Козельськ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Місто
Козельськ
Козельск

Вокзал станции Козельск.jpg

Q4486509? Герб
Прапор Герб

Координати 54°02′ пн. ш. 35°47′ сх. д.H G O

Країна Росія Росія
Регіон Калузька область
Муніципальний район Козельський
Голова міської Думи Коротков Валентин Іванович
Дата заснування XII століття
Перша згадка 1146
Площа 10 км²
Висота центру 150 м
Населення 18 500  (2009)
Катойконім козе́лець, козельча́нин
Часовий пояс UTC+3
Телефонний код 48442
Поштовий індекс 249720 - 249725
ЗКАТУ 29216501
GeoNames 543348
Офіційний сайт kozelsk.ru
Голова адміністрації Решетов Михайло Миколайович
Козельськ. Карта розташування: Росія
Козельськ
Козельськ
Козельськ (Росія)
Козельськ. Карта розташування: Калузька область
Козельськ
Козельськ
Козельськ (Калузька область)

Козе́льськ — місто в Росії в Калузькій області, залізнична станція. Розташоване на річці Жиздра. Населення 18 500 чоловік (2009).

Жителів міста називають козельцями або козельчанами.

Відоме завдяки обороні 1238 року від монголо-татар хана Батия.

Географічне положення[ред. | ред. код]

Місто розташоване на лівому березі річки Жиздра (приплив Оки), в 72 км на північний захід від Калуги. Залізнична станція на розгалуженні неструмифікованих напрямків Смоленськ — Тула ​​і Смоленськ — Мічурінськ (частково розібрано).

Історія[ред. | ред. код]

Вперше згадується в Іпатіївському літописі під 1146 у зв'язку з міжусобною боротьбою князів (іменувалося також — Козлеск, Козелеск). Входило до Чернігово-Сіверської землі. Його залишки розкопані археологами в центрі сучасного однойменного міста Калузької області, РФ, на території міського парку та під приватною забудовою, на мисі правого берега р. Другусна при її впадінні в р. Жиздра. Городище має неправильну оваловидну форму (800 х 200—250 м), складається з дитинця (270 х 200 м) і окольного граду (їхні укріплення не збереглися) та відкритого посаду, що примикав до них. Відоме за описами «Большому чертежу книги».

Розкопки 2010-2015 років в центрі сучасного Козельська свідчили про наявність тут залишків міста XI-XIII століть. Слід давньоруської фортеці виявили в 2013 році: було виявлено підніжжя валу, згорілі і частково згорілі колоди. Вдалося простежити шість вінців колод. Потужність прожарений шару становила близько півметра. Були виявлені знахідки, що відносяться до міста в період XI-XIII століть: фрагменти кругової кераміки і скляних браслетовь, золотоскляние і сердолікові намиста, калачевідно кресало, семилопатеви скроневі кільця, близько десятка бронзових і срібних перснів, фрагменти бронзових пластинчастих браслетів, кам'яний хрест «корсунчік »... Серед ранньої кераміки виділяються дуже архаїчні зразки, віднесені до етапу освоєння гончарного круга - до рубежу X і XI століть.

Виникло як опорний пункт в окняжінні землі в'ятичів. Входило у Чернігівське князівство. На початку 13 ст. стало центром окремого уділу. Взимку 1238 після 7-тижневої героїчної оборони спалене монголами, всі його жителі та малолітній князь Василь були вбиті. Хан Батий назвав місто «злим містом».

Невдовзі поселення відродилося. Від 1246 увійшло до складу удільного Карачевського князівства; у 2-й половині 13 ст. тут відновлено окремий князівський стіл. У серед. 14 ст. включене до складу Великого князівства Литовського (ВКЛ), з 2-ї пол. 14 ст. перетворюється на самостійне удільне князівство, його володарі намагалися грати свою окрему роль на політичній арені Русі, то виступаючи на боці ВКЛ, то блокуючись, з метою збереження незалежності, з рязанськими великими князями. 1494 остаточно увійшло до Великого князівства Московського.

Городище обстежувалося Т.Нікольською (1958, 1967, 1975) та А.Мединцевою (1960).

Оптина пустинь[ред. | ред. код]

У двох кілометрах від Козельська знаходиться Оптина пустинь[ru] — один з визначних центрів духовного життя Росії, так званого «старчества». Серед відвідувачів Оптиної пустині можна згадати відомих письменників з України та Московії — М. Гоголя, Ф. Достоєвського, Л. Толстого.

Джерела та література[ред. | ред. код]