Когенерація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Когенерація (також комбіноване виробництво тепла та електроенергії) полягає у використанні електростанції для одночасного виробництва тепла та електроенергії.

Загальний опис[ред.ред. код]

Когенерація є одним із найпоширеніших методів повторного використання енергії.

Електростанції з однорівневим циклом викидають тепло, що генерується як побічний продукт виробництва електроенергії до навколишнього середовища через градирні, відхідні гази, або іншим чином. Електростанції з комбінованим циклом виробництва постачають тепло для потреб промислових споживачів, або до комунальних тепломереж.

Найбільшими в Україні виробниками електроенергії з комбінованим циклом є:

Назва Встановлена електрична потужність
Київська ТЕЦ-5 700 МВт
Харківська ТЕЦ-5 540 МВт
Київська ТЕЦ-6 500 МВт
Кременчуцька ТЕЦ 255 МВт
Черкаська ТЕЦ 230 МВт
Чернігівська ТЕЦ 210 МВт
Калуська ТЕЦ 200 МВт
Сєвєродонецька ТЕЦ 185 МВт
Краматорська ТЕЦ 120 МВт

Різновиди електростанцій з комбінованим циклом виробництва[ред.ред. код]

Типовими різновидами електростанцій з комбінованим циклом виробництва є:

Скидне тепло із невисокою температурою (100–180 °C) може використовуватись у абсорбційних охолоджувачах для виробництва холоду. Комбінований цикл виробництва електроенергії, тепла та холоду інколи називають «тригенерацією», або у загальнішому випадку, «полігенерацією». Прикладом подібної електростанції може бути плановане впровадження полігенерації на виробництві безалкогольних напоїв.

Державна політика[ред.ред. код]

Енергетична стратегія України до 2030 року одним із пріоритетів визначає використання скидного тепла та перетворення котелень, що виробляють лише тепло, на когенераційні електростанції. Закон України Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу передбачає пільги для виробників з комбінованим циклом виробництва тепла та електроенергії.

Європейська політика[ред.ред. код]

У 2004 році Європейський парламент прийняв директиву 2004/8/EC [1]. Директива закликає країни-члени ЄС до заохочення створення нових когенераційних електростанцій та стимуляції існуючих. На середньострокову та далеку перспективу Директива закликає до підтримки високоефективних когенераційних електростанцій, що повинно допомогти зменшити викиди парникових газів та сприяти сталому розвитку. Директива заохочує до створення національних схем підтримки когенерації країнами-членами, проте не зобов'язує до цього. На сьогоднішній день приклади таких схем підтримки існують у Бельгії (схема зелених сертифікатів а також квоти на когенерацію), Іспанії (Постанова щодо продажу електроенергії когенераційних електростанцій) та Німеччині (Закон про когенерацію)[2].

Директива Європейського Союзу щодо торгівлі викидами 2003/87/EC надає можливість країнам-членам на власний розсуд стимулювати когенераційні електростанції шляхом надання додаткових дозволів на викиди парникових газів. Перевага при цьому надається електростанціям, які мають ефективність, вищу за середній по країні показник.[3]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]