда, дочка Леоніда змогла випросити у батька не вбивати її чоловіка. Разом з ним вона відправилась у вигнання, попри вмовляння Леоніда зостатися.

Родина[ред. | ред. код]

Був одружений на Хілоніді, дочці царя Леоніда II. Подружжя мало двух синів:

  • Агесіполід — батько царя Агесіполіда III
  • Клеомен — регент при племіннику Агесіполіді III.

Примітки[ред. | ред. код]