Клеопатра VII

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клеопатра
дав.-гр. Κλεοπάτρα Φιλοπάτωρ
(«Клеопатра, любляча батьком»)
Погруддя Клеопатри VII. Старий музей, Берлін
Погруддя Клеопатри VII. Старий музей, Берлін
Правління 51 — 30 до н. е. (21 рік)
Співправительство[en] Птолемей XII (до 51 р. до н. е.)
Птолемей XIII (51 - 47 р. до н. е.)
Птолемей XIV (47 - 44 р. до н. е.)
Птолемей XV (44 - 30 р. до н. е.)
Попередник Птолемей XII
Наступник Птолемей XV Цезаріон
У шлюбі Птолемей XIII
Птолемей XIV
Марк Антоній
Діти Птолемей XV Цезаріон
Александр Геліос
Клеопатра Селена II
Птолемей Філадельф
Батько Птолемей XII
Мати Імовірно, Клеопатра VI Трифена (також відома як Клеопатра V Трифена)
Народився

Початок 69 до н. е. чи кінець 70 до н. е.

Александрія,
Елліністичний Єгипет
Помер 10 серпня 30 до н. е. (39 років) Александрія, Римський Єгипет
Місце поховання Невстановлена гробниця (ймовірно, в Єгипті)
Династія Птолемеї

Клеопатра VII Філопатор (Койне грец: Κλεοπάτρα Φιλοπάτωρ, «Клеопатра, любляча батьком»; 70/69 до н. е. — 12 серпня 30 до н. е.) — Фараон Птолемеївського царства Єгипту з 51 по 30 рік до н. е., його остання діюча правителька. Член династії Птолемеїв, вона була нащадком її засновника Птолемея I Сотера, македонського полководця і сподвижника Александра Македонського. Після смерті Клеопатри Єгипет став провінцією Римської імперії, що ознаменувало кінець останньої елліністичної держави в Середземномор'ї та епохи, яка тривала з часів правління Александра (336–323 рр. до н.е.). Хоча її рідною мовою була давньогрецька, вона була єдиною правителькою Птолемеїв, яка вивчила і використовувала єгипетську мову.

Уславлена завдяки драматичній історії любові до римського полководця Марка Антонія. В останні роки її правління Єгипет був підкорений Римом, сама Клеопатра наклала на себе руки, щоб не стати бранкою Октавіана. Була і залишається одним із найпопулярніших античних персонажів у кінофільмах та літературних творах.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Клеопатра VII правила Єгиптом 22 роки послідовно в співправництві зі своїми братами (вони ж за традицією формальні чоловіки) Птолемеєм XIII та Птолемеєм XIV, потім у фактичному шлюбі з римським полководцем Марком Антонієм. Була останнім незалежним правителем Єгипту до римського завоювання. Широкої популярності набула завдяки любовному зв'язку з Юлієм Цезарем та Марком Антонієм. Від Цезаря, можливо, мала сина Цезаріона, від Антонія двох синів та доньку.[5]

Джерела по Клеопатрі — Плутарх, Светоній, Аппіан, Діон Кассій, Йосип Флавій. Здебільшого давня історіографія їй несприятлива; Існує думка, що очорніння Клеопатри здійснено переможцем Єгипту, Октавіаном і його оточенням, що прагнули всіма силами обмовити царицю, представивши її не тільки небезпечним ворогом Риму, а й злим генієм Марка Антонія.

Проте деякі історики все ж таки вважають, що приписувані їй розпуста і підступність були реальними. Наприклад, збереглося судження про Клеопатру римського історика IV ст. Аврелія Віктора: « Вона була така розпусна, що часто проституювала, і мала таку красу, що багато чоловіків своєю смертю платили за володіння нею протягом однієї ночі».[6]

Походження[ред. | ред. код]

Клеопатра народилася 69 року до н. е. (Офіційно 12 рік правління Птолемея XII), мабуть в Александрії. Вона є однією з трьох (відомих) дочок царя Птолемея XII Авлета, можливо, від наложниці, оскільки, за зауваженням Страбона, у цього царя була тільки одна законна дочка Береніка IV, цариця в 58–55 роках до н. е.

Про дитинство та юність Клеопатри нічого не відомо. Безсумнівно, на неї справило сильне враження смута 58–55 років, коли її батька скинули і вигнали з Єгипту, а царицею стала його дочка (сестра Клеопатри) Береника. Відновлений на престолі силами римського намісника Сирії Габінія, Птолемей XII кидається в різанину, репресії та вбивства (жертвою яких упала в тому числі і Береніка). В результаті він перетворюється на маріонетку, яка утримується при владі лише завдяки римській присутності, що обтяжує фінанси країни. Неприємності царювання батька піднесли урок майбутньої цариці, яка використала всі засоби, щоб позбутися противників і всіх, які стоять на її шляху, — як, наприклад, від свого молодшого брата Птолемея XIV в 44 до н. е. і пізніше від сестри Арсіної IV.

Особистість[ред. | ред. код]

Мармурова скульптура Клеопатри скульптора Джироламо Масіні, виготовлена ​​в 1882 році.

Справжній образ Клеопатри нелегко розглянути через навколишній романтичний флер і численних кінокартин.

Немає жодних достовірних зображень, які точно без ідеалізації передали б її фізичний образ. Пошкоджений бюст із Шершелл в Алжирі (античне місто Цезарея Мавританська), створений після смерті Клеопатри з нагоди шлюбу Клеопатри Селени II, її дочки від Марка Антонія, з царем Мавретанії Юбою II, передає зовнішність Клеопатри в останні роки; хоча іноді це погруддя приписують самій Клеопатрі Селені II. Клеопатрі VII приписують елліністичні погруддя, що зображують молодих привабливих жінок з типово грецькими особами, але персони, з яких робили погруддя, точно не ідентифіковані. Вважається, що погруддя, що зображує саме Клеопатру VII, зберігається в Берлінському музеї (див. заставку на початку статті) і музеї Ватикану, але класичний вигляд змушує підозрювати ідеалізацію зображення.

Профілі на монетах показують жінку з хвилястим волоссям, великими очима, підборіддям, що виступає, і носом з горбинкою (спадкові риси Птолемеїв). З іншого боку, відомо, що Клеопатра відрізнялася могутньою чарівністю, привабливістю, чудово користувалася цим для спокуси і також мала чарівний голос і блискучий, гострий розум. Як пише Плутарх, який бачив портрети Клеопатри:

Бо краса цієї жінки була не тією, що зветься незрівнянною і вражає з першого погляду, зате звернення її відрізнялося чарівною красою, і тому її образ, що поєднувався з рідкісною переконливістю промов, з величезною чарівністю, що прозирала в кожному слові, в кожному русі, міцно врізався у душу. Найбільші звуки її голосу пестили і радували слух, а мова була точно багатострунний інструмент, який легко налаштовувався на будь-який лад, — на будь-яку мову… [7]

Коли греки зазвичай нехтували вихованням дочок, навіть у царських сім'ях, Клеопатра явно мала хорошу освіту, яке, наклавшись на її природний розум, дало чудові результати. Клеопатра стала справжньою царицею — поліглотом, володіючи крім рідного койне (грецька мова елліністичної епохи) також єгипетським (перша зі своєї династії доклала зусиль для оволодіння ним, можливо тільки за винятком Птолемея VIII Фіскона ), арамейським, ґеезом, (давньоефіопська мова), давньоперською, давньоєврейською та мовою берберів (народу, який жив на півдні Стародавньої Лівії). Її лінгвістичні здібності не оминули і латинь, хоча освічені римляни, як, наприклад, Цезар, самі досконало володіли грецькою мовою.

Шлях до трону[ред. | ред. код]

Заповіт Птолемея XII, який помер у березні 51 року до н. е. передавало престол Клеопатрі та її молодшому братові Птолемею XIII, якому тоді було близько 9 років і з яким вона поєднувалася формальним шлюбом, оскільки згідно з птолемеївським звичаєм брат мав одружитися з сестрою. Всі дівчата в роді Птолемеїв мали ім'я Клеопатра, а хлопчики Птолемей. Клеопатра була старша за свого брата-чоловіка і стала дружиною-регентом. На престол вона зійшла у 18-річному віці за погодженням з Римом під офіційним титулом Θέα Φιλοπάτωρ (Теа Філопатор), тобто богиня, що любить батька (з напису на стелі від 51 до н. е.) Перші три роки царювання були нелегкі через дворічний неврожай, викликаний недостатнім розливом Нілу.

З царювання співправителів негайно почалася прихована боротьба партій. Клеопатра спочатку правила одна, усунувши малолітнього брата, але потім він взяв реванш, спираючись на євнуха Потіна (колишнього кимось на кшталт глави уряду), полководця Ахілла та свого вихователя Теодота (оратор з Хіоса). У документі, датованому 27 жовтня 50 року до н. е. ім'я Птолемея фігурує підкреслено на першому місці.

Влітку 48 року до н. е. Клеопатра, що бігла до Сирії і навербувала там військо, на чолі цього війська розбила табір на єгипетському кордоні, неподалік фортеці Пелусій; там же розташувався з військом та її брат, перегороджуючи їй шлях до країни.

Переломним моментом стала втеча римського сенатора Помпея до Єгипту та його вбивство прихильниками Птолемея.

Клеопатра та Цезар[ред. | ред. код]

«Клеопатра та Цезар». Картина художника Жана-Леона Жерома (1866 р.)

У цей момент у боротьбу втручається Рим. Помпей, переможений Юлієм Цезарем під Фарсалом, на початку червня 48 року до н. е. з'являється біля єгипетського берега і просить єгипетського царя про допомогу. Молодий Птолемей XIII, точніше його радники, сподіваючись добитися щедрих милостей від переможців, віддають наказ про вбивство римлянина. Це й було виконано, тільки-но Помпей ступив на єгипетську землю, на очах у всього його оточення (28 вересня 48 року). Але цар прорахувався: Цезар, який у гонитві за Помпеєм висадився в Єгипті через два дні, розгнівався цією розправою і поховав голову Помпея біля стін Александрії, де спорудив святилище Немезиди.

Опинившись у Єгипті, Цезар спробував поповнити свою скарбницю за допомогою боргів, які Птолемей XII наробив римському банкіру Рабірію під час своїх турбот про відновлення на престолі, і які Цезар тепер записав на свій рахунок. Свєтоній пише, що Цезар «не наважився» перетворити Єгипет на римську провінцію, «щоб якийсь заповзятливий намісник не зміг спертися на неї [провінцію з величезними ресурсами] для нових смут». Однак Цезар заявив про намір виступити арбітром у суперечці царів. Птолемей XIII і без нього був фактичним правителем, до того ж визнаним Помпеєм; тому Цезар був зацікавлений у Клеопатрі, яка могла стати маріонеткою, яка зобов'язана йому владою.

Незабаром після прибуття він викликає Клеопатру до Александрії. Проникнути в столицю, яку охороняли люди Птолемея, було непростою справою; Клеопатрі допоміг зробити це її шанувальник, сицилієць Аполлодор, який таємно провіз царицю в рибальському човні, а потім проніс у покої Цезаря, сховавши у великому мішку для ліжка (а не в килимі, як це прикрашено зображується у фільмах, див. Килим Клеопатри). З цього факту можна зробити висновок про тендітну статуру цариці. Кинувшись до ніг римського диктатора, Клеопатра почала гірко скаржитися на своїх утисків, вимагаючи страти Потіна. 52-річний Цезар був полонений молодою царицею; тим паче, що до заповіту Птолемея XII відповідав його власним політичним інтересам. Коли наступного ранку Цезар заявив про це 13-річному цареві — той люто вибіг з палацу і, зірвавши з себе діадему, почав кричати народу, що його зрадили. Натовп обурився; але Цезарю тоді вдалося її втихомирити, зачитавши заповіт царя.

Проте ситуація для Цезаря ускладнилася. Загін, що супроводжував його, налічував лише 7 тисяч солдатів; в Африці збиралися прихильники вбитого Помпея, і ці обставини відродили в партії Птолемея надію позбавитися Цезаря. Потін і Ахілл викликали до Александрії війська; страта Потіна Цезарем вже не могла зупинити повстання. Війська, підтримані городянами, обуреними здирствами та свавіллям римлян, отримали вождя, коли до них бігли Птолемей XIII та його сестра Арсіноя. Через війну Цезар у вересні 48 року по н. е. виявився обложеним і відрізаним від підкріплень у царському кварталі Александрії. Врятував Цезаря та Клеопатру лише підхід підкріплень на чолі з Мітрідатом Пергамським.

Повстанці були розбиті 15 січня 47 року до н. е. біля Мареотійського озера, при втечі цар Птолемей потонув у Нілі. Арсіноя потрапила в полон і була проведена в тріумфі Цезаря. Після цього була спільна подорож Цезаря і Клеопатри Нилом на 400 кораблях, що супроводжувалося галасливими святами.Клеопатра, що формально поєдналася з іншим своїм малолітнім братом Птолемеєм XIV, фактично стала безроздільною правителькою Єгипту під римським протекторатом, гарантією якого були залишені в Єгипті три легіони. Незабаром після відбуття Цезаря, 23 червня 47 року, у Клеопатри народжується син, якого назвали Птолемеєм Цезарем, але який увійшов в історію під даним йому олександрійцями прізвиськом Цезаріон.[8] Стверджували, що він був дуже схожий на Цезаря і обличчям, і поставою.

Перебування в Римі[ред. | ред. код]

Цезар воював із царем Понта Фарнаком ІІ, потім із останніми прихильниками Помпея в Африці; відразу ж після закінчення війн він викликає до Риму Клеопатру з братом (літо 46 року до н. е.) формально — для укладання союзу між Римом та Єгиптом. Клеопатрі була виділена вілла Цезаря в його садах на березі Тибра, де вона приймала почесних римлян, які поспішали засвідчити свою повагу лідерці. У республіканців це викликало крайнє роздратування і стало одним із приводів, що прискорили загибель Цезаря. Ходив навіть слух (переданий Світлонієм і показовий для загального настрою), що Цезар збирається взяти Клеопатру своєю другою дружиною і перенести столицю до Александрії. Сам Цезар наказав помістити позолочену статую Клеопатри біля вівтаря Венери Прародительки (Венери як міфічного предка роду Юлієв, до якого він належав). Проте офіційний заповіт Цезаря не містив жодних згадок про Цезаріон, якого він таким чином не наважився визнати своїм сином.

Суверенне правління[ред. | ред. код]

Александр Кабанель - Клеопатра, яка пробує отруту на засуджених в'язнях

Цезаря було вбито внаслідок змови 15 березня 44 року до н. е. Через місяць, в середині квітня, Клеопатра покинула Рим і в липні прибула до Александрії. Невдовзі помер 14-річний Птолемей XIV. За твердженням Йосипа Флавія, він був отруєний сестрою: народження сина дало Клеопатрі формального співправителя. У цій ситуації дорослішаючий брат був їй абсолютно зайвий.

У 43 року до н. е. на Єгипет обрушився голод і два роки поспіль не розливався Ніл. Цариця була стурбована насамперед постачанням своєї столиці, схильної до бунту. Три римські легіони, залишені покійним Цезарем, бешкетували аж до їх виведення.

Війна між убивцями Цезаря, Касією і Брутом з одного боку, і з іншого боку — його спадкоємцями Антонієм і Октавіаном, вимагала від цариці спритності. Схід був у руках убивць Цезаря: Брут контролював Грецію та Малу Азію, а Касій влаштувався у Сирії. Намісник Клеопатри на Кіпрі, Серапіон, допоміг Касію грошима і флотом з безперечної згоди цариці, які б почуття вона не мала до вбивць свого римського покровителя. Пізніше вона офіційно зреклася дій Серапіона. З іншого боку, Клеопатра спорядила флот нібито, як вона потім запевняла, на допомогу цезаріанцям. У 42 році до н. е. республіканці були розгромлені під Філіппами. Ситуація для Клеопатри одразу змінилася.

Клеопатра та Антоній[ред. | ред. код]

Зустріч із Марком Антонієм[ред. | ред. код]

Зустріч Марка Антонія і Клеопатри (1885), Лоуренс Альма-Тадема.

Клеопатрі було 28 років, коли вона у 41 році до н. е. познайомилася із 40-річним римським полководцем. Відомо, що Антоній як начальник кінноти брав участь у відновленні на престолі Птолемея XII в 55 році, але малоймовірно, щоб вони зустрілися в той час, хоча Аппіан наводить слух, ніби Антоній захопився 14-річною Клеопатрою ще в той період.[9] Вони могли познайомитися під час перебування цариці в Римі, проте до зустрічі в 41 році вони, мабуть, погано знали одне одного.

При розподілі римського світу, проведеному після розгрому республіканців, Антонію дістався Схід. Антоній вирішує реалізувати проект Цезаря – великий похід проти парфян. Готуючись до походу, він посилає офіцера Квінта Делія до Александрії вимагати Клеопатру до себе у Кілікію . Він збирався звинуватити її у допомозі вбивцям Цезаря, мабуть, сподіваючись під цим приводом отримати з неї якнайбільше грошей для походу.

Клеопатра, дізнавшись через Делія про характер Антонія і насамперед про його влюбливість, пихатість і любов до зовнішнього блиску, прибуває на судні з позолоченою кормою, пурпуровими вітрилами та посрібленими веслами; сама вона сиділа в наряді Афродіти, по обидва боки від неї стояли з опахалами хлопчики у вигляді еротів, а керували кораблем служниці в одязі німф. Корабель рухався річкою Кідн під звуки флейт і кіфар, оповитий димом пахощів. Потім вона запрошує Антонія до себе для розкішного бенкету. Антоній був зачарований. Заготовлені звинувачення цариця легко відхилила, заявивши, що Серапіон діяв без її відома, а сама вона спорядила флот на допомогу цезаріанцям, але цей флот, на жаль, був затриманий неприємними вітрами. Як перший прояв люб'язності до Клеопатри Антоній на її прохання наказав негайно стратити її сестру Арсіною, яка шукала притулку в храмі Афродіти в Ефесі.

Так почався роман, що тривав десять років, один із найзнаменитіших в історії — навіть при тому, що ми не можемо судити, якою була частка політичного розрахунку у відносинах з Антонієм, який був необхідний Клеопатрі для здійснення своїх планів. Зі свого боку, Антоній лише за допомогою єгипетських грошей міг утримувати свою величезну армію.

Відновлення держави Лагідів[ред. | ред. код]

Антоній, залишивши армію, пішов за Клеопатрою до Александрії, де провів зиму 41–40 років. до н. е. вдаючись до пиятиків і розваг. Зі свого боку Клеопатра намагалася прив'язати його якнайміцніше.

Плутарх розповідає:

разом з ним вона грала в кістки, разом пила, разом полювала, була серед глядачів, коли він вправлявся зі зброєю, а вночі, коли він, у сукні раба, блукав і тинявся містом, зупиняючись біля дверей і вікон будинків і обсипаючи звичайними своїми жартами господарів - людей простого звання, Клеопатра і тут була поряд з Антонієм, одягнена йому під стать.

Якось Антоній, задумавши вразити Клеопатру своїми здібностями рибалки, підіслав пірнальників, які постійно насаджували йому на гачок новий «улов»; Клеопатра, швидко розгадавши цю хитрість, зі свого боку послала нирця, який насадив Антонію в'ялену рибу.

Поки вони розважалися, парфянський царевич Пакор перейшов у наступ, внаслідок чого Рим втратив Сирію та південь Малої Азії з Кілікією. Антигон Маттафій, ворожий римлянам принц із династії Хасмонеїв (Маккавеїв), був затверджений парфянами на єрусалимському престолі. Марк Антоній провів короткий контрнаступ з Тіра, але потім був змушений повернутися до Риму, де після зіткнення між його дружиною Фульвією та прихильниками Октавіана було укладено мирну угоду в Брундізії. Зіткнення були викликані з вини Фульвії, яка, за словами Плутарха, сподівалася у такий спосіб відірвати Антонія від Клеопатри.

У цей час Фульвія померла, і Антоній одружився з сестрою Октавіана, Октавією. У той самий час 40 року до н. е. Клеопатра в Александрії народила від Антонія близнюків: хлопчика Александра Геліоса («Сонце») та дівчинку Клеопатру Селену («Місяць»).

Протягом 3 років до осені 37 до н. е. відомості про царицю відсутні. При поверненні Антонія з Італії коханці зустрічаються в Антіохії восени 37 року, і з цього моменту починається новий етап у їхній політиці та їхньому коханні. Легат Антонія Вентидій вигнав парфян; Антоній замінює парфянських ставлеників на власних васалів або прямим римським управлінням. Таким чином, знаменитий Ірод за його підтримки стає царем Юдеї. Щось подібне відбувається в Галатії, Понті та Каппадокії. Клеопатра з усього цього отримує безпосередню вигоду, оскільки підтверджуються її права на Кіпр, яким вона фактично володіла, а також міста сирійського і кілікійського узбережжя Середземного моря, царство Халкідіка в нинішньому Лівані. Таким чином вона зуміла частково відновити державу перших Птолемеїв.

Клеопатра наказала відраховувати від цього моменту нову епоху свого царювання у документах. Сама вона прийняла офіційний титул Θεα Νεωτερα Φιλοπατωρ Φιλοπατρις (Феа Неотера Філопатор Філопатріс), тобто «молодша богиня, любляча батька та батьківщину». Титул призначався для приєднаних сирійців, які мали царицю (старшу богиню) птолемеевских кровей Клеопатру Теа у II столітті до н. е., титул також вказував, на думку істориків, на македонське коріння Клеопатри, що було вагомим аргументом для греко-македонського правлячого класу Сирії.

Діти Антонія та Клеопатри[ред. | ред. код]

Ян де Бре, Бенкет Антонія і Клеопатри, 1669

У 37–36 роках до н. е. Антоній розпочав кампанію проти парфян, що обернулася катастрофою, в основному через сувору зиму в горах Вірменії та Мідії. Сам Антоній ледве уникнув загибелі.

Клеопатра залишалася в Александрії, де у вересні 36 року до н. е. народила третю дитину від Антонія - Птолемея Філадельфа. У Римі почали розглядати союз Антонія та Клеопатри як загрозу імперії та особисто Октавіану. Останній на початку весни 35 року послав свою сестру Октавію, законну дружину Антонія та матір двох його дочок — Антонії Старшої (майбутньої бабусі імператора Нерона) та Антонії Молодшої (майбутньої матері Германіка та імператора Клавдія), — для того, щоб вона приєдналася до чоловіка. Однак як тільки вона доїхала до Афін, Антоній наказав їй негайно повертатися назад. Це сталося за участю Клеопатри, яка загрожувала Антонію самогубством, якщо той прийме дружину.

Антоній хотів взяти реванш за поразку у війні з парфянами: у 35 році до н. е. він захопив царя Вірменії Артавазда II, уклав союз з іншим Артаваздом - царем Мідії Атропатени і справив тріумф, але не в Римі, а в Александрії за участю Клеопатри та їхніх спільних дітей. Трохи згодом Цезаріон отримав титул царя царів; Александр Геліос був проголошений царем Вірменії та земель за Євфратом, Птолемей Філадельф отримав (номінально, тому що йому було близько 2 років) — Сирію та Малу Азію, і, нарешті, Клеопатра Селена II — Киренаїку.

Далеко не всі з наданих територій знаходилися під реальним контролем Антонія. Йосип Флавій стверджує, що Клеопатра також вимагала у Антонія Юдею, але отримала відмову; однак це повідомлення ставиться під сумнів.

Звістка про роздачу земель викликала сильне обурення в Римі, Антоній явно поривав з усіма римськими традиціями і починав розігрувати із себе елліністичного монарха.

Крах[ред. | ред. код]

Битва при Акціумі[ред. | ред. код]

Антоній ще користувався значною популярністю в сенаті та армії, але своїми витівками у східно-елліністичному дусі, що кидали виклик римським нормам та традиційним уявленням, сам дав Октавіану зброю проти себе. До 32 року до н. е. справа дійшла до громадянської війни. При цьому Октавіан проголосив її війною «римського народу проти єгипетської цариці». Єгиптянку, яка поневолила римського полководця своїми чарами, зобразили втіленням усього східного, елліністично-царського, чужого Риму та «римським чеснотам».

Бій при Акціумі. Лоренцо А. Кастро (1672).

З боку Антонія та Клеопатри для війни був приготовлений флот із 500 кораблів, з них 200 єгипетських. Антоній вів війну мляво, віддаючись разом із Клеопатрою бенкетам і святам у всіх попутних грецьких містах і надаючи Октавіану час в організацію армії та флоту. Поки Антоній стягував війська до західного узбережжя Греції, збираючись переправитися до Італії, сам Октавіан стрімко переправився в Епір і нав'язав Антонію війну на його території.

Перебування Клеопатри в таборі Антонія, її постійні інтриги проти всіх, у кому вона бачила своїх недоброзичливців, послужили Антонію погану службу, спонукавши багатьох його прихильників перебігти до противника. Характерна історія затятого прихильника Антонія Квінта Делія, який все ж таки був змушений перебігти до Октавіана, оскільки був попереджений, що Клеопатра збирається отруїти його за жарт, який вона вважала для себе образливою. Перебіжчики поінформували Октавіана про зміст заповіту Антонія, його було негайно вилучено з храму Вести та опубліковано. Антоній офіційно визнавав Клеопатру дружиною, її синів — своїми законними дітьми, і заповідав поховати себе не Римі, а Александрії поруч із Клеопатрою. Заповіт Антонія його повністю дискредитував.

Октавіан, який не був великим воєначальником, знайшов в особі Марка Віпсанія Агріппи компетентного полководця, який успішно вів війну. Агріппа зумів загнати флот Антонія та Клеопатри до Амбракійської затоки і блокував її. Їхні війська стали відчувати нестачу продовольства. Клеопатра наполягала на морському прориві. На військовій раді ця думка взяла гору. Результатом стала морська битва при Акціумі 2 вересня 31 до н. е. Коли Клеопатра злякалася, що перемога вислизає, вона вирішила втекти з усім своїм флотом, намагаючись ще щось врятувати. Антоній біг за нею. Його розгромлений флот здався Октавіану, а потім здалася без бою і деморалізована сухопутна армія.

Загибель Антонія та Клеопатри[ред. | ред. код]

Клеопатра і Октавіан, картина Луї Гоф'є, 1787 рік

Антоній повернувся до Єгипту і не робив нічого для продовження боротьби з Октавіаном. Втім, він не мав для цього жодних реальних ресурсів. Він витрачав свої сили у пиятиках і розкішних святах і оголосив разом із Клеопатрою про створення «Союзу смертників», члени якого присягалися померти разом. У цей союз довелося вступити наближеним. Клеопатра пробувала на ув'язнених отрути, намагаючись з'ясувати, яка отрута приносить більш швидку і безболісну смерть. Клеопатра була стурбована порятунком Цезаріона. Вона відправила його до Індії, але потім він повернувся назад до Єгипту. Вона і сама у свій час обмірковувала план втечі до Індії, але при спробі перевезти судна через Суецький перешийок їх спалили араби. Від цих планів довелося відмовитись.

Весною 30 року до н. е. Октавіан рушив до Єгипту. Клеопатра намагалася запеклими заходами захистити себе від зради: коли комендант Пелусія Селевк здав фортецю, вона стратила його дружину та дітей. До кінця липня війська Октавіана з'явилися під самою Александрією. Останні частини, що залишилися у Антонія, одна за одною переходили на бік переможця.

1 серпня все було скінчено. Клеопатра з довіреними служницями Ірадою та Харміон замкнулася у будівлі власної гробниці. Антонію передали хибну звістку про її самогубство. Антоній кинувся на свій меч. Незабаром його, вмираючого, жінки втягнули в гробницю, і він помер на руках у Клеопатри, що плакала над ним. Сама Клеопатра, затиснувши в руці кинджал, демонструвала готовність до смерті, проте почала переговори з посланцем Октавіана, дозволила йому проникнути в будівлю гробниці та обеззброїти її. Очевидно, Клеопатра ще зберігала слабку надію спокусити Октавіана чи навіть домовитися з ним, і втримати царство. Октавіан виявив менше податливості до спокуси, ніж Цезар та Антоній.

Останні дні Клеопатри докладно описані Плутархом за спогадами Олімпа, її лікаря. Октавіан дозволив Клеопатрі поховати коханого; її власна доля залишалася незрозумілою. Вона виглядала хворою і давала зрозуміти, що вморить себе голодом — але погрози Октавіана розправитися з дітьми змусили її прийняти лікування.

Дещо пізніше Цезар (Октавіан) і сам відвідав Клеопатру, щоб скільки-небудь її втішити. Вона лежала на ліжку, стурбована і пригнічена, і коли Цезар з'явився у дверях, схопилася в одному хітоні і кинулася йому в ноги. Її давно не прибране волосся висіло клаптями, обличчя здичавіло, голос тремтів, очі згасли. [10]

Октавіан підбадьорив Клеопатру і пішов.

Смерть Клеопатри (1796-1797), Жан-Батіст Реньо.

Незабаром закоханий у Клеопатру римський офіцер Корнелій Долабелла повідомив, що через три дні її відправлять до Риму для тріумфу Октавіана. Клеопатра веліла передати заздалегідь написаний лист і замкнулася зі служницями. Октавіан отримав листа, в якому знайшов скарги та прохання поховати її разом з Антонієм, і негайно надіслав людей. Послані знайшли Клеопатру мертвою, у царському уборі, на золотому ложі. Оскільки перед тим до Клеопатри пройшов селянин з горщиком смокв, що не викликав підозр у варти, було вирішено, що в горщику Клеопатрі пронесли змію. Стверджували, що на руці Клеопатри було трохи видно два легкі укуси. Саму змію в кімнаті не знайшли, ніби вона одразу виповзла з палацу.

Клеопатра, Бенедетто Дженнарі, 1674-1675 рр.

За іншою версією, Клеопатра зберігала отруту в порожній головній шпильці. Ця версія підкріплюється тим фактом, що обидві служниці Клеопатри померли разом із нею. Сумнівно, щоб одна змія умертвила одразу трьох людей. За словами Діона Касія, Октавіан намагався оживити Клеопатру за допомогою псиллов, екзотичного племені, що вміла висмоктувати отруту нешкідливо для себе.

Разом з тим, на переконання вчених з Німеччини, причиною смерті Клеопатри було отруєння сумішшю з опіуму і рослин болиголову і аконіту[11].

Смерть Клеопатри 12 серпня 30 року позбавила Октавіана блискучої бранки на його тріумфі в Римі. У тріумфальному ході везли лише її статую.

Прийомний син Цезаря Октавіан стратив рідного сина Цезаря від Клеопатри Птолемея XV Цезаріона того ж року. Діти від Антонія йшли в ланцюгах на параді тріумфатора, потім виховувалися у сестри Октавіана Октавії, дружини Антонія, «на згадку про чоловіка». Згодом дочку Клеопатри Клеопатру Селену II видали заміж за мавританського царя Юбу II, завдяки чому і з'явився бюст Клеопатри із Шершелл.

Доля Александра Геліоса та Птолемея Філадельфа залишилася невідомою. Передбачається, що вони рано померли.

Єгипет став однією з римських провінцій.

У 2008 році дослідник Захі Хавасс повідомив про те, що йому вдалося виявити ймовірне місце поховання цариці Клеопатри та римського військового начальника Марка Антонія. За його припущеннями, їх поховали разом на території храму Осіріса на околицях Александрії. Під храмом знаходиться тунель завдовжки 120 метрів. Там же знаходилися статуї цариці та безліч монет із її зображенням. За два тижні до відкриття Хавас виявив погруддя Марка Антонія і припустив, що його поховання може бути поруч із похованням Клеопатри.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Loviglio J. Cleopatra exhibit tells an intriguing taleВашингтон пост, 2010.
 2. http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/03612759.2010.539496
 3. http://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/03612759.2010.539496
 4. http://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/03612759.2011.539495
 5. Пастухов П. И. «Лукреция, Клеопатра и Прозерпина».
 6. Аврелий Виктор, «О знаменитых людях», 86
 7. Плутарх, «Антоний», 27
 8. «Цезарёнок», то есть маленький Цезарь
 9. Аппиан, «Гражд. войны», 5.8
 10. Плутарх, «Антоний», 83
 11. Науковці розкрили реальну причину смерті Клеопатри. // Автор: Лариса Голуб. 25.06.2023, 01:32

Література[ред. | ред. код]

 • Олександр Кравчук. Закат Птолемеев = Kleopatra, Ossolineum. — М., 1973. — 217 с.
 • Pierre Daix. Клеопатра. — Ростов-на-Дону : Феникс, 1998. — 320 с. — (След в истории) — 10000 прим. — ISBN 5-222-00181-4.
 • Петров А. Несколько страниц в защиту Клеопатры //  — М. : Прогресс, 2002. — С. 383—390.
 • Ірен Френ. Клеопатра або Неповторна : [рос.] = L'Inimitable Cléopâtre / перевод Т. А. Баскаковой. — М. : Молодая гвардия, 2001. — 356 с. — (Жизнь замечательных людей). — 6000 екз. — ISBN 5-235-02668-3.
 • Светоний, «Божественный Юлий», «Август»
 • Бенгтсон Г. Правители эпохи эллинизма / Пер. с нем. и вступит. статья Э. Д. Фролова. — М.: Наука (ГРВЛ), 1982. — 391 с. — 10 000 экз.
 • Von Beckerath J. Handbuch der ägyptischen Königsnamen (нем.). — Münch.: Deutscher Kunstverlag, 1984. — 314 p. — (Münchner ägyptologische Studien). — ISBN 3422008322.

Посилання[ред. | ред. код]

 • Cleopatra VII на BBC History
 • Sabino, Rachel; Gross-Diaz, Theresa (2016). Cat. 22 Tetradrachm Portraying Queen Cleopatra VII. Art Institute of Chicago. doi:10.13140/RG.2.2.23475.22560. Процитовано 6 березня 2018. {{citation}}: Обслуговування CS1: Сторінки зі значенням параметра postscript, що збігається зі стандартним значенням в обраному режимі (посилання)Архивная копия