Ковальчук Мирон Степанович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ковальчук Мирон Степанович
Народився 18 серпня 1964(1964-08-18) (57 років)
Львів, Українська РСР, СРСР
Alma mater Львівський національний університет імені Івана Франка
Заклад Інститут геологічних наук НАН України
Ступінь доктор геолого-мінералогічних наук[d]

Ковальчук Мирон Степанович (18 серпня 1964, м. Львів) — український вчений-літолог, доктор геологічних наук, професор.

Біографія[ред. | ред. код]

Закінчив Львівський університет (1989)[1].

Наукову діяльність М. С. Ковальчук почав у 1984 році з роботи за сумісництвом у науково-дослідній частині Львівського державного університету імені Івана Франка.

У 1986—1987 роках працював геологом 1 категорії в Чернишевській та Ботуобінській Геолого-розвідувальних експедиціях (Якутія)

У 1989 році закінчив геологічний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка за спеціальністю геохімія та отримав кваліфікацію інженер-геохімік. 

В Інституті геологічних наук Національної академії наук з 1989 року.

У 1991—1992 роках працював (за сумісництвом) геологом металогенічної партії ДГП «Геопрогноз».

У 1993 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Літологія нижньокрейдових континентальних відкладів північного схилу центральної частини Українського щита та умови утворення в них розсипищ важких мінералів» зі спеціальності 04.00.21 — літологія.

У 1996 році отримав вчене звання — старший науковий співробітник зі спеціальності 04.00.21 — літологія.

У 2003 році захистив докторську дисертацію на тему «Золото в осадових комплексах України» зі спеціальності 04.00.21 — літологія.

У 2014 році отримав вчене звання професора зі спеціальності 04.00.21 — літологія.

Науково-педагогічна діяльність Ковальчука М. С. пов´язана з Національним авіаційним університетом, де він пройшов шлях від доцента до професора і завідувача кафедри. Зокрема, з вересня 2001 року по липень 2017 року працював (на засадах сумісництва) у Національному авіаційному університеті на посадах доцента кафедри аеропортів, кафедри землевпорядкування і кадастру та професора кафедри реконструкції аеропортів та автошляхів, кафедри землевпорядних технологій, завідувача і професора кафедри землеустрою та кадастру.

З вересня 2018 року по червень 2020 року М.С. Ковальчук - професор кафедри геоінформатики Навчально-наукового інституту «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

З вересня 2018 року по теперішній час М.С. Ковальчук на засадах сумісництва працює професором географії факультету природничо-географічної освіти та екології Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова.

Під час викладацької діяльності М.С. Ковальчук здійснював викладання навчальних дисциплін «Загальне землезнавство», «Геологія», «Геоморфологія», «Інженерна геологія та вишукування», "Інженерна геологія та основи механіки грунтів", «Геологія і геоморфологія», "Геологія з основами геоморфології", «Антропогенна геоморфологія», «Геологічна інтерпретація матеріалів дистанційного зондування Землі», «Основи ґрунтознавства та ландшафтознавства», "Грунтознавство", «Грунтознавча зйомка та картографування грунтів», «Моніторинг та охорона земель», «Методологія наукових досліджень», «Науково-дослідницький практикум за спеціальністю (геоінформатика і оцінка землі та нерухомого майна)»; організовував і проводив загальноуніверситетські та кафедральні науково-практичні семінари, започаткував (з 2015 р. на кафедрі землеустрою та кадастру НАУ) щорічну Всеукраїнську науково-практичну конференцію студентів, аспірантів та молодих учених «Сучасні технології землеустрою, кадастру та управління земельними ресурсами», здійснював керівництво дипломними роботами бакалаврів, спеціалістів і магістрів, брав участь у роботі Державних екзаменаційних комісій.

На підставі договору з «Держгеокадастром» з 2015 р. М.С. Ковальчук здійснює керівництво і проведення курсів підвищення кваліфікації сертифікованих інженерів-землевпорядників на базі Навчально-наукового інституту неперервної освіти НАУ.

З квітня 2014 року по теперішній час Ковальчук М.С. завідувач відділу літології Інституту геологічних наук Національної Академії Наук України.

М.С. Ковальчук – член Спілки геологів України, Наукового товариства імені Шевченка та Українського мінералогічного товариства, в діяльності якого бере активну участь

спочатку як член; у 2006-2011 рр. – як член Ради Українського мінералогічного товариства, а з вересня 2017 р. – як віце-президент. Мирон Степанович є заступником головного редактора періодичного наукового журналу «Записки Українського мінералогічного товариства», регулярно бере активну участь у наукових читаннях імені академіка Євгена Лазаренка, а також в організації й проведенні науково-практичної конференції «Мінерально-сировинні багатства України: шляхи оптимального використання», яка щорічно проводиться в музеї коштовного і декоративного каміння (с.м.т. Хорошів).

М.С. Ковальчук понад 10 років брав активну участь у профспілковому житті ІГН НАН України, НАН України та Києва. Він був Головою профспілки ІГН НАН України, заступником голови (на громадських засадах) Київського регіонального комітету профспілки працівників НАН України, членом ЦК Профспілки працівників НАН України, членом Київської міської ради профспілок. За багаторічну плідну роботу у профспілці, високий професіоналізм, значний особистий внесок у зміцнення профспілкового руху Мирон Степанович нагороджений грамотами вказаних організацій та медаллю профспілки працівників НАН України «За профспілкову діяльність».

Основні напрямки наукової діяльності: літогенез та осадовий рудогенез; геологія розсипів золота; літогенетична геохімія, мінералогія, біомінералогія золота і міді; регіональна, генетична та прикладна мінералогія та геохімія золота і міді; геолого-генетичне моделювання осадових формаційних одиниць; моніторинг та охорона земель,

ретроспективний моніторинг місць видобування корисних копалин засобами дистанційного зондування Землі.

Членство у наукових радах, спеціалізованих вчених радах, експертних комісіях, редакційних колегіях, наукових товариствах[ред. | ред. код]

 • учений секретар (1995-2000 р.р.) державної науково-технічної програми 04.13 "Ресурси енергетичної сировини, рудних і нерудних корисних копалин "Державного комітету України з питань науки і техніки і промислової політики, Міністерства освіти і науки України;
 • член Вчених рад Інституту геологічних наук НАН України (з 2003 р. по теперішній час) та Навчально-наукового інституту Екологічної безпеки Національного авіаційного університету (2013-2017 роки);
 • член спеціалізованих Вчених рад Д 26.162.04 (2004 р. по теперішній час) при Інституті геологічних наук НАН України; Д 35.152.01 при Інституті геології і геохімії горючих копалин НАН України (2009- 2012 р.р.); Д 26.203.01 при Інституті геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України (2019 р. по теперішній час);
 • член експертної Ради з геологічних наук Вищої Атестаційної комісії України (2004-2010 р.р.);
 • член експертної ради з питань проведення експертизи дисертаційних робіт Міністерства освіти і науки України з геологічних та географічних наук (з 2012 р. по 2020 р.);
 • член секції за фаховим напрямом 22 «Науки про Землю» Наукової ради Міністерства освіти і науки України (2015-2019 рр);
 • член редакційної колегії фахових видань МОН «Вісник львівського університету (серія геологічна)», «Мінералогічний збірник», «Геохімія та рудоутворення», «Пошукова та екологічна геохімія»; «Тектоніка та стратиграфія», а також наукових видань «Геологія і рудоносність України», «Записки Українського мінералогічного товариства»;
 • член спілки геологів України;
 • член наукового товариства імені Шевченка;
 • член Ради Українського мінералогічного товариства у 2006-2011 роках та з 2017 року по теперішній час;
 • віце-президент Українського мінералогічного товариства з вересня 2017 року.

Науковий доробок[ред. | ред. код]

Автор близько 300 наукових публікацій, із них 3 колективні монографії, 10 навчально-методичних видань, 2 навчальних посібника.

Монографії[ред. | ред. код]

 • Лаверов Н. П., Гожик П. Ф., Хрущев Д. П., Лаломов А. В., Чижова И. А., Ковальчук М.С., Ремезова Е. П., Чефранов Р. М., Бочнева А. А., Василенко С. П., Кравченко Е. А., Свивальнева Т. В., Крошко Ю. В. Цифровое структурно-литологическое геолого-динамическое моделирование месторождений тяжелых минералов. — Киев-Москва, 2014. — 236 с.
 • Матковський О., Білоніжка П., Возняк Д., Дяків В., Ковальчук М., Наумко І., Попп І., Семененко В., Скакун Л., Сливко Є., Словотенко Н., Степанов В., Ціхонь С., Кріль С. Мінерали Українських Карпат. Процеси мінералоутвореня. — Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2014. — 584 с.
 • Хрущев Д. П., Ковальчук М. С., Ремезова Е. А., Лаломов А. В., Цымбал С. Н., Босевская Л. П., Лобасов А. П.,. Ганжа Е.А, Дудченко Ю. В.,Крошко Ю. В. Структурно-литологическое моделирование осадочных формаций. — Киев: Изд. «Интерсервис», 2017. — 352 с., 202 илл., 16 табл., библ. — С. 340—350.

Навчальні посібники[ред. | ред. код]

1. Ковальчук М.С. Геологія і геоморфологія: навч. посіб. / М.С. Ковальчук, У.С. Довгінка. – К.: НАУ, 2017. – 236 с.

2. Ковальчук М.С. Геологія і геоморфологія (геологічні процеси): навч. посібн. – Київ: НАУ, 2018. – 148 с.

Найбільш вагомі наукові результати[ред. | ред. код]

 1. Для території України виявлено зв'язок золотоносності з різновіковими, різногенетичними літофаціальними і фаціальними комплексами, особливостями їх будови, літологічного складу;
 2. Визначено структурно-тектонічний, стратиграфічний розподіл золотовмісних осадових відкладів в межах території України;
 3. Виокремлено генетичні типи та епохи формування золотовмісних осадових утворень на території України;
 4. Виокремлено перспективні на виявлення золота літолого-стратиграфічні рівні та осадові формаційні одиниці в межах території України.
 5. Досліджено гранулометрію, морфологію, мікроморфологію поверхні і хімічний склад золота з різновікових осадових утворень України та виявлено нові та незвичайні за цими показниками зерна золота;
 6. Напрацьовано гранулометричну та морфогенетичну класифікації золота з осадових відкладів України.
 7. Досліджено трансформацію морфології і хімічного складу самородного золота у флювіальній обстановці.
 8. Досліджено літогенетичні перетворення поліхронних і полігенних золото і мідьвмісних осадових утворень України та з'ясовано для них причинно-наслідковий зв'язок літогенезу і осадового рудогенезу.
 9. Створено геолого-генетичні моделі з цифровим структурно-літологічні наповненням для найбільш перспективних золотоносних осадових формаційних одиниць України.
 10. Обґрунтовано необхідність створення «Літологічного кодексу України» та розкрито його зміст і основне призначення.

Нагороди та відзнаки[ред. | ред. код]

Нагороджений Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України за значний внесок у розвиток науки і активну співпрацю з Міністерством освіти і науки України;

Подякою Вищої Атестаційної Комісії України за активну участь в діяльності експертної ради з геологічних наук та вагомий внесок у державну систему атестації наукових кадрів України;

Відзнакою Національного авіаційного університету «Подяка ректора»;

Почесною грамотою Президії Національної академії наук України та Центрального комітету профспілки працівників НАН України за багатолітню плідну, наукову, науково-організаційну і педагогічну працю та вагомий особистий внесок у розвиток літологічних досліджень;

Медаллю профспілки працівників НАН України «За профспілкову діяльність»;

Грамотою Київської міської ради профспілок;.

Грамотою в.о. ректора Запорізького національного Університету «За плідну працю та якісне проведення експертизи проектів у галузі наук про Землю»;

Подяка проректора з навчально-методичної роботи Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова за участь у виїзній навчально-науковій екскурсії до заповідника «Базальтові стовпи» і цікаву змістовну розповідь для студентів факультету природничо-географічної освіти та екології;

Медаллю ГО «Спілка геологів України» «За заслуги» ІІІ ступеня.

Примітки[ред. | ред. код]

2 .КОВАЛЬЧУК МИРОН СТЕПАНОВИЧ (До 55-річчя від дня народження) // Геол. журн. 2019. № 4 (369).- С. 91-93.