Кобринський стрій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кобринський стрій із с. Хабовичі (Кобринський р-н), кінець ХІХ — поч. ХХ ст Музей давньобілоруської культури

Кобринський стрій — традиційний комплекс українського національного вбрання на Західному Поліссі. Він побутував у ХІХ — на початку ХХ ст. переважно в Жабинківському та Кобринському районах. Вирізнявся завершеністю форм, віртуозним розвитком орнаменту жіночого костюма.

Жіночий одяг

[ред. | ред. код]
Жінка з села Липова у традиційному та дуже архаїчному кобринському селянському вбранні. Фотограф Дмитро Георгієвський, 1937 р.

Комплект літнього жіночого одягу складався з сорочки, спідниці, фартуха. Сорочка шилася з домотканого лляного полотна, крою з прямими плечовими вставками, відкладним або стоячим коміром, прямі рукави, що закінчуються воланами або коміром. Сорочка прикрашалася вишивкою (чернетки, хрестики), рідше візерунчастим переплетенням і м'ятістю тканини. Дрібний візерунковий (геометричний або рослинний) червоно-малиновий орнамент із невеликими вкрапленнями чорного або темно-синього кольору збирався на вузьку рівномірну ширину стулки (нагадує стрічки), яка в поздовжньому або поперечному напрямку заповнювала всю поверхню рукавів. У композиційно-орнаментальному вирішенні наближеного до сорочки виконано фартух, пошитий із 2 декоративно з'єднаних полотнищ білої лляної тканини.

Відмінною рисою кобринського костюма є спосіб носіння фартухів (одягали 2 фартухи так, щоб основний орнамент нижнього фартуха виднівся з-під верхнього). Спідниці шили з 4-х полотнищ візерункової тканини: лляної — із сріблясто-білої, тканої в техніці багатониткового ткацтва (у хрест, віконце, пояс); вовняні (андараки) — з червоними, заповненими вузькими рядками-просновками. Рідше виготовляють андарак із чорної або темно-синьої тканини з білими, зеленими, синіми, фіолетовими смужками. Спідниця підперезувалася поясом із куточками, вплетеними у різнокольорові смужки. Час від часу носили корсет.

Мешканці міста Кобринь. Близько 1916 р.

Головні убори — намітка, біла лляна хустка, прикрашена «павичем» (пір'я або віяло з пір'я), чепець, вінок. Особливу величність і пластичну стрункість костюму надавала намітка, обмотана навколо обличчя і красиво драпірована на спині. Прикрасами на шию були намистинки, стрічки, іконки.

Чоловічий одяг

[ред. | ред. код]
Обкладинка альбому Михайла Романюка «Беларускія народныя строі» (2014): селяни в кобринському костюмі

Чоловічий одяг складався з вільної сорочки з поясом, білих полотняних штанів, шапки — солом'яного картуза, оздобленого зверху візерунчастою стрічкою та різнокольоровою кокардою, шапки (круглі, чубаті). Верхній чоловічий і жіночий одяг: свита (латук, із вусами), пошита з білого або сірого валяного сукна і прикрашена на грудях і бічних клинах строкатими пишними куточками і вишитий малиновими, блакитними нитками вовни; куртка, кожух.

Література

[ред. | ред. код]
  • Білоруський народний костюм / Л. І. Маленко; [щогл. Є. Є. Жакевич]. — Мінськ: Урожай, 2001.
  • Маленко, Л. я Білоруський костюм XIX—XX ст. / Л. І. Маленький. — Мінськ: Білоруська наука, 2005.
  • Маслова, Г. С. Народний одяг росіян, українців, білорусів у ХІХ — поч XX століття / Г. С. Маслова // Східнослов'янський етнографічний збірник. — М., 1956.
  • Романюк, М. Ф. Білоруський народний одяг / М. Ф. Романюк. — Мінськ: Беларусь, 1981. — 473 с.