Кодекс Калікста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Codex Calixtinus 02.jpg

Кодекс Калікста (лат. Codex Calixtinus) — старовинний рукопис з умовною назвою приписаною імені папи Калікста II, який зберігається в Іспанії. Рукопис датований 12 століттям.

Умовна назва[ред.ред. код]

За легендами, які не варто вважати документально підтвердженими подіями, рукопис створив папа римський Калікст ІІ. Звідси сучасна назва рукопису. Сучасні дослідники не віддають авторство папі римському, а вважають, що її авторами були декілька осіб, а сам кодекс зібрали між 1130 та 1140 роками. Але для зручності зберігають історичну назву.

Codex Calixtinus. Inicio del prólogo.jpg

Зміст твору[ред.ред. код]

Кодекс складається із п'яти книг, які присвячені апостолу Якову.

  • В першій книзі наведено проповіді та літургії, пов'язані з іменем Апостола.
  • В другій книзі наведено двадцять два дива, пов'язаних з апостолом на теренах Західної Європи.
  • Третя книга містить опис переноса тіла померлого апостола із Єрусалима до Галісії в Північну Іспанію.
  • Четверта книга — розповідь про короля Карла Великого та лицаря Роланда.
  • П'ята книга — практичний довідник-путівник для паломників, котрі наважаться відвідати священну реліквію в місті Сантьяґо-де-Компостела. В кодексі наведені опис маршруту і поради подорожнім, описи місцевих звичаїв. Серед порад — пересторога не їсти місцевих риб, що були отруйні і викликали хвороби чи смерть паломників. Загальна кількість сторінок кодексу — 225.

Паломництво активно пропагували і заохочували, бо воно сприяло місцевій торгівлі і економіці, а також збагаченню церкви за рахунок паломників. Дорога Святого Якова мала популярність в середні віки, але згодом популярність згасла через секуляризацію культури і зменшенню ролі церкви в житті західноєвропейського суспільства. Церква провела велетенську кампанію, аби відновити популярність маршруту і як для паломників-вірян, так і для світських туристів, яких нині більшість.

Джерела і посилання[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Кодекс Калікста

Див. також[ред.ред. код]