Кобилиця (верстат)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кобилиця із затиснутою палицею
Кобилиця з хитною рамою і перекладками.
Стругання на кобилиці.

Кобили́ця, кобильниця, кобила, лава,[1] бондарська лава[2] — примітивний стругальний верстат з ножним затискачем для роботи скобелем. Використовується бондарями, майстрами з виготовлення луків, столярами.

Конструкція[ред. | ред. код]

Являє собою горизонтальну лаву, встановлену на чотирьох (рідше трьох) ніжках. У передній частині розміщається похила (під кутом 20—30°) опорна дошка, що спирається на закріплену ближче до середини підставку. У лаві і похилій дошці зроблено прорізи, через які проходить закріплена на осі хитна балка-важіль, у нижній частині споряджена перекладкою, у верхній — розширенням («головою»). Можлива і інша конструкція, що передбачає використовування замість балки хитної рами з верхньою і нижньою перекладками. Деякі різновиди кобилиці можуть включати гнучкі тяги. Для створення довшого плеча важеля (завдяки чому збільшується виграш у силі і відповідно сила притискання заготовки) вісь хитної балки може кріпитися вище поверхні лави на накладній дошці.

Майстер здійснює стругання, сидячи верхи на лаві, поклавши заготовку на опорну дошку і впираючись ногами в нижню перекладку хитної балки, при цьому її «голова» притискує заготовку до дошки. Ножний затискач надійно утримує заготовку проти тягових зусиль, що особливо важливо при роботі скобелем[3][4][5].

Більша зручність ножного затискача порівняно з лещатами полягає в тім, що він уможливлює швидко затискати і звільнювати заготовку, що особливо важливо при обстругуванні циліндричних деталей (ніжок меблів, ратищ, держаків), коли треба часто повертати їх вздовж осі. Кобилиця іноді називається «бондарською лавою»[2], оскільки вона широко використовувалася в бондарстві для обстругування клепок.

Тим не менш, деякі столярі нехтують кобилицю, воліючи використовувати лещата, бо вони уможливлюють працювати стоячи, що має бути продуктивнішим і більш ергономічним[6].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Б. М. Сауляк. Розвиток деревообробних ремесел Східного Поділля кінця XIX - початку XXI ст / редактор Д. В. Вонсик. — К. : Наукова думка, 2018. — С. 75.
  2. а б Бондарное ремесло. Изготовление и использование бондарной скамьи; про бондарные зажимы. sam-stroy.info. Архів оригіналу за 21 Січня 2021. Процитовано 17 січня 2021. 
  3. Abbott, Mike (1998). Green woodwork. Guild of Master Craftsman. ISBN 0-946819-18-1. 
  4. Langsner, Drew (1996). Green woodworking. Lark books. ISBN 0-937274-82-8. 
  5. Landis, Scott (1987). The Workbench Book. Taunton Press. ISBN 0-918804-76-0. 
  6. Mike Dunbar. Cursed Shavehorse. Архів оригіналу за 21 Січня 2021. Процитовано 17 Січня 2021. 

Посилання[ред. | ред. код]