Койка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Триярусна корабельна койка і рундуки. Тулонський військово-морський музей
Парусинові підвісні койки. Реконструкція корабля епохи Нельсона

Койка (нід. kооi або ниж.-нім. kȏje — «перегородка», слово походить від лат. cavea — «клітка»[1]) — ліжко на кораблі, призначене для відпочинку матросів та інших членів команди. Спочатку койки являли собою лавки, вбудовані в стіни каюти або кубрика. Потім, у добу великих географічних відкриттів, з'явилися койки, схожі на гамаки (парусинові койки)[2].

Парусинова підвісна койка являла собою матроське ліжко у вигляді гамака з корковим матрацом. Широко використовувалася в добу вітрильників, а також на парових кораблях старої конструкції, які не мали стандартних койок. Вдень койки разом з матрацами зберігалися в койкових сітках — спеціальних пристосуваннях на верхній палубі вздовж фальшборту і при цьому слугували захистом від уламків і куль під час бою[3]. Влаштовувалася койка таким чином: викроювали прямокутник з парусини (каніфасу) довжиною 1,866 м шириною 1,67 м, посилений по краях нашивками-бантами (зовні і зсередини); у бантах кожної сторони робилося по 7 отворів з люверсами, на поперечних сторонах у які просилювалися короткі кінці — шкентроси; 7 шкентросів прив'язувалися до свого спільного кільця; до обох кілець кріпилися троси-штерти, що підв'язувалися до гаків або леєра під бімси палуби; у крайні люверси вставлялися дві поперечні палиці-розпірки. До постільних речей належали корковий матрац, подушка, ковдра і простирало. Для зберігання вдень вони закочувалися всередину полотна койки, яке шнуровалося через люверси довших сторін койковим сезнем[4][5].

Крім цього, койками називають металеві розбірні ліжка з панцирними або пружинними сітками, які масово випускалися в часи СРСР[джерело?]. Койками обставлялися лікарні, гуртожитки, казарми[6].

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Макс Фасмер. Этимологический словарь русского языка / Перевод с немецкого и дополнения члена-корреспондента АН СССР О. Н. Трубачева. — 2-е. — М. : «Прогресс», 1986. — Т. 2. (рос.)
  2. Парусиновая койка Рыболовный сайт г. Выкса (рос.)
  3. Военно-морской словарь / Под ред. адмирала флота Чернавина В. Н. — М. : «Воениздат», 1990. — С. 186. (рос.)
  4. Самойлов К. И. Койка // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
  5. Самойлов К. И. Сезень коечный // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
  6. Винокур Г. О., проф. Ларин Б. А., Ожегов С. И., Томашевский Б. В., проф. Ушаков Д. Н. Толковый словарь русского языка / Под ред. Ушакова Д. Н. — М. : «Советская энциклопедия», 1935—1940. (рос.)