Клодія Пульхра Старша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клодія Пульхра Старша
лат. CLODIA PULCHRA TERTIA
Clodia Metelli.jpg
Портрет із збірки
Promptuarii Iconum Insigniorum (1553)
Народилася бл. 95 до н. е.
Рим, Стародавній Рим
Померла 45 до н. е.
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність скандально відома римлянка I-го ст. до н. е.
Суспільний стан патрицій
Батько Аппій Клавдій Пульхр
Мати Caecilia Metella Balearicad
Брати, сестри  • Публій Клодій Пульхр[1]
У шлюбі з Квінт Цецилій Метелл Целер
Діти Цецилія Метелла Целер

Клодія Пульхра Старша (95 — 44 роки до н.е.) — давньоримська матрона, донька та дружина консулів. Через свій спосіб життя отримала презирливе прізвисько «Квадрантарія».

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з патрциіанського роду Клавдіїв. Донька Аппія Клавдія Пульхра, консула 79 року до н.е., та Цецилії Метелли. Була видана заміж за Квінта Цецилія Метелла Целера. Мала від нього дочку. Перебувала у ворожих стосунках з чоловіком й зраджувала йому. Звинувачувалася у інцесті зі своїм братом Публієм Клодієм. У 63 році до н.е. зробила спробу розвести Цицерона з дружиною й оженити його на собі, що послужило початком ворожнечі між Цицероном та родиною Клавдіїв. У 59 році до н.е. після раптової смерті чоловіка підозрювалася в його отруєнні.

У наступні роки вела вільний спосіб життя й мала безліч коханців, в число яких входили поет Гая Валерій Катулл, який прославив її у своїх віршах під ім'ям Лесбії. Також була коханкою Марка Целія Руфа. Проти останнього Клодія інспірувала звинувачення в організації вбивства єгипетських послів та спробі себе отруїти. Целія успішно захищав Цицерон.

Родина[ред. | ред. код]

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Varro RR III 16, 2
  • Ovid. trist. II 427
  • Любкер Ф. Claudii // Реальный словарь классических древностей по Любкеру / под ред. Ф. Ф. Зелинский, А. И. Георгиевский, М. С. Куторга и др. — Санкт-Петербург: Общество классической филологии и педагогики, 1885. — С. 293–297.