Коефіцієнт стисливості газу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Коефіціє́нт сти́сливості (надстисли́вості) га́зу (рос. коэффициент сжимаемости (сверхсжимаемости) газа; англ. gas compression factor; нім. Realgasfaktor m) — відношення об’ємів реального пластового і ідеального газів при однакових умовах, тобто при одних і тих же самих тиску і температурі. Коефіцієнт стисливості газу вводиться в рівняння Клапейрона-Менделєєва, характеризує ступінь відхилення реальних газів від ідеального стану і є відношенням об'єму реального газу до об'єму, який займала б така ж кількість молів ідеального газу за тих же тиску і температури.

Синоніми - коефіцієнт пружності газу, коефіцієнт об’ємної пружності газу, коефіцієнт пружного розширення газу, коефіцієнт надстисливості газу.

Визначення[ред.ред. код]

Для однокомпонентного газу з молярною масою , при тиску , температурі , i густині коефіцієнт стисливості газу визначається за формулою:

де  — універсальна газова стала.

Походження поняття[ред.ред. код]

Коефіцієнт стисливості газу входить у технічне рівняння стану реального газу, яке можна записати в одній з форм:

або

де  — об'єм газу, а  — число молів цього газу.

Вважається, що тиск як і температура газу є вищими за тиск і температуру зрідження.

Коефіцієнт стисливості газу характеризує відхилення поведінки реальних газів від властивостей ідеального газу. Для ідеального газу, цей коефіцієнт, дорівнює одиниці і записане вище рівняння стану перетворюється у рівняння стану ідеального газу:

або

Існування різних значень коефіцієнта стисливості реального газу проявляється, наприклад через ефект Джоуля-Томсона, що приводить до зниження температури газу при його розширенні і значному спаді тиску. Цей ефект (спостерігається при стравлюванні повітря з автомобільного колеса через ніпель) має істотне значення для технологій отримання наднизьких температур, зрідження газів тощо.

Дивіться також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]