Кліринговий рубль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кліринговий рубль — розрахункова грошова одиниця, регіональна валюта, що застосовувалася в СРСР при розрахунках між двома країнами на основі спеціальної клірингової угоди[1].

Історія

[ред. | ред. код]

Кліринговий рубль застосовувався лише як записів на рахунках уповноважених банках. Сума записів на рахунках у клірингових рублях визначалася взаємними поставками товарів та наданням послуг країн-учасниць угоди. Обслуговував товарообіг між двома країнами та пов'язані з ним операції безготівкового характеру. У розрахунках із третіми країнами не застосовувався[2].

У 1950-1964 на основі двосторонніх угод кліринговий рубль застосовувався в розрахунках з усіма соціалістичними країнами. Після переходу з 1 січня 1964 в рамках РЕВ на розрахунки в переказних рублях застосовувався в розрахунках з КНДР[2]. У розрахунках із Республікою Куба кліринговий рубль використовувався до розпаду (розвалу) Радянського Союзу.

Подібність з переказним рублем[2]:

  • аналогічний золотий вміст (0,987412 г);
  • мета призначення - обслуговування товарообігу між країнами;
  • товарна база.

Відмінність від переказного рубля[2]:

  • застосовувався на основі двосторонньої угоди між країнами, тоді як переказний рубль застосовувався на основі багатосторонньої міжнародної угоди між країнами-членами Ради Економічної Взаємодопомоги;
  • розрахунки здійснювалися лише через уповноважені банки, тоді як розрахунки у переказних рублях здійснювалися через Міжнародний банк економічного співробітництва.

Обмін національних валют на клірингові та переказні рублі здійснювався за офіційним курсом.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Валютные курсы в расчётах СССР и других социалистических стран по торговым и неторговым операциям // Международные расчёты и финансирование внешней торговли / Под ред. А. Н. Попова и В. П. Шалашова. — Учебник (Всесоюзная академия внешней торговли Министерства внешней торговли СССР). — М. : Международные отношения, 1980. — С. 276—277.
  2. а б в г Ковригина Н. А. Платёжные соглашения СССР с другими государствами // Международные расчёты и кредитование во внешней торговли. — М. : Всесоюзная академия внешней торговли, 1982. — С. 81—83.