Клеопатра Селена II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клеопатра Селена II
Cleopatra Selene II bust, Cherchell, Algeria, 3.jpg
Юба II та Клеопатра Селена II
Народилася 25 грудня 40 до н. е.[1]
Александрія
Померла 5
Шершель, Cherchell Districtd, Тіпаза, Алжир
Поховання
Діяльність монарх
Титул королева-консорт і принцеса
Рід Птолемеї
Батько Марк Антоній
Мати Клеопатра VII
Брати, сестри Antonia[d], Марк Антоній Антіл, Юл Антоній, Антонія Старша, Антонія Молодша, Александр Геліос, Птолемей Філадельф і Птолемей XV Цезаріон
У шлюбі з Юба II[2]
Діти Птолемей і Drusilla of Mauretaniad
Царська гробниця в Тіпазі, місце поховання Клеопатри Селени та її чоловіка - Юби II Мавританського

Клеопатра Селена II (*25 грудня 40 — †9 березня 5 роки до н. е.) — державний діяч Єгипту та Мавретанії. Була останньою представницею роду Птолемеїв і дуже пишалася цим.

У 37 р Антоній визнав Клеопатру Селену законною дочкою і одружився з її матір'ю Клеопатрою VII.[3] У 34 році він проголосив Селену царицею Кирени і Лівії. [4]

Опис[ред. | ред. код]

Походила з давньоримського роду нобілів Антоніїв і роду Птолемеїв. Донька Марка Антонія, консула 44 року до н. е., і Клеопатри, цариці Єгипту. Сестра-близнюк Олександра Геліоса. У 37 році до н. е. Антоній визнав Селену законною дочкою і одружився з її матір'ю. У 34 році до н. е. була оголошена царицею Кирени та Лівії. Деякий час мала титул Клеопатри Селени I (або Клеопатри VIII).

Після поразки та загибелі Антонія у 30 році до н. е. Клеопатра Селена була узята в полон Октавіаном Августом й у 29 році до н. е. проведена в тріумфі у Римі. Після цього виховувалася в будинку Октавії, сестри Октавіана і дружини Антонія.

У 25 році до н. е. була видана заміж за Юбу, царя Мавретанії. Після цього переїздить до країни чоловіка, де займається гуманітарними справами, допомагає Юбі з державних питань.

Юба і Селена правили спільно 20 років (52 р. до н.е. - 23 р.) [5]. Клеопатрі Селені не судилося до самої смерті знову побувати в Єгипті, за яким вона сумувала. Могилу для Селени і Юби почали будувати в 3 р. до н.е. Вона розташована в прибережній частині Алжиру, нині місто Тіпаза

Зображення Селени[ред. | ред. код]

У Шершелі (в минулому Цезаріон) знаходиться біломармуровий бюст суворої і сумної жінки з грубуватими рисами короткого, майже чоловічого обличчя, з ретельно укладеними короткими локонами - цариці Мавританії Клеопатри Селени.

У 2012 році італійський єгиптолог Джузеппіна Капріотті (італ. італ.Giuseppina Capriotti[6] встановила передбачувані образи Олександра Геліоса і Клеопатри Селени. За допомогою стилістичного і іконографічного аналізу, розробленого польським Центром середземноморської археології Варшавського університету (пол. entrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytet Warszawski), [7] Джузеппіна досліджувала 10-метрову статую дітей з піщанику, знайдену в 1918 році на західному березі Нілу, неподалік від храмового комплексу Дендера [en], статуя зберігалася в Каїрському єгипетському музеї.

Зокрема, дослідниця звернула увагу, що у хлопчика на голові розташований сонячний диск, в той час як у дівчинки - місячний диск і півмісяць. Обидва диска декоровані давньоєгипетських символом у формі ока, відомим як Уаджат. Дві змії біля ніг дітей, імовірно кобри, також ототожнюються з сонцем і місяцем. У дітей кругла форма обличчя, маленьке підборіддя і великі очі, подібно людям епохи правління Клеопатри VII.

«На жаль особи статуй збереглися погано, проте добре помітно, що у хлопчика кучеряве волосся, а з правого боку голови - коса, що типово для єгипетських дітей того часу. Зачіску дівчинки можна асоціювати з династією Птолемеїв, і особливо, з Клеопатрою », - розповідала Джузеппіна Капріотті.

На монетах Селена зображена з зачіскою на прямий проділ, як у Лівії.

Родина[ред. | ред. код]

Чоловік — Юба II, цар Мавретанії.

Діти:

Поховання[ред. | ред. код]

Похована у Мавретанському королівському мавзолеї разом із своїм чоловіком Юбом ІІ — королем Нумідії і Мавретанії в Алжирі.

Образ Клеопатри Селени в мистецтві[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Plut. Ant. 36; 54; 87
  • Dio XLIX 32; 41; L 25—26; LI 16; 21
  • Zonar. X 31
  1. Roller D. W. The World of Juba II and Kleopatra SeleneЛондон, Нью-Йорк: Routledge, 2003. — С. 77. — ISBN 978-1-134-40296-0
  2. Н. О. Юба II // Энциклопедический словарьСПб: Брокгауз — Ефрон, 1904. — Т. XLI. — С. 270.
  3. [Plut. Ant. 36; Dio XLIX 32. .]
  4. [Plut. Ant. 54; Dio XLIX 41; L 25—26, Dio Cass., Hist. Rom., 49, 32, 41; 50, 25-26. .]
  5. [21: Pars II. I 48. .]
  6. Giuseppina Capriotti Vittozzi. Istituto di Studi sul Mediterraneo Antico
  7. Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW. Архів оригіналу за 2 Листопада 2019. Процитовано 2 Листопада 2019.