Клеомен III

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Клеомен III (грец. Κλεομένης Γ', 261 до н. е. — 189 до н. е.) — цар Спарти в період від 235 до н. е. по 189 до. н. е.

Правліня[ред.ред. код]

Клеомен став царем під впливом своєї жінки Агіатіди, вдови Агіса III, сам походив з роду Агіадів. Він одразу взявся за реформи, які повинні були знищити глибоку ворожнечу між класами, підняти нижчі класи та відняти надлишок багатства у аристократії. Перш ніж він встиг привести у виконання ці плани, йому довелося вступити у боротьбу із зовнішніми ворогами — ахейцями, проти яких він 3 рази виступав у похід (228226 до н. е.) та здобув дві великі перемоги, при Лікеї і у Мегалополі.

Повернувшись, Клеомен зробив переворот у Спарті: 4 з ефорів були вбиті, звання ефорів було знищено, земля поділена знову, більшість періеків отримала спартанське громадянство, так що стало 4 000 гоплітів.

Брата свого Евкліда Клеомен оголосив 2-м спартанський царем і вигнав тих, хто вороже поставився до реформ багатих спартанців. Союзу між Клеоменом та ахейцями перешкодила раптова хвороба царя, коли він оправився, війна спалахнула знову і учасником її став Антигон Досон.

У 222 до н. е. Антигон розбив Клеомена при Селласії і цар утік до Єгипту, але, не знайшовши тут допомоги, зробив невдалу спробу обурення, під час якої спартанці, не бажаючи здаватися, самі повбивали один одного. Мати і діти Клеомена та всі жінки спартанців були страчені за наказом Птолемея у 220 до н. е.

Джерела[ред.ред. код]


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.