Кокорудз Іванна Йосипівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іванна Кокорудз

Іванна Йосипівна Кокорудз (померла 1944, Львів) — український галицький педагог. Донька директора народної школи у Станіславові Йосипа Чачковського, сестра Лева Чачковського.

Одружилась 1892 року з Іллею Кокорудзом і переїхала з ним 1895 до Львова. Тут працювала учителькою народної школи, була головою «Товариства руських женщин» (з 1917 Союз українок), що займалось активізацією жіночого руху, поглибленням їхньої освіти, організовувало святкові вечори для дітей, зокрема святкування Дня святого Миколая. Разом з чоловіком на свої вчительські гроші заклала «Фундацію Іллі й Іванни Кокорудз», що сприяла розвитку українського шкільництва, анонімно надаючи допомогу коштами, одягом бідним учням, студентам. Після смерті чоловіка (1933) стала виконавцем його заповіту і фактично виключно її стараннями були зведені будівлі школи у Львові і с. Дора у передгір'ях Карпат.

З фундації подружжя збудували будівлю Дівчачих приватних гімназійних курсів «Рідної школи», реорганізуваної у Приватну Дівочу гімназію «Рідної школи», якій 8 вересня 1934 присвоїли ім'я Іванни та Іллі Кокорудзів, а за часів СРСР перетворили на російськомовну школу № 5.

Після смерті чоловіка завершила до 1938-го обладнання школи у с. Дора неподалік Яремча, опіку над якою виконували ченці студити.

Вже україномовній школі № 5 повернули 1996 року назву імені Іванни та Іллі Кокорудзів. Похоронена на Личаківському цвинтарі Львова.

Посилання[ред.ред. код]

Барельєф фундаторам школи № 5

Джерела[ред.ред. код]

  • Приватна дівоча гімназія «Рідної школи» Українського педагогічного товариства імені Іллі та Іванни Кокорудзів у Львові.— Дрогобич: Видавнича фірма «Відродження», 1997. ISBN 966-538-024