Клівер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клівери барка «Крузенштерн» (виділено червоним). Зліва направо: бом-клівер, мідель-клівер, клівер. Далі за клівером видно фор-стень-стаксель.

Клі́вер (нід. kluiver, від klauw — «кіготь, кільце», зміна у вимові під впливом kluif — «кістка з м'ясом»)[1][2] — косе трикутне вітрило, прикріплене до снасті, що йде від щогли до кінця бушприта.

1 Фока-стаксель
2 Фор-стень-стаксель
3 Клівер
4 Мідель-клівер
5 Бом-клівер
6 Летючий клівер

На великих вітрильних кораблях може бути декілька кліверів. У цьому випадку клівер, що знаходиться попереду і кріпиться до утлегаря, зветься бом-клівером. У разі використовування трьох кліверів середній клівер називається мідель-клівером. Ззаду клівера, найближче до щогли, знаходиться фор-стень-стаксель. Трикутне вітрило збільшеної площі, що використовується на яхтах при малому вітрі, називають балун-клівер (англ. balloon jib — «клівер-повітряна куля»).

Кріпиться клівер за допомогою спеціальної снасті — клівер-леєра (у бом-клівера називається відповідно бом-клівер-леєр, у мідель-клівера — мідель-клівер-леєр). Клівер-леєр кріпиться сплесенем до скоби ракс-бугеля (колись замість ракс-бугеля використовувалися залізні клівер-ринги і бом-клівер-ринги) на утлегарі, йде догори до фор-салінга, і далі двома гілками по боках стеньги до блоків. Обидві гілки споряджені коушами, тягнуться по фордунах донизу гі́нцями до обох бортів. По леєру ходять металеві кільця або півкільця — ракси, до яких прив'язується передня шкаторина клівера. До фалового кута кріпиться фал, що проходить через блок на щоглі (стеньзі), до шкотового — шкот, до галсового — галс. Клівер-галс проходить в обух ракс-бугеля, потім у шків на ноку утлегаря, далі в шків мартин-гіка, і нарешті до вбитого в борт обуха. Для спуску клівера застосовується нірал, що кріпиться також до фалового кута.

Вираз «клівер забрав» означає, що клівер, винесений при повороті на вітер, надувся. «Клівер-шкот прихопити» — команда, за якою вибирають підвітряний клівер-шкот[3].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Кливер // Этимологический словарь русского языка = Russisches etymologisches Wörterbuch[ru] / авт.-сост. М. Фасмер ; пер. с нем. и доп. чл.‑кор. АН СССР О. Н. Трубачёва, под ред. и с предисл. проф. Б. А. Ларина [т. I]. — Изд. 2-е, стер. — М. : Прогресс, 1986—1987. (рос.)
  2. kluiver (soort zeil) // etymologiebank.nl (нід.)
  3. Самойлов К. И. Кливер, клюфок // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)

Література

[ред. | ред. код]
  • Кливер // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
  • Морской словарь в двух томах, Военное Издательство МО СССР, Москва, 1959 год.
  • Морской энциклопедический словарь в трёх томах, Издательство «Судостроение», Ленинград, 1991 год, тираж 53000, ISBN 5-7355-0280-8.
  • Марквард К. Х. «Рангоут, такелаж и паруса судов XVIII века», Издательство «Судостроение», Ленинград, 1991 год, 288 страниц с ил., тираж 81000, ISBN 5-7355-0131-3.
  • Самойлов К. И. Кливер-леер // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)