Коб (матеріал)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Побудова стіни з кобу

Коббудівельний матеріал, що складається з глини, піску, соломи, води і ґрунту, схожий на адобе. Коб є вогнетривким, стійким до сейсмічної активності,[1] і недорогий. Він може бути використаний для створення художніх, скульптурних форм і був відроджений в останні роки.

Історія та використання[ред. | ред. код]

Заміс кобу в університеті Вашингтон, для будівництва печі

Коб є стародавнім будівельним матеріалом, який використовувався для будівництва з доісторичних часів. Деякі з найстаріших штучних споруд в Афганістані складаються з землебиту (утрамбованого ґрунту) і кобу.[2] Коб використовувався в країнах Магрибу та аль-Андалус в 11 і 12 століттях і був докладно описаний Ібн Халдуном в 14-му столітті.[3]

Коб структури можна знайти в різних кліматичних умовах по всьому світу; У Великій Британії з цим найбільш сильно пов'язані з графств Девон і Корнуолл в Західній країні, долині Гламорган і півострові Гауер в Уельсі; Донегол в Ольстер і Манстер, Південно-Західній Ірландії, і Фіністере в Бретані, де багато будинків збереглися понад 500 років. Багато старих будівель з кобу можуть бути знайдені в Африці, на Близькому Сході, і в деяких районах у східній частині Сполучених Штатів.

Традиційно, англійський коб було зроблено шляхом змішування глини з шару ґрунту, який залягає трохи нижче за поверхневий шар ґрунту ([[:en:Subsoil|англ. Subsoil]]) з піском, соломою і водою. Для цього використовувались воли, щоб розтоптати суміш. Земляну суміш потім черпали на камінь чи фундамент і зводили стіну. Будівництво було тривалим по часу, який необхідний для висихання. Після просушування стін їх підрізали, і продовжували будівництво стіни далі.

Стіни будинку з кобу, як правило, були близько 24 дюймів завтовшки. Вікна були відповідно глибоко посаджені, що придавало будинкам характерне внутрішнє оформлення. Товсті стіни, за умови хорошого підбору маси (складників), легко тримали тепло взимку і прохолоду влітку. Матеріал має тривалий термін стійкості навіть у дощову кліматі, за умови, високого фундаменту і великого схилу даху.

Сучасні будівлі з кобу[ред. | ред. код]

Приклад сучасного, Тихоокеанського в північно-західному стилі будинку з кобу. Зовнішня глинобитна стіна була покрита штукатуркою для надання привабливого рівномірного вигляду.
Один з найбажаніших атрибутів кобу є можливість для створення абсолютно унікальних, ручної архітектури форм; в тому числі естетичних конструкцій художньої природи.

Коли Кевін Маккейб (Kevin McCabe) побудував двоповерховий, на чотири спальні будинок з кобу в Англії в 1994 році, - він став першим будинком з кобу побудованого в країні за останні 70 років. Будинок було споруджено традиційним методом, з залученням деяких інновацій: використовувався трактор для замісу кобу, і додавався пісок або гравій дробленого сланцю, щоб зменшити усадку.

З 2002 по 2004 рік, ентузіаст Роб Хопкінс почав будівництво будинку з кобу для його родини, - першого нового будинку в Ірландії за останні, приблизно, сто років. Спорудження будівлі проводилося як громадський проект, але він був зруйнований невідомими палієм незадовго до завершення.[4] Цей будинок, розташований на «The Hollies Centre for Practical Sustainability» в графстві Корк; у 2010 р. відновлений. Є також ряд інших сучасних будинків з кобу завершених, і більше запланованих, в тому числі як громадський центр освіти.[5]

У 2000-2001 роках, сучасний, з чотирма спальнями будинок з кобу в Вустершир (Велика Британія) розроблений Асоціацією Архітекторів, був проданий за £999 000. «Cobtun» будинок, що був побудований в 2001 році, виграв нагороду Королівського Інституту британських архітекторів в 2005 році. Загальна вартість будівництва склала £ 300 000.

У Тихоокеанському північному заході США відбулося відродження будівель з кобу як альтернативної будівельної практики. Існує більш ніж десять будинків з кобу у Південній затоці островів в Британській Колумбії, побудованих Петом Hennebery, Трейсі Калверт, Ельке Коул і на «Cobworks» семінарах.

У 2007 році Енн (Ann) і Gord Baird почали будувати двоповерховий будинок з кобу у Вікторії (Британська Колумбія), за оцінками, вартістю в $ 210 000 канадських доларів. 2150 квадратних футів будинку включає в себе теплі підлоги, панелі сонячних батарей і пасивне сонячне опалення.[6]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Goodnow, Cecelia (October 5, 2007). "Thinking of building a cob home?". Seattle Post-Intelligencer. (англ.)
  2. McArdle, Patricia (June 19, 2011). "Afghanistan’s Last Locavores". The New York Times
  3. 766, Engineering, Donald Routledge Hill , pp. 751–795, in Encyclopedia of the history of Arabic science , vol.3, Roshdi Rashed and Régis Morelon, eds., Routledge, 1996, ISBN 0-415-02063-8 (3 vol. set)
  4. Practical Sustainability: About
  5. Welcome to The Hollies (2010-08-03). "The Hollies Архівовано 17 листопад 2011 у Wayback Machine.". Theholliesonline.com .
  6. Barton, Adriana (2007-08-03). "A Dream Home Made of Mud". The Globe and Mail (The Globe and Mail) .

Посилання[ред. | ред. код]