Колиба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Коли́ба — традиційна гуцульська дерев'яна споруда з колод для відпочинку та ночівлі мисливців, чабанів і лісорубів, які надовго піднімаються в гори[1]. Сезонне житло пастухів і лісорубів, поширене в гірських районах Карпат[2] і на Поліссі.[3] Колиба — будівля, пов'язана з «карпатським гірським господарством». Це назва сезонного притулку для пастухів, мисливців і лісорубів, і стосується дерев'яної хати, яка є притулком для пастухів овець, зазвичай без димаря, з відкритим каміном, з якого дим виходить безпосередньо через щілини між балками з колодами та стиками в даху. Це назва невеликої або технічно простої будівлі.

Колиба з урочища Волове (тепер — Міжгір'я (Закарпатська область)
Дерев'яна зрубна хатинка.

Етимологія[ред. | ред. код]

Слово колиба відоме у багатьох слов'янських мовах (пол. koliba, koleba, чеськ. і словац. koliba, болг. і мак. колиба, серб. колиба/koliba, словен. koliba, хорв. koliba). Воно вважається пастушим мандрівним словом, до української і західнослов'янських, очевидно, запозичене через посередництво рум. colíbă («хижа», «халупа») з південнослов'янських, у яких походить від грец. καλύβη («мазанка», «хата», «покриття», «завіса»). Сумнівно посередництво тур. kulübe[4].

Слова «колиба», «колива», «халупа» відомі у всіх слов'ян.[2] Дослідники зводять його до праслов'янської kolyba і далі до індоєвропейської kălūbā і зіставляють з грец. χαλύβη (запозиченим у слов'ян), а з також турецьким типом дерев'яного житла kulübe (кулюбе), також запозиченим у балканських народів.[2] Має значення куреня, халупи, хатини.[2]

На гірських полонинах пастухи будували стійбище, загони і кошари для овець, а також житло для чабанів і бовгарів (пастухів великої рогатої худоби) — колибу або стаю.[5] Різні припаси їжі, посуд та бринзу зберігали в зробленій в стаї коморі.[5] З виходом у полонину вівчарі насамперед розпалювали у житловому приміщенні стаї ватру, і вогонь підтримували цілодобово і упродовж усього пастівницького сезону.[5]

Будова[ред. | ред. код]

Тимчасові житла лісорубів та пастухів в Карпатах здавна називали колибами. Лісорубські колиби в процесі розвитку цивілізації практично зникли.[2] Колиби пастухів розміщені вони переважно на полонинах або недалеко від них і активно функціонують і зараз. До середини ХХ століття колиби були основою карпатського господарства.[2] Маржинку (худобу) виганяли для випасу на полонину, віддавали в руки пастухам. Головним над пастухами був ватаг, який керував життям колиби.[2] Вигін худоби на полонину як і повернення отари (або стада) був справжнім святом у селі.[2] Більшість традицій збереглися й зараз — сотні років цивілізації слабо вплинули на карпатське тваринництво, оскільки споконвіку головною галуззю господарства в гірських карпатських місцевостях було тваринництво.[2] Це зумовлено в першу чергу природними умовами, малопридатними для розвитку землеробства. В Карпати скотарство разом із дако-фракійськими племенами, і у матеріальній культурі пастухів і зараз залишились риси, принесені валахами з півдня та сходу, — майже в усіх регіонах карпатці пасуть худобу за правилами, що встановлені багато століть тому.[2] Цивілізація мало вплинула на спосіб життя та побут пастухів. Як і раніше, у колибах немає електроенергії; як і раніше, єдині продукти, що завозяться на полонину із долин, — хліб та спиртне (додалися лише цигарки); як і раніше, готують тут бринзу та вурду; як і раніше, джерелом енергії є ватра (багаття, вогнище).[2] Як і століття тому, похмурі колиби зачаровують відчуттям безмірної свободи та єднання з величчю природи.

Колибу будували з кілків, лози, гілок у вигляді куреня, часто круглою у плані, стінами без вікон і з отвором у покрівлі над вогнищем.[3] Зустрічаються колиби у вигляді зрубу з двосхилою покрівлею з лубу, кори дерева, драниць.[3]

У вигляді зрубу в плані проста колиба являє собою кліть — зруб-четверик без віконних прорізів зі двосхилим або чотирьохскатним дахом, критим драницями. Приміщення розраховане на проживання від 2 до 8 осіб. Усередині колиба облаштована просто — приміщення однокамерне, відсутня піч, уздовж стін розташовуються дерев'яні лежанки і полиці для речей, підлога земляна. Для опалення приміщення використовується місце для багаття, дим виходить через отвір у даху.

Крім простих прямокутних у плані колиб, бувають також і складніші шести-, восьми- і навіть дванадцятикутні зруби (частіше у лісорубів і бокорашів, ніж у пастухів). Вікна, як і у простих колибах, зазвичай відсутні. Є один вхід, орієнтований зазвичай на південь. Вхідні двері ведуть у невеликі сіни — хорімці. У них тримають воду, на стінах вішають різне причандалля для роботи, а на верх сінного зрубчика всередині складають пилки. З сіней другі двері ведуть усередину колиби; її підлога вистелена лубом або деревом, у центрі знаходиться вогнище — ватра, а навколо нього в радіальному напрямку стоять підложа — невисокі тапчани (вид ліжка з дощок без спинок) для робітників. Такі колиби рублені на моху (з конопаченням), мають пірамідальний дах із драниці з димовим отвором угорі.

"Дніпро, Одеса, Київ і Донбас
За нами у колибу завертає,
І поки вистачає на скіпас,[прим. 1]
То значить ше біди в житті немає".

Пісня «Буковель» гурту Скрябін, альбом «Добряк», 2013 р

Колиба в розважальній сфері[ред. | ред. код]

У пісенному тексті А. Кузьменка лексема колиба використана як синонім до слів ресторан, кафетерій, їдальня — місце, де можна смачно попоїсти, відпочити, послухати живу музику. Поняття колиба давно (ще з радянських часів) комерціалізується естетикою української хати (колиби) та гуцульського костюму в готельній, туристичній і розважальній сферах: існують готелі, ресторани «Колиба», які мають меню з європейською, закарпатською кухнею.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. skipass — дозвіл на користування підйомником на гірськолижних курортах. Часто має вигляд звичайної кредитки — магнітна пластикова картка, на яку занесена різна інформація на мікрочип, у тому числі й персональні відомості про власника.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Колиба // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
  2. а б в г д е ж и к л м Образне слово Луганщини: матеріали XIV Всеукр. наук.-практ. конф. імені Віктора Ужченка (15 травня 2015 р., м. Старобільськ) / за заг. ред. проф. А. В. Нікітіної; Держ. закл. «Луган. нац. ун-т імені Тараса Шевченка». — Вип. 14. — Старобільськ: Вид-во ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка», 2015. — 320 с.
  3. а б в Колиба // Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури / Р. А. Шмиг, В. М. Боярчук, І. М. Добрянський, В. М. Барабаш ; за заг. ред. Р. А. Шмига. — Львів, 2010. — С. 109. — ISBN 978-966-7407-83-4.
  4. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін. — 572 с.
  5. а б в Етнографія українців: навч. посібн. / за ред. проф. С. А. Макарчука; вид. 3-є, перероб. і доп. Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2015. 711 с.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]