Клименко Олександр Вікторович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Клименко Олександр Вікторович
Клименко Олександр Вікторович

Міністр доходів і зборів
Час на посаді:
24 грудня 2012 — 27 лютого 2014
Президент   Янукович Віктор Федорович
Прем'єр-міністр   Азаров Микола Янович
Сергій Арбузов (в.о.)
Попередник посада створена
Наступник посада скасована

Голова Державної податкової служби України
Час на посаді:
7 листопада 2011 — 24 грудня 2012
Президент Янукович Віктор Федорович
Прем'єр-міністр   Азаров Микола Янович
Попередник Захарченко Віталій Юрійович

Голова Державної податкової адміністрації в Донецькій області
Час на посаді:
24 вересня 2010 — 18 лютого 2011
Президент Янукович Віктор Федорович
Прем'єр-міністр   Азаров Микола Янович
Попередник Соколов Олег Анатолійович
Наступник Усик Ігор Олександрович

Народився 16 листопада 1980(1980-11-16) (34 роки)
УРСР Макіївка, Донецька область, УРСР
Національність українець
Релігія православний
Особистий підпис Klimenko.O.signature.JPG
Нагороди
«Лицар Закону» (МВС України)

Олекса́ндр Ві́кторович Климе́нко (*16 листопада 1980, Макіївка) — український підприємець та політик, колишній Міністр доходів і зборів України (24 грудня 2012 — 27 лютого 2014).

Біографічні відомості[ред.ред. код]

Народився 16 листопада 1980 року в місті Макіївка Донецької області (Україна).

Освіта та наукова діяльність[ред.ред. код]

Закінчив Донецький державний університет управління, спеціальність «фінанси» (магістр фінансів).

У лютому 2010 року закінчив Дніпропетровський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, спеціальність «державне управління» (магістр державного управління).

У 2011 році отримав науковий ступінь кандидата економічних наук зі спеціальності — «економіка та управління національним господарством».

Кар'єра[ред.ред. код]

У 1997–2005 рр. — підприємець, засновник та керівник низки підприємств. Зокрема був співзасновником макіївської фірми Група «компаній Анталекс».[джерело?]

З 2005 року — на державній службі. Пройшов шлях до заступника начальника спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків міста Донецька.

У 2010 році призначено першим заступником голови Державної податкової адміністрації Донецької області.

З 24 вересня 2010 року — голова Державної податкової адміністрації Донецької області.

18 лютого 2011 року Указом Президента України призначений заступником голови Державної податкової служби України.

7 листопада 2011 року Указом Президента України № 1026/2011 призначено головою Державної податкової служби України.

24 грудня 2012 року Указом Президента України № 739/2012 призначено Міністром доходів і зборів України.

27 лютого 2014 року Верховна Рада відправила уряд у відставку та звільнила всіх міністрів[1], зокрема й Олександра Клименка.

Під час подій Євромайдану, наприкінці лютого 2014 року, через загрозу життю Клименко разом з родиною був змушений покинути територію України. З причин безпеки не називає місце свого перебування[2]. Після нетривалої відсутності в публічній політиці завів сторінку в соціальній мережі Facebook[3] і Twitter[4]. У лютому 2015 завів аккаунт у соціальній мережі Instagram[5]. У серпні 2015 року в мережі з'явився офіційний YouTube-канал і сайт політика.

Активно коментує економічну ситуацію в Україні та питання податкової та митної політики. В тому числі — проводить чат-конференції в соцмережі[6][7]. Заяви Клименка регулярно з'являються в ЗМІ.

14 серпня 2014 року інтернет-видання «Главком» з посиланням на джерела, близькі до переговорів України та МВФ, повідомило, що в питаннях українських податкових реформ Міжнародний Валютний Фонд консультується з екс-міністром Клименко[8]. Раніше українські ЗМІ звертали увагу на те, що податкові ініціативи уряду Яценюка виявилися близькими до Концепції податкової реформи, яка була розроблена  Олександром Клименко у 2012 році[9].

Публічна діяльність після лютого 2014 року[ред.ред. код]

Після своєї відставки в одному з перших інтерв'ю Клименко назвав системною помилкою намір нового українського уряду розділити Міністерство доходів і зборів на податкову і митну служби[10]. Згодом після цього українською владою було прийнято рішення не розділяти податкове та митне відомство[11].

Також Клименко виступив проти перенесення терміну подання звітності з трансфертного ціноутворення, яке ініціювала нова влада. Екс-міністр назвав таке рішення кроком назад, поступкою великому бізнесу і «розкішшю, яку Україна не може собі дозволити». За його підрахунками, через це рішення в 2014 році держава недоотримає податків і зборів з 265 млрд гривень[12].

Клименко скептично оцінив більшість перших кроків нового уряду, розкритикувавши ідеї введення в Україні податку на депозити, підвищення акцизів та розширення кола платників податку на нерухомість. Він зазначив, що ці заходи б'ють по простих громадянах, а також по дрібному і середньому бізнесу[13].

Пізніше екс-міністр розкритикував і ідею введення військового податку, покликаного забезпечити фінансування антитерористичної операції на сході України. Клименко вказав на соціальну несправедливість такого податку та надав розрахунки, відповідно до яких збори «військового податку» до кінця 2014 року складуть майже в 10 разів менше, ніж заплановано Кабміном[14].

Олександр Клименко є переконаним противником запровадження в Україні ПДВ-рахунків. Намір уряду використовувати цей інструмент він назвав «спробою загасити пожежу бензином»[15]. За оцінками екс-міністра, використання ПДВ-рахунків фактично стане впровадженням податку з обігу та позбавить бізнес 1/5 фінансових ресурсів. На переконання Клименка, ПДВ-рахунки не виконають заявленої функції в боротьбі з податковими порушеннями, оскільки нові схеми лже-експорту та «обналу» виникнуть досить швидко[16].

Екс-міністр активно коментує питання податкової політики, пов'язані з проведенням Антитерористичної операції на сході України. Зокрема, він неодноразово виступав з ідеями спрощення роботи підприємців в зоні АТО — створення тимчасових пунктів обслуговування платників з гарячих точок, скасування штрафних санкцій для підприємців із зони антитерористичної операції, зміни переліку документів, які обґрунтовують наявність форс-мажорних обставин в роботі бізнесу[13][17].

У 2015 році до річниці незалежності України презентував відео-ролик "Матч за Україну", де порівняв українську політику з жорстоким футбольним матчем і наголосив, що "кожного разу позбавляючись від гравців попередньої команди, країна втрачає роки досвіду і знань".

Досягнення[ред.ред. код]

 • В період роботи О.Клименко у Донецьку, у листопаді 2010 року область зібрала до держбюджету України понад 2 млрд грн. — найвищий показник за всю історію податкової служби регіону, включаючи докризовий (до 2008 року)[18]
 • За ініціативи О.Клименка у 2011 році в Україні був знятий та презентований мультиплікаційний фільм для дітей про важливість сплати податків «Місто Мрії»[19].
 • За часів О.Клименко в Україні була створена мережа стандартизованих та уніфікованих сервісних центрів обслуговування платників податків. До кінця 2012 року кількість відкритих ЦОПП склала понад 470 установ у всіх регіонах України, а до лютого 2014 року — більше 550[20].
 • У 2012 році О.Клименко ініціював подовження мораторію на перевірки малого та середнього бізнесу[21].
 • З березня 2012 року разом з фахівцями податкової служби та бізнес-експертами О.Клименко розробляв стандарти звітної документації у сфері трансфертного ціноутворення[22]. У 2013 році домігся підтримки Урядом та Радою закону щодо контролю за трансфертним ціноутворенням, який повинен був стати основою боротьби з офшорними операціями[23].
 • У травні 2012 року за ініціативи О. Клименко в Україні був створений Центральний офіс з обслуговування великих платників податків[24]
 • Після створення Міністерства доходів і зборів податкова і митна служби України були повністю інтегровані за 6 місяців, що стало абсолютним рекордом для аналогічних реформ у світовій практиці.[джерело?]
 • В рамках електронізації роботи податкової, О.Клименко відкрив «Акредитовані центри сертифікації ключів», які безкоштовно видають ключі електронного цифрового підпису для всіх платників податків.[джерело?]
 • Під час роботи у податкових органах О.Клименко запровадив новий сервіс — «Електронний кабінет платника податків»[25].
 • Кількість податків за часів роботи О.Клименко в ДПС та Міндоходів скоротилася з 135 до 22.[джерело?]
 • За керівництва О.Клименка в ДПС і Міндоходів Україна покращила свої позиції у світовому рейтингу Doing Business-2013 на 18 позицій[26], а у світовому рейтингу Doing Business-2014 — на 25 позицій. Україна була визначена рейтингом як держава, яка досягла найбільших результатів у поліпшенні регуляторного середовища серед всіх країн в 2012–2013 роках[27].
 • За ініціативи О.Клименка у червні 2013 року при Міндоходів було створено Раду з питань стимулювання інвестицій та підприємницької діяльності[28].
 • Для ефективної роботи митниці О.Клименко ініціював впровадження в її роботу низки технологічних нововведень, таких як електронні замки з функцією GPS-GSM навігації[29] та мобільні скануючі системи Rapiscan Eagle Mobile М 4507[30]
 • У липні 2013 року в Міндоходів було затверджено п'ятирічну стратегію розвитку відомства, яка була розроблена спільно з аудиторською компанією PricewaterhouseCoopers[31].
 • Після передачі функцій адміністрування ЄСВ Міндоходів, частка звітності, представленої в електронному вигляді, зросла з 38 до 60%. За керівництва Олександра Клименка, з 1 жовтня 2013 року, Міндоходів розпочало адміністрування ЄСВ[32].
 • За часів О.Клименко при Міндоходів було створено Моніторинговий центр — потужний інструмент для аналітичного та інформаційного супроводження процесів детінізації за допомогою найновіших розробок у сфері ІТ[33].
 • У грудні 2013 року Клименко ініціював продовження мораторію на перевірки малого та середнього бізнесу на 2014 рік та анонсував скорочення кількості податків з 28 до 9-10[34]

Відзнаки та рейтинги[ред.ред. код]

Відзнаки[ред.ред. код]

02.07.2007 — Почесна грамота виконкому Донецької міської ради.

10.11.2010 — Нагрудний знак Державної податкової адміністрації України «За заслуги».

29.06.2011 — Нагрудний знак Державної митної служби України «За митну безпеку держави» ІІ ступеня.

07.11.2011 — Нагрудний знак Державної податкової служби України «Почесний працівник державної податкової служби України».

22.02.2012 — Відомча заохочувальна відзнака Управління Державної охорони України «За сприяння державній охороні».

27.06.2012 — Нагрудний знак Міністерства внутрішніх справ України «Лицар Закону».

24.08.2012 — присвоєно спеціальне звання головного державного радника податкової служби[35].

14.12.2013 — присвоєно спеціальне звання головного державного радника податкової та митної справи[36].

Рейтинги[ред.ред. код]

2012 рік — 17 місце в рейтингу 200 найвпливовіших українців за версією журналу «Фокус»[37].

2012 рік — 19 місце в рейтингу «ТОП-100 найвпливовіших українців» за версією журналу «Кореспондент»[38].

2013 рік — 12 місце в рейтингу 200 найвпливовіших українців за версією журналу «Фокус»[39].

2013 рік — 8 місце в рейтингу «ТОП-100 найвпливовіших українців» за версією журналу «Кореспондент»[40].

Благодійність[ред.ред. код]

Під час роботи в Міністерстві доходів і зборів Олександр Клименко приділяв увагу питанням забезпечення розвитку благодійності в Україні. У кінці 2013 року разом з благодійними організаціями керівництво Міндоходів склало перелік проблемних питань, які потребують вирішення. Була ініційована розробка відповідних законодавчих змін, які через зміну уряду не були реалізовані.

Українські ЗМІ повідомляють про ряд благодійних внесків, зроблених О.Клименко:

 • У квітні 2014 року зініціював передачу до зоопарку двох ведмедів та двох тигрів, які потребували піклування, та забезпечив їх річне утримання[41].
 • У квітні 2014 року перерахував 1 млн гривень для допомоги сім'ям 7 шахтарів, загиблих 11 квітня на шахті ім. Скочинського у Донецьку[42].
 • У червні 2014 року перерахував 1 млн гривень на ремонт центру для біженців з Донбасу, який розташований в пмт. Коцюбинське під Києвом [43]

В період проведення АТО на сході України, Клименко підтримав ініціативу уряду щодо скасування т.зв. податку на благодійність у розмірі 17% (податку на доходи фізичних осіб у вигляді безповоротної фінансової допомоги, а також вартості товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку). Він також виступив за те, щоб податок на благодійність було скасовано для всіх категорій благодійників, а не тільки для громадських активістів, які допомагають військовим і переселенцям із зони АТО[44].

Статки[ред.ред. код]

Основні фінансові статки Олександр Клименко заробив, працюючи у бізнесі. Після переходу на держслужбу у 2005 році передав свої бізнес-активи у власність членів родини.

За 2011 рік Клименко задекларував майже 700 тис. гривень доходів, а члени його сім'ї — 21,353 млн гривень. Дохід Клименко від виконання обов'язків глави Податкової служби склав 114,26 тис. гривень. Основну частину коштів він заробив завдяки відсоткам та дивідендам — ​​580,455 тис. гривень[45].

За 2012 рік Клименко задекларував зарплату та інші виплати по трудовому або цивільно- правовому договору на рівні 165 тис. гривень. При цьому його дохід від дивідендів та відсотків склав 850 тис.гривень, дохід від відчуження нерухомості — 284 тисяч гривень[46].

Звинувачення в корупції та переслідування[ред.ред. код]

За інформацією ЗМІ, має наручний годинник «IWC Portuguese Vintage 1939 (Platinum)» вартістю ~40000 доларів США[47]. В 2011 році на його руці журналісти також помітили годинник з рожевого золота швейцарської фірми A. Lange & Sohne[47].

З 21 лютого 2014 року знаходиться в розшуку СБУ[48]. Після зміни української влади 28 лютого 2014 року уряди Австрії[49] й Швейцарії[50] оголосили про арешт активів О.Клименка. 15 травня 2014 року Рада ЄС також ухвалила рішення щодо заморожування всіх рахунків О.Клименка[51]. Разом з тим, сам Клименко спростував інформацію про заморожування своїх банківських рахунків в країнах ЄС, підкресливши, що не має рахунків в будь-яких іноземних державах[52].

Після відставки Клименка, нове керівництво Міндоходів продемонструвало журналістам знахідки в будівлі Міністерства — металевий бункер для переговорів, оздоблену зону відпочинку (соляна кімната, боксерський ринг, сауна) та особисте крісло О.Клименко ніби то за 70 тисяч євро[53]. Сам Клименко заявив, що все, що побудовано в будівлі Міндоходів під час його перебування на посаді міністра, було побудовано ним виключно на особисті кошти, зароблені в період роботи в бізнесі. Необхідність такого оздоблення він пояснив складним та насиченим графіком роботи[54]. Також з посиланням на сайт виробника О.Клименко спростував інформацію про вартість свого робочого крісла. Він вказав, що воно коштує 4881 євро і було придбане до переходу на держслужбу, в 2004 році[55].

В коментарях ЗМІ Клименко неодноразово спростовував всі публічні звинувачення на його адресу з боку Генпрокуратури України та вказав на факт недотримання її працівниками процесуальних норм і процедур[56]. При цьому Клименко підкреслював, що не відмовляється від виконання всіх процесуальних вимог чинного законодавства України. Екс-міністр зазначив, що його адвокати отримують відмови в доступі до матеріалів справи за надуманими приводами. Зокрема, слідчий у справі екс-міністра заявляє, що немає достатніх підстав вважати, що Клименко дійсно уповноважив своїх адвокатів представляти його інтереси[57].

Клименко став першим з українських екс-чиновників часів В.Януковича, хто у судовому порядку спростував звинувачення, які відносно нього поширювали представники нової української влади. Зокрема, 6 серпня 2014 року Шевченківський суд міста Києва зобов'язав СБУ спростувати інформацію про причетність Клименка до трагічних подій в Одесі 2 травня 2014 року[58]. Раніше цю інформацію без надання доказів поширила рядова співробітниця прес-служби СБУ Катерина Косарєва.

Згодом, 3 листопада 2014 року, апеляційний суд також визнав недостовірними озвучені СБУ відомості про причетність Клименка до подій в Одесі. Суд задовільнив позов про захист честі і гідності екс-міністра доходів і зборів, і відхилив апеляцію СБУ[59].

21 серпня стало відомо, що для вивчення обставин розслідування справи Клименка в Київ прибув відомий американський адвокат, фахівець із захисту прав людини зі світовим ім'ям Річард Д. Хайдеман[60]. 22 серпня Хайдеман заявив, що слідчі Генпрокуратури досі не вручили Клименкові належним чином повідомлення про підозру у вчиненні інкримінованих йому злочинів, а також відмовляють у наданні копії цього документа адвокатам. Американський захисник підкреслив, що фактично з травня всі слідчі дії у справі Клименко проводяться без участі сторони захисту. На думку Хайдемана, причини відмови ГПУ у допуску адвокатів надумані і безпідставні[61].

Соціальні мережі[ред.ред. код]

Офіційна сторінка Олександра Клименка в Facebook

Офіціальная сторінка Олександра Клименка в Twitter

Офіціальная сторінка Олександра Клименка в Instagram

Офіціальний YouTube-канал Олександра Клименка


Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Поіменне голосування про проект Постанови про звільнення з посад членів Кабінету Міністрів України (№ 4300)
 2. Александр Клименко: "Знаю ли я о «семье»? Да, я смотрел фильм «Крестный отец» http://vesti.ua/politika/48562-aleksandr-klimenko-na-postu-ministra-ja-vypolnil-kontrakt-i-s-janukovichem-ja-bolshe-ne-obwajus
 3. Офіційна сторінка Олександра Клименка в Facebook https://www.facebook.com/O.V.Klymenko
 4. Офіційний Twitter-акаунт Олександра Клименка. 
 5. Офіційна сторінка Олександра Клименка в Instagram. 
 6. Чат с Александром Клименко https://www.facebook.com/events/737960176267519/?ref=22
 7. Клименко приготовил сюрприз для Генпрокуратуры http://business.vesti.ua/55151-klimenko-prigotovil-sjurpriz-dlja-genprokuratury
 8. Транш МВФ: через огонь, налоги и газовые трубы http://glavcom.ua/articles/21628.html
 9. Яценюк внедряет налоговые реформы по рецептам Клименко http://finance.obozrevatel.com/business-and-finance/81529-yatsenyuk-vnedryaet-nalogovyie-reformyi-po-retseptam-klimenko.htm
 10. Александр Клименко: Системы обналички нельзя победить за один день http://forbes.ua/nation/1369815-aleksandr-klimenko-sistemy-obnalichki-nelzya-pobedit-za-odin-den
 11. Министерство доходов и сборов расформировывать не будут, его просто переименуют http://gigamir.net/news/economy/pub815393
 12. Отсрочка подачи отчетности по ТЦО: тайм-аут для бизнеса и налоговой http://delo.ua/ukraine/otsrochka-podachi-otchetnosti-po-tco-tajm-aut-dlja-biznesa-i-nal-236196/?supdated_new=1401227773
 13. а б Экс-министр доходов и сборов Александр Клименко: «Счетов и активов в Европе у меня нет» http://kp.ua/politics/453361-eks-mynystr-dokhodov-y-sborov-aleksandr-klymenko-schetov-y-aktyvov-v-evrope-u-menia-net
 14. Государство получит с военного сбора в 10 раз меньше, чем ожидает, — мнение http://economics.lb.ua/state/2014/08/04/275057_gosudarstvo_poluchit_voennogo_sbora.html
 15. НДС-счета — это попытка власти залить пожар бензином http://forbes.ua/opinions/1376462-klymenko-nds-scheta-eto-popytka-vlasti-zalit-pozhar-benzinom
 16. Клименко: Внедрение НДС-счетов приведет к росту цен http://kp.ua/economics/462378-klymenko-vnedrenye-nds-schetov-pryvedet-k-rostu-tsen
 17. Клименко раскритиковал бюрократическую процедуру списания налогов бизнесменам АТО http://newsoboz.org/ekonomika/klimenko-rasskazal-o-problemah-so-spisaniem-nalogov-biznesmenam-17072014115314
 18. Налоговики Донетчины поставили исторический рекорд http://donbass.comments.ua/news/36106-nalogoviki-donetchini-postavili.html
 19. Головний податківець представив мультфільм про «місто мрії» та податки // Ера FM, — 11 листопада 2011 р.
 20. Затверджено нові стандарти якості обслуговування платників у сервісних центрах // Вісник податкової служби України, — 5 березня 2012 р.
 21. Клименко: ДПСУ продовжила мораторій на перевірки малого бізнесу // УНІАН, — 8 лютого 2012 р.
 22. Налоговая начинает борьбу с оффшорами http://zn.ua/ECONOMICS/nalogovaya_nachinaet_borbu_s_offshorami.html
 23. Рада приняла закон о трансфертном ценообразовании http://news.liga.net/news/economics/873627-rada_vzyala_pod_kontrol_transfernoe_tsenoobrazovanie.htm
 24. У Києві відкрили центральний офіс з обслуговування великих платників податків http://www.rbc.ua/ukr/news/society/v-kieve-otkryli-tsentralnyy-ofis-po-obsluzhivaniyu-krupnyh-28052012124900
 25. Електронний кабінет платників податків. Коментарі Олени Макеєвої для БТБ
 26. Всемирный банк: В Украине стало легче платить налоги // Подробности, — 23 жовтня 2012 р.
 27. Клименко: Оценка Doing Business-2014 — не предел нашего потенциала http://www.ukrinform.ua/rus/news/klimenko_otsenka_doing_business_2014___ne_predel_nashego_potentsiala_1571594
 28. Персональний склад Ради з питань стимулювання інвестицій та підприємницької діяльності
 29. Миндоходов будет следить за сомнительными грузами дистанционно http://biz.liga.net/all/all/novosti/2434212-mindokhodov-budet-sledit-za-somnitelnymi-gruzami-distantsionno.htm
 30. В крупнейших портах Украины ежедневно сканируют около 1000 транспортных средств и контейнеров http://economics.unian.net/transport/850124-v-krupneyshih-portah-ukrainyi-ejednevno-skaniruyut-okolo-1000-transportnyih-sredstv-i-konteynerov.html
 31. У Клименко одобрили пятилетнюю стратегию развития Миндоходов http://www.epravda.com.ua/rus/news/2013/07/11/385187/
 32. Смена администратора единого соцвзноса прошла успешно — глава Миндохов http://economics.unian.net/finance/847139-smena-administratora-edinogo-sotsvznosa-proshla-uspeshno-glava-mindohov.html
 33. Презентація Моніторингового центру Міндоходів
 34. Клименко говорит, что в 2014-м количество налогов сократится до 9-10 http://podrobnosti.ua/economy/2013/12/24/949858.html,%20http://www.ukrinform.ua/rus/news/mindohodov_prodlevaet_moratoriy_na_proverki_malogo_i_srednego_biznesa_na_2014_god_1585367
 35. Указ Президента України № 513/2012 від 24 серпня 2012 року «Про присвоєння спеціальних звань»
 36. Указ Президента України від 14.12.2013 № 682/2013 «Про присвоєння спеціальних звань»
 37. Фокус представил рейтинг 200 самых влиятельных украинцев
 38. Top 100
 39. 200 самых влиятельных украинцев
 40. Top Top 100
 41. http://www.socportal.info/news/eks-ministr-klimenko-zaynyavsya-zoo-blagodiynistyu
 42. Офіційна сторінка Олександра Клименко у Facebook https://www.facebook.com/O.V.Klymenko/posts/624871397589619
 43. Клименко перерахував мільйон гривень на ремонт центру для дітей з Донбасу http://news.volyninfo.com/ukraine/289792-klimenko-pererahuvav-milyon-griven-na-remont-centru-dlya-ditey-z-donbasu.html
 44. Александр Клименко: «Сегодня есть шанс дать вторую жизнь благотворительности в Украине» http://dn.vgorode.ua/news/232092-aleksandr-klymenko-sehodnia-est-shans-dat-vtoruui-zhyzn-blahotvorytelnosty-v-ukrayne
 45. Глава Налоговой задекларировал почти 700 тыс. грн дохода, а члены его семьи — более 21 млн грн http://korrespondent.net/ukraine/politics/1342931-glava-nalogovoj-zadeklariroval-pochti-700-tys-grn-dohoda-a-chleny-ego-semi-bolee-21-mln-grn
 46. Клименко задекларировал 1,3 миллиона гривен http://focus.ua/politics/267198/
 47. а б Малолєтка, Євген (2012-12-26). Головний податківець Клименко "засвітив" годинник за 40 тисяч доларів. ТСН.ua. Архів оригіналу за 2012-12-28. Процитовано 2013-07-27. 
 48. Особи, які переховуються від органів влади
 49. Австрія заарештувала гроші міністрів Азарова й Добкіна
 50. У Швейцарії розслідують відмивання грошей сім'ї Януковича та інших «регіоналів»
 51. http://www.unian.ua/politics/908055-es-zamoroziv-rahunki-arbuzova-klimenka-stavitskogo-ta-ivanyuschenka.html
 52. Клименко опроверг информацию о существовании его счетов в иностранных банках http://korrespondent.net/ukraine/politics/3349715-klymenko-oproverh-ynformatsyui-o-suschestvovanyy-eho-schetov-v-ynostrannykh-bankakh
 53. http://www.gazeta.ua/articles/politics/_v-ministerstvi-klimenka-pokazali-krislo-za-70-tisyevro-i-metalevu-kimnatu-dlya-peregovoriv/549771?mobile=true
 54. Александр Клименко: "Знаю ли я о «семье»? Да, я смотрел фильм «Крестный отец» http://vesti.ua/politika/48562-aleksandr-klimenko-na-postu-ministra-ja-vypolnil-kontrakt-i-s-janukovichem-ja-bolshe-ne-obwajus
 55. Спростування Олександром Клименко інформації щодо вартості його робочого крісла https://www.facebook.com/O.V.Klymenko/photos/a.620687701341322.1073741831.609962032413889/620695191340573/?type=1
 56. Экс-министр А.Клименко считает, что ГПУ пренебрегает процессуальными нормами www.unn.com.ua/ru/news/1339443-eks-ministr-o-klimenko-vvazhaye-scho-gpu-nekhtuye-protsesualnimi-normami
 57. А.Клименко пожаловался, что его адвокатам не дают ознакомиться с материалами следствия http://www.unn.com.ua/ru/news/1349542-o-klimenko-poskarzhivsya-scho-scho-yogo-advokatam-ne-dayut-oznayomitisya-z-materialami-slidstva
 58. Суд установил непричастность Клименко к событиям в Одессе 2 мая http://news.bigmir.net/ukraine/836935-Syd-ystanovil-neprichastnost-Klimenko-k-sobitiyam-v-Odesse-2-maya
 59. Клименко выиграл иск против СБУ и намерен судиться с Генпрокуратурой http://obozrevatel.com/crime/90827-klimenko-vyiigral-isk-protiv-sbu-i-nameren-suditsya-s-genprokuraturoj.htm
 60. Справу О.Клименка взяв на контроль відомий захисник прав людини із США — ЗМІ http://www.unn.com.ua/uk/news/1377675-spravu-o-klimenka-vzyav-na-kontrol-vidomiy-zakhisnik-prav-lyudini-iz-ssha-zmi
 61. ГПУ должным образом не уведомила Клименко о подозрении в совершении преступлений, — американский адвокат http://www.capital.ua/ru/news/27678-gpu-dolzhnym-obrazom-ne-uvedomila-klimenko-o-podozrenii-v-sovershenii-inkriminiruemykh-emu-prestupleniy-amerikanskiy-advokat
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "rbc.ua.2Fukr20140415", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.

Посилання[ред.ред. код]