Кліпер (космічний апарат)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Макет з Paris Air Show

«Кліпер» — проект багаторазового космічного літального апарата. Розробка проекту здійснюється РКК «Енергія» з 2000 року. Корабель має прийти на зміну космічним кораблям серії «Союз». У зв'язку із великою вартістю проекта — близько 1 млрд дол. — і відмовою у фінансуванні із сторони уряду РФ та ЕКА, проект розвивається повільно і виключно на кошти корпорації.

Спочатку планувалося, що перший політ відбудеться у 2013 році. Потім було перенесено на 2014 р.

Був проведений конкурс на новий російський корабель, переможцем якого 6 квітня 2009 року була оголошена РКК «Енергія», котра має до 2018 року створити безкрилий частково-багаторазовий пілотований транспортний корабель нового покоління (ПТКНП, «Русь») за широкого застосування систем, що проектувалися для «Кліпера».

Історія створення[ред. | ред. код]

Роботи з проектування пілотованих кораблів в РКК «Енергія» завжди були пріоритетними. Навіть в 90-і роки відбувалась модифікація кораблів «Союз ТМ», планувалась подальша модернізація («Союз ТММ», «Союз ТМС»). В другій половині 90-х провідний аеродинамік РКК Решетін запропонував новий корабель за схемою «тримальний корпус» — проміжний варіант між крилатим Шаттлом і балістичною капсулою «Союза». В рамках НДОКРа була розрахована аеродинаміка корабля, а його модель продута в аеродинамічній трубі.

Основні відмінності від «Союзів»[ред. | ред. код]

  • «Багаторазовість». «Кліпер» має капсулу, що повертається на Землю, котру можна буде використовувати неодноразово;
  • «Кліпер» може виводити на орбіту 6 осіб і до 700 кг корисного вантажу («Союз» — тільки 3 особи і 200 кг вантажу);
  • Більший внутрішній об'єм додає комфорту і дозволяє збільшити час автономного польоту
  • «Кліпер» зможе повертати до 500 кг корисного вантажу («Союз-ТМА» — 100 кг);
  • універсальність: корабель може використовуватися для доставки екіпажу і вантажу на орбітальну станцію, екстреної евакуації екіпажу станції, для виводу на орбіту «космічних туристів», для міжпланетних польотів тощо;
  • «Кліпер» здатен робити складніші маневри на орбіті, передбачається, що він буде безпечнішим і комфортнішим.

Будова корабля[ред. | ред. код]

Конструктивно «Кліпер» складається із апарата, що повертається (АП) та орбітального відсіка. Головна особливість — це АП типу «несущий корпус» із своєрідною «праскоподібною» (хоча, більшість спеціалістів вже охрестили апарат «лаптьом») формою. Істотньо вища аеродинамічна якість (0,6—1,8 на гіперзвуці проти 0,25—0,3 у «фари» «Союза») дозволяє здійснювати планеруючий спуск у верхніх шарах атмосфери, що знижує теплові навантаження і дозволяє використовувати багаторазовий теплозахист. Конструкція також дозволяє «прасці» здійснювати бокові маневри в межах 500—600 км, в той же час як «фа́рам» при спуску з орбіти вдається зкорегувати не більше 70—80 км. На відміну від «Союза» «праска» аеродинамічно нестійка, тому для утримання потрібної орієнтації при спуску на АП передбачені аеродинамічні щитки. Крилатий АП в цілому зберіг фюзеляж безкрилого, але попри це, має високу аеродинамічну якість на дозвуці (до 4-5), що дозволяє робити приземлення на аеродроми як звичайний літак.

Орбітальний відсік зпроектований на базі орбітального відсіку «Союза». З нього ж візьмуть системи зближення і стиковки. Двигуни орбітального маневрування передбачається зробити на парі етанол/рідкий кисень. Запас ХШ ~420 м/с.

Знизу до орбітального відсіку пристикований модуль із твердопаливними двигунами системи аварійного рятування (САР). Вони ж використовуються для довиведення на орбіту.

Технічні характеристики безкрилого корабля[ред. | ред. код]

Стартова маса 13-14,5 тонн
Кількість членів екіпажа+пасажири 2+4 при старті / 2+5 при посадці
Об'єм кабіни апарата, що повертається 20 м3
Маса апарата, що повертається 7,1—9,8 т
Маса вантажу, що доставляється 700 кг.
Маса вантажу, що повертається 500 кг.
Маса вантажу, що видаляється в побутовому відсіці 200 кг.
Час автономного польоту (з екіпажем 6 чол) 5 діб
Час польоту в складі орбітальної станції 1 рік
Перевантаження при спуску 2,5 g
Точність посадки (3—15) км.

Використання корабля[ред. | ред. код]

Фінансуваня і розробники проекту[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]