Кобаясі Мару

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кобаясі Мару (англ. Kobayashi Maru) — вигаданий тест у всесвіті «Зоряного шляху», що моделює ситуацію зі свідомо програшним сценарієм і призначений для перевірки характеру курсантів академії Зоряного флоту.

За сюжетом, «Кобаясі Мару» є умовним пошкодженим цивільного судна, що знаходиться в нейтральній зоні космічної раси Клінгонів, з якими у людей іде тривале протистояння. Тестований курсант повинен вирішити, чи слід спробувати врятувати пасажирів «Кобаясі Мару», порушивши нейтралітет з Клінгонами і спровокувавши їх на військові дії, або ж дати цивільному кораблю загинути, але запобігти війні.

Назва тесту використовується як загальна для безвихідних ситуацій. Зустрічається також цитування фрази Джеймса Кірка, єдиного курсанта, що пройшов тест і заявив: «Я не вірю в безвиграшні сценарії» (англ. I don't believe in the no-win scenario). Так, один з британських бізнес-аналітиків пояснював стратегію, засновану на самостійному перевизначенні ринкових правил, на прикладі «Кобаясі Мару» [1], а професор інформатики Ренді Пауш, хворий на рак (і згодом він помер від нього), заявив, що в дитинстві він мріяв бути капітаном Кірком, і після цього отримав фотографію актора, який грав його роль, з підписом «I don't believe in the no-win scenario» [2].

Опис[ред.ред. код]

Тестований курсант виступає в якості капітана зорельота. Він отримує сигнал лиха від судна «Кобаясі Мару», корабля III класу під командуванням Кодзіро Банса [3]. З'ясовується, що «Кобаясі Мару» натрапив на гравітаційну міну в Клінгонській Нейтральній Зоні, і вибух зруйнував систему життєзабезпечення корабля. Ніяких інших судів поблизу немає, тому курсант стикається з дилемою: чи слід спробувати врятувати екіпаж «Кобаясі Мару» і пасажирів, вступивши в нейтральну зону і тим самим потенційно провокуючи Клінгонів на ворожі дії; або ж залишити «Кобаясі Мару» напризволяще, запобігаючи війні, але прирікаючи екіпаж і пасажирів на смерть у зруйнованому кораблі.

Якщо курсант хоче врятувати «Кобаясі Мару», сценарій розгортається таким чином: зореліт входить до Клінгонську Нейтральну Зону, після чого зв'язківець втрачає зв'язок з «Кобаясі Мару», тому що Клінгони перехоплюють сигнал, не відповідають на спроби зв'язатися з ними і відкривають вогонь. Бій з Клінгонами закінчується поразкою, тому що комп'ютер не запрограмований на перемогу курсанта. Метою тесту є не перемога, а перевірка дій і характеру курсантів в явно програшній ситуації та демонстрація того, що вони мають справу зі смертю так само часто, як і з життям.

Тест у всесвіті «Зоряного шляху»[ред.ред. код]

Вперше тест «Кобаясі Мару» був представлений у фільмі «Зоряний шлях 2: Гнів Хана», де його проходила лейтенант Саавік. Вирішивши врятувати «Кобаясі Мару», вона увійшла в нейтральну зону, однак з'явилися клінгонські зорельоти, що завадили їй здійснити рятувальну операцію і змусили відступити. Вогонь Клінгонів завдав кораблю Саавік критичні пошкодження, убивши більшу частину офіцерів на борту. Пізніше з'ясувалося, що Кірк також проходив цей тест, причому робив це три рази, і врешті-решт зумів «виграти», перепрограмувавши комп'ютер і удостоївшись похвали від інструкторів за «оригінальне мислення».

Фільм «Зоряний Шлях: XI» (2009) показує, як саме Кірк перепрограмував тест. У результаті внесених змін клінгонські щити в симуляції не включилися і не заблокували сигнал зорельота Кірка, що дозволило легко знищити п'ять клінгонскіх зорельотів і почати евакуацію «Кобаясі Мару».

Різні версії проходження тесту описані в декількох романах і відеоіграх, що відносяться до всесвіту «Зоряного шляху». За сюжетом серіалів Клінгони проявляють все менше ворожості до людей, врешті-решт об'єднуючись з ними проти іншої раси, ромуланців. Це знаходить відображення в тесті «Кобаясі Мару», де роль ворогів все частіше починають виконувати ромуланці.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Michael Olenick (8 лютого 2008). markets-captain-kirk.html Redefining Markets: Captain Kirk & the Kobayashi Maru (англійською). Процитовано 2010-12-26. 
  2. Ренді Пауш. Randy Pausch's Update page: March 17th, 2007: A note on staying positive (англійською). Архів оригіналу за 2012-07-08. Процитовано 2010-12-26. 
  3. Michael Okuda, Denise Okuda, Doug Drexler, and Debbie Mirek (1994). «Kobayashi Maru». Star Trek Encyclopedia: A Reference Guide to the Future. Pocket Books. pp. 161. ISBN 0671886843. 

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]