Клімат Великобританії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Клімат Великої Британії класифікують як помірний морський клімат або Cfb за (класифікацією Кеппена) з теплим літом, не дуже холодними зимами, але постійними опадами протягом всього року. Основні фактори, які впливають на клімат Великої Британії це північне розташування країни (від 50° до 60° північної широти), близьке розташування відносно Атлантичного океану і течії Гольфстрім.

Оскільки Велика Британія лежить на островах, то клімат тут дуже специфічний. На клімат дуже впливає тепла течія Гольфстрім. Клімат в країні вологий і м'який. Озера і річки замерзають дуже рідко. У всі пори року дуже часто йде дощ. Загальна середня кількість опадів становить 1100 мм. Найвологіші місяці із вересня по січень. Крім того, Британія знаменита своїми туманами. Іноді тумани такі густі, що неможливо побачити щось у межах 2 або 3 метрів. Кожний, хто приїжджає до Великої Британії говорить, що вона здається єдиним великим красивим парком. Країна має океанічний і надто вологий клімат, з м'якою зимою і похмурим літом, туманами та вітрами. Його формують атлантичні циклони. Більша частина опадів випадає на заході, особливо на західних схилах гір і нагір'їв (у середньому 2000 – 3000 мм на рік). Найменш волога частина країни — південний схід (у середньому 625 мм опадів щороку). У Великій Британії переважають опади у вигляді дощів, лише на півночі у горах протягом 1 – 2 місяців випадає сніг. Середня температура січня коливається від +7°С на півострові Корнуолл до +3,5°С у Східній Англії, однак бувають і морози до -15°...-18°С. Літо у країні прохолодне, середня температура липня становить +16°С, а в районі Лондона – +11°...+13°С.

Пори року[ред.ред. код]

Зима[ред.ред. код]

Зима в горах Шотландії

Зима у Великій Британії триває від грудня до лютого. Ця пора року здебільшого холодна, волога і вітряна. Температури вночі взимку рідко опускаються нижче −10 °C (14 °F), а вдень рідко піднімаються вище 15 °C (59 °F). Опади є дуже частими протягом цих місяців, але сніг є досить рідкісним явищем, незважаючи на високі широти, у яких розташована країна.

До кінця зими погода переважно стабілізується: стає менш вітряно, випадає менше опадів і температури знижуються. Особливо ці зміни помітні у прибережних регіонах. Це пов'язано найбільше з тим, що у лютому північно-східна частина Атлантичного океану найхолодніша, оскільки остигає протягом осені та зими. Однак початок зими характеризується дуже мінливою і вітряною погодою з частими штормами. Це переважно найвологіша і найвітряніша пора року.

Сніг випадає переривчасто й головним чином впливає на північні та східні регіони, височини Уельсу, а також гористі території Шотландії, де рівень снігу в зимовий час є достатнім для того, щоби кататися на лижах на 5 найбільших курортах Шотландії. Проте навіть на цих територіях сніг лежить не довше тижня, оскільки переважно випадає із холодними північно-східними вітрами, а вони зі зміною тиску невдовзі поступаються місцем південним і західним вітрам. Однак, інколи можуть наступити знані похолодання, якщо з півночі прийдуть північні циклони (англ. polar lows). Вони приносять із собою переважно сильні заметілі, снігові бурі, — погода тоді погіршується практично на всьому острові, але найбільше страждає Шотландія — найпівнічніша країна Великої Британії. Протягом безвітряних або маловітряних періодів з високим тиском іній та тумани можуть призвести до ускладнення пересування на транспортних шляхах.

Помірні температури взимку спричинені здебільшого близькістю Великої Британії до моря. Найхолоднішими регіонами є гори Уельсу та Північна Англія, а також внутрішні райони Шотландії, де середня температура становить від −3.6 °C (25.5 °F) до 2.3 °C (36.1 °F)[1]. Прибережні території, особливо південні і західні переживають найтеплішу зиму з середньою температурою від 5 °C (41 °F) до 8.7 °C (47.7 °F)[1].

Весна[ред.ред. код]

Весна у Великій Британії, як і в Україні, триває протягом березня — травня. Це зазвичай спокійна прохолодна і суха пора року, оскільки Атлантичний океан за осінь і зиму втрачає тепло. Проте з кожним днем сонце піднімається, дні довшають і температура збільшується. Інколи у другій половині весни над Британією проходять грози і зливи.

Протягом березня в країні при низькій температурі може випадати сніг. Снігопади рідко, але також можуть траплятися і до середини квітня.

Низькі температури у Великій Британії навесні виникають через її розташування на високих широтах. Більша частина Шотландії, гір Уельсу та Північної Англії — найхолодніші регіони країни. Середня температура тут становить від −0.6 °C (30.9 °F) до 5.8 °C (42.4 °F)[2]. Найтепліші весни на півдні Англії, де середня температура становить від 8.8 °C (47.8 °F) до 10.3 °C (50.5 °F)[2].

Літо[ред.ред. код]

Літо триває з червня по серпень. Це найтепліша і зазвичай найбільш сонячна пора року. Кількість дощових опадів може сильно відрізнятися в різних районах у зв'язку з локалізованими грозами. Ці грози переважно бувають у південній, східній і центральній Англії і є менш частими та серйозними на півночі і заході[3].

Кліматичні відмінності в цей час року більше залежать від широти. Найвищі температури в південних і центральних районах країни, а найнижчі на півночі. Зазвичай влітку температура рідко піднімається вище 30 °С (86 °F), але якщо таке трапляється, то частіше в Лондоні і на південному сході, ніж в інших частинах країни.

Осінь[ред.ред. код]

Осінь у Великій Британії триває з вересня по листопад[4]. Сезон має репутацію неспокійної пори року. Прохолодне полярне повітря переміщається на південь слідом за сонцем і зустрічає тепле повітря тропіків. Внаслідок цього виникає область нестабільності в якій країна перебуває. Разом з теплим океаном, що нагрівся протягом весни і літа, виникає нестійка погода восени. Крім того, коли повітря особливо холодне, температура над землею може бути холоднішою, ніж океан, а це призводить до значної кількості конденсації та хмар, які приносять у країну дощі.

Атлантичні циклони протягом цього часу можуть ставати інтенсивними і внаслідок цього бувають вітри ураганної сили (понад 119 км/год (74 миль/год)). Західні райони через свою близькість до Атлантики, зазнають впливу цих несприятливих факторів значно більшою мірою, ніж східні райони. Таким чином, осінь, особливо пізня, часто є найбурхливішою порою року. Одним із особливо сильних циклонів був Великий Шторм 1987[en].

Разом з тим, у Сполученому Королівстві часто буває "бабине літо", коли температури, особливо ночами, можуть бути досить високими й рідко падають нижче 10 °С (50 °F). Це відбувається внаслідок того, що в цей час Атлантичний океан і моря, які оточують ці регіони, мають найвищу температуру, тоді як сонце вже доволі слабке. Такі високі температури у вересні й жовтні були зареєстровані в 1985, 2005, 2006 і 2011[en][5] роках, коли осінь здавалася швидше продовженням літа. Починаючи від 2000 року осінні сезони були дуже м'якими, з помітним перепадами в кількості опадів. На початку цього тисячоліття Велика Британія пережила деякі зі своїх найвологіших і найсухіших осінніх сезонів.

Найтепліші осінні сезони бувають у прибережних районах південної частини Англії, з середньою температурою від 10,7 °C (51,3 °F) до 13,0 °C (55,4 °F)[6]. Гірські райони Уельсу, Північної Англії й майже вся Шотландія мають середні температури від 1,7 °C (35,1 °F) до 7.5 °C (45,5 °F)[6].

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Mean Temperature Winter Average. Met Office. Архів оригіналу за 2013-06-26. Процитовано 2007-08-14. 
  2. а б Mean Temperature Spring Average. Met Office. Архів оригіналу за 2013-06-26. Процитовано 2007-08-14. 
  3. National Meteorological Library and Archive Fact sheet 2 — Thunderstorms. Met Office UK. Процитовано 2015-01-09. 
  4. http://www.metoffice.gov.uk/climate-change/guide/impacts/horticulture
  5. Jones, Sam (2011-10-03). UK weather returns to normal after record-breaking heatwave. The Guardian (London). 
  6. а б Mean Temperature Autumn Average. Met Office. Процитовано 2007-08-14. 
Велика Британія Це незавершена стаття з географії Великої Британії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.