Книга приказок Соломонових

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гюстав Доре «Цар Соломон у похилому віці».

Кни́га при́казок Соломо́нових (івр. משלי‎, лат. Parabolae Salomonis, грецька — παροιμιαι σαλωμωντος) [1] — двадцята книга Старого Заповіту, яка належить до навчальних поетичних книг поряд з Книгою Йова, Книгою Псалмів, Книгою Еклезіястовою і Піснею над Піснями. Згідно з юдейським каноном — це книга Мішлей, друга у Писаннях (Ктувім). Інші назви біблійної книги — Приповістей [2], Прислів’я[3], Притч або Приповідок. Деякі перекладачі, зокрема І. Огієнко, розділили книгу на частини відповідно до авторства або часу впорядкування приказок. Книга приказок є однією з найбільш цитованих книг Біблії.

Авторство та історія написання[ред.ред. код]

Частини 1 - 3 приписуються безпосередньо Соломонові. Біблія детально розповідає про отримання цим ізраїльським царем мудрості. По смерті Давида ізраїльський престол перейшов до його сина, Соломона, і через деякий час до нього уві сні явився Господь. Соломон, відмовившись від багатства і довголіття, обрав "серце розумне, щоб судити народ..., розрізняти добре від злого..." (1 Царів 3:9). Як відомо з 1 книги Царів 5:12, Соломон "проказав три тисячі приказок", які і послужили, скоріш за все, основою Книги приказок (або Приповістей). Щодо четвертої у самому тексті вказано: "І оце Соломонові приповісті, що зібрали люди Єзекії, Юдиного царя" (Приповісті 25:1). А кожен з розділів п"ятої частини належить окремим авторам (30 розділ - "слова Агура, Якеєвого сина, массеянина...", 31 розділ - "слова Лемуїла, царя Масси..."). Якщо говорити про Лемуїла, то він був царем Масси, нащадків Ізмаїла, сина Авраама, згаданих ще в Буття 25:14 [2] [3]. Агур же - особа повністю невідома. Припускають, що це один зі східних мудреців або брат Лемуїла [4].

Книга приказок і месіанство[ред.ред. код]

Збірки афоризмів, засновані на висловах з Книги приказок[ред.ред. код]

Дерманський монастир, в якому з грецької мови вченими монахами на чолі з Кипріяном була перекладена "Пчола".

В середньовіччі на українських землях великою популярністю користувалися збірки афоризмів, відомих під назвою "Бджола" [4]. Крім виразів грецьких філософів, Отців Церкви, апостолів, в ній були і деякі з Книги приказок. Наприклад:

  • "Хай не зваблять тебе мужі нечестиві, не ходи одним шляхом з ними, а відхили ноги свої від стезі їх, ноги ж бо їх до зла простують, і швидкі вони на пролиття крові."
  • "Хто копає яму для ближніх своїх, упаде в неї. Хто камінь кидає на друга, в себе кидає."
  • "Ваги справедливості, і міра справедливості, і земля справедливості хай буде вам."
  • "Ліпше од вірного друга рана, ніж поцілунок ворога."

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. Параллельная русская Библия
  2. Переклад Книги Приповістей І. Огієнка
  3. Логос - Библейские Словари и Энциклопедии. Библейская энциклопедия Брокгауза
  4. Лемуил. Библейская энциклопедия арх. Никифора
  5. Стаття "Агур" у "Православной энциклопедии..."
  6. БДЖОЛА (промови і мудрості од Євангелія і од Апостола, і од святих мужів, і розум зовнішніх філософів)

Примітки[ред.ред. код]


Свиток Це незавершена стаття з біблеїстики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.


Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.