Княвдигед

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Княвдигед корабля «Кальмар Нюкель»
Гальюн галеона «Ваза». Видно ватервулінги бушприта та краг грота-штага
Рання форма княвдигеда на сучасній реконструкції галеона

Княвдигед (від англ. knee of the head[1] — «книця гальюна») — елемент носової частини судна. Служив водорізом і опорою для гальюна. За найпоширенішим визначенням[2], являє собою верхню частину водоріза (шека, катватера), який примикає спереду до форштевня. За іншою системою, княвдигедом називалася вся конструкція спереду від форштевня, вона ділилася на нижню частину (греп), середню (водоріз) і верхню (власно княвдигед).

Знизу княвдигед переходить у греп, нижню частину водоріза, нижньою ділянкою задньої частини примикає до форштевня (стема). Найвища частина княвдигеда називається бекпіс, спереду до неї кріпиться носова фігура. Між основною ділянкою задньої частини княвдигеда і форштевнем (стемом) встановлені штуки дерева — чаки гальюна. Зверху на чаки встановлюється стандерс-індигед, на який спирається бушприт. У передній частині стандерс-індигеда зроблено виступ, за який заводиться краг грота-штага, що утримує спереду грот-щоглу. У верхній ділянці передньої частини княвдигеда до нього примикає лісель-індигед, на який спирається носова фігура.

Від передніх скул корпусу до бекпіса обабіч княвдигеда підіймаються кілька вигнутих брусів — чикси (від англ. cheeks — «щоки»). Між чиксами з кожного борту може поміщатися прикрашена дошка — херброкет (від англ. head brocket — «гальюнний кутик»). На верхні чикси спираються шпангоути гальюна (гед-тимберси, тимберс-індигеди), примикаючи обабіч до чак гальюна, зверху їхні гілки з'єднуються поперечними бімсами. Спереду верхні чикси з'єднуються трикутною дерев'яною штукою — сідлом гальюна. У чаках гальюна (або між ними і княвдигедом) зроблено отвори, через які проходять ватер-вулінги бушприта. У передній частині княвдигеда робили отвори для ватер-штагів і утлегар-штагів.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Объяснительный морской словарь Вахтина. (рос.)
  2. Самойлов К. И. Водорез // Морской словарь в 2 томах. — Ленинград: Государственное военно-морское издательство НКВМФ Союза ССР, 1941

Джерела[ред. | ред. код]