Козьмо-Дем'янівський монастир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Козьмо-Дем'янівський монастир
Козьмо-Дем'янівський монастир на мапі району Бабуган-яйли.
Церква на території монастиря.
На території монастиря.
Поховання лісника Гарбуза М.Г. неподалік монастиря. 1920-ті роки.

Козьмо-Дем'янівський монастир (Космо-Даміанівський монастир) — в Криму на Бабуган-Яйлі, на території Кримського заповідника в оточенні гір Чорна, Велика Чучель і Мала Чучель, хребта Великий Коник. Знаходиться за 20 км від Алушти.

Історія монастиря[ред. | ред. код]

Монастир створено в 1856 р. стараннями архієпископа Херсонського і Таврійського Інокентія, який під час своєї подорожі по святих місцях Криму відвідав джерело святих Косьми і Даміана. Вода цього джерела вважається цілющою. Легенда про джерело говорить, що з'явилося воно завдяки молитвам святих лікарів-чудотоворців Косми і Даміана, які перебували в цих краях.

Але в 1898 р. монастир було закрито за пияцтво та розпусту ченців і знову відкрито в цьому ж році як жіночий.

За радянської влади у 1920-1930-х рр. монастир закрили, а в його приміщеннях розмістили Управління кримського Державного заповідника. У 1920-х роках поблизу монастиря загинув від рук бандитів лісник Гарбуз Митрофан Гаврилович. Похований поблизу монастиря.

Під час Німецько-радянської війни всі будівлі колишнього монастиря були зруйновані. Залишилася неушкодженою лише каплиця над святим джерелом.

Почалося відродження обителі 14 червня 1994 року, коли архієпископ Сімферопольський і Кримський Лазар відслужив святкову літургію в каплиці над святим джерелом.

Нині монастир діє. Тут знаходиться ікони: ікона Божої Матері «Єрусалимська», яка написана і освячена на святій горі в Греції та ікона святих Косми і Даміана з частками їх мощів.

На території монастиря знаходиться джерело Савлух-Су.

Поряд з монастирем — кордон Седуна.

Шлях до Монастиря[ред. | ред. код]

Існує декілька шляхів до Монастиря, основні з них такі:

Галерея: Храмове свято 2013 року[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Байцар Андрій Любомирович. Крим. Нариси історичної, природничої і суспільної географії: навч. посіб. / А. Л. Байцар; Львів. нац. ун-т імені І. Франка. — Львів. : Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2007. — 224 с.
  • Морженков Р. Знакомьтесь Крым. /Р. Морженков — Симферополь: «Світ», 2004. — 163 с.

Інтернет-ресурси[ред. | ред. код]