Ковзанярський спорт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Speed skating pictogram.svg

Ковзанярський спорт — загальна назва для спортивних дисциплін, в яких атлети змагаються на швидкість подолання певної дистанції на ковзанах. Залежно від правил проведення змагань ковзанярський спорт ділиться на змагання на довгій доріжці, змагання на короткій доріжці — шорт-трек і марафонський біг на ковзанах. У вужчому розумінні ковзанярський спорт включає в себе тільки змагання на довгій доріжці.
Ковзнярський спорт є олімпійським видом спорту.

Ковзнярський спорт особливо популярний у Нідерландах і Норвегії. Він також має значну популярність в інших країнах Європи, Північній Америці, та Азії — в Японії, Кореї та Китаї.

Змагання на довгій доріжці[ред. | ред. код]

Змагання проводяться на ковзанці із двома доріжками, на які спортсмени виходять парами. Оскільки внутрішня доріжка має меншу довжину, ніж зовнішня, спортсмени міняються доріжками на середині забігу.

Змагання з ковзнярського спорту мають довгу історію. Міжнародний союз ковзанярів, спортивна організація, що опікується проведенням змагань найвищого рівня, найстаріша серед федерацій зимових видів спорту.

На світових форумах проводяться забіги на 500, 1000, 1500, 3000, 5000 і 10000 м. Крім медалей на окремих дистанціях розігрується також звання абсолютного чемпіона у багатоборстві. В останні роки з'явилася нова дисципліна — командна гонка переслідування, в якій змагання проводяться між командами, що складаються із трьох ковзанярів. Команди стартують навпроти одна одної, як у велосипедній гонці переслідуваня.

Ковзанярський спорт в Україні[ред. | ред. код]

В Україні ковзанярський спорт має давні традиції. Ще в 1952 році була створена Українська федерація ковзанярського спорту, її вихованцями стали такі визначні ковзанярі, як триразовий чемпіон світу Олег Гончаренко (Харків), абсолютна чемпіонка світу Віра Брінзей (Івано-Франківськ), чемпіонка світу Тетяна Тарасова (Київ), призерка чемпіонату Європи Валентина Лаленкова (Київ), призери й учасники Олімпійських ігор, чемпіонатів світу й інших міжнародних змагань Ірина Фатєєва, Юрій Кондаків, Тетяна Шелехова. Проте за часів незалежності успіхи українських ковзанярів досить скромні.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]