Козлові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Козлові
Період існування: пізній міоценнаш час
Безоаровий козел (Capra aegagrus)
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Синапсиди (Synapsida)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Парнокопитні (Artiodactyla)
Родина: Бикові (Bovidae)
Підродина: Козлові (Caprinae)
Gray, 1821
Роди
Вікісховище: Caprinae

Козлові, або Козові (Caprinae) — підродина парнокопитних з родини бикових. Центральний і типовий рід родини — козел (Capra).

Назва

[ред. | ред. код]

Нерідко свійські (одомашнені) форми цієї родини (власне з триби Caprini) називають дивним терміном «мала рогата скотина», або «малий рогатий скот», або дрібна рогата худоба; скорочено — МРС або ДРХ. Особливо це полюбляють робити далекі від біологічної систематики і загалом таксономії робітники з галузі тваринництва та археології (зокрема т. зв. "археозоологи") — першим таксономія не важлива, другим — не досяжна через проблеми точнішої ідентифікації зразків, зокрема через складність ідентифікації кіз і овець за окремими кістками.

Зовнішній вигляд

[ред. | ред. код]

У порівнянні з іншими порожнисторогими, козлові мають компактну статуру із сильними кінцівками. Вони пристосовані до гористих і, частково, полярних регіонів. Окрім оронго, роги носять обидві статі, проте у деяких родів роги самців значно більші, ніж у самок. Існують представники підродини, у яких статевого диморфізму майже немає.

Поширення

[ред. | ред. код]

На відміну від інших підродин, основним континентом поширення підродини козлових є не Африка, а Азія, де вони мешкають передусім в гірських регіонах. В Африці козові представлені лише небагатьма видами. Деякі види зустрічаються і в Північній Америці.

Систематика

[ред. | ред. код]

До підродини козлових відносяться згідно з класифікацією Уїлсона і Рідера (2005) такі 12 родів (в абетковому порядку, наведеному у цитованій праці), без поділу на триби:

Ammotragus, Budorcas, Capra, Capricornis, Hemitragus, Naemorhedus, Oreamnos, Ovibos, Ovis, Pantholops, Pseudois, Rupicapra.

Загалом класифікація може бути подана так:

триба Ovibovini

[ред. | ред. код]

триба Caprini

[ред. | ред. код]
Вівця — представник роду Ovis, підродини козлові

триба Naemorhedini

[ред. | ред. код]

Інколи до цієї групи відносять рід Пантолопа, або оронго (Pantholops) з єдиним видом Пантолопа тибетська (Pantholops hodgsoni). Раніше цей рід частіше класифікували як представника підродини Antilopinae, проте морфологічні і молекулярні дані вказують на потребу його відокремлення у «власну» підродину Pantholopinae.

Практично всі види козлів є об'єктами полювання у всіх без винятку країнах. Раніше популярними об'єктами полювання були кавказькі козли, відомі у давній літературі як «тури» (невиправдане запозичення однієї з назв первісного бика, Bos primigenius). Одним з популярних об'єктів полювання є сибірський козел, що мешкає в горах Тянь-Шаню, Алтаю і Саян. Полювання на деякі види козлів — кавказького, звичайного та гвинторогого) — у більшості районів заборонене.

Література

[ред. | ред. код]