Ковпак (гриб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ковпак кільчастий
Ковпак
Ковпак
Біологічна класифікація
Царство: Гриби (Fungi)
Відділ: (Basidiomycota)
Клас: Базидіоміцети
(Basidiomycetes)
Підклас: (Hymenomycetidae)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Родина: Павутинникові (Cortinariaceae)
Рід: Rozites
Вид: Ковпак кільчастий
(Rozites caperata)

Ковпак кільчастий (Rozites caperata (Pers. ex Fr.) Karst.) — їстівний гриб з родини кортинарієвих (Cortinariaceae), єдиний представник роду Rozites. Місцева назва — «панчішка»[джерело?].

Будова[ред. | ред. код]

Шапка (3)5-10(12) см у діаметрі, напівкуляста, пізніше опукло- або плоскорозпростерта, здебільшого з горбом, з тупим краєм, солом'яно- чи глинисто-жовта, оранжево- або абрикосово-жовта, у центрі білувата від залишку загального покривала, суха, притиснуто-тонколуската, згодом майже гола, з пластівцями по краю. Пластинки широкі, тонкі, густі, бежеві, пізніше блідо-вохряні, при достиганні вохряно-коричневі. Спорова маса вохряно- або іржаво-коричнева. Спори (10)11 — 14(18) Х 7-9 мкм, вохряно-коричнюваті, бородавчасті, із сосочкоподібною ростковою порою. Ніжка 5-9(12) Х 1-2 см, щільна, біла, згодом жовтувата, гола, з подвійним, щільним жовтуватим кільцем, біля основи з прирослою піхвою, утвореною загальним покривалом (у старих плодових тіл піхва зникає). М'якуш шапки та ніжки білий, під шкіркою шапки червонувато-жовтий, з приємним смаком і запахом.

Поширення та середовище існування[ред. | ред. код]

Поширений в Північній Америці, Європі та в деяких місцях Азії. Чимало цього гриба росте в Скандинавії, дуже багато — в Білорусі, в Росії — в західних і центральних районах Європейської частини.

В Україні поширений на Поліссі та в Прикарпатті. Росте у хвойних лісах; у серпні — жовтні.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Дуже добрий їстівний гриб, належить до третьої категорії. Використовують свіжим, про запас сушать.

Джерела[ред. | ред. код]