Коливо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Koljivo from wheat.jpg

Ко́ливо (від дав.-гр. κόλλυβον — «варена пшениця») — українська ритуальна страва[1], поминальна кутя[2][3][4][5] у вигляді каші з пшениці, ячменю, рису і т. ін. з солодкою підливою (з меду), подається першою на поминальному обіді після похорону. Головним є те, що коливо — спільна страва, яку по черзі споживають однією ложкою.

Назва[ред. | ред. код]

Назва пов'язана з античним[6] звичаєм поминального підношення із зерна та фруктів, яке у давньогрецькій мові звалось κόλλυβα, «коллуба» (у візантійській вимові — «колліва»)[7], що значить «варена пшениця»[8][9].

Рецепт[ред. | ред. код]

Коливо готується з вареного (пропареного) зерна пшениці або ячменю, тепер, подеколи, з рису та родзинок, а на Поділлі й інших районах Правобережжя, де проживало польське населення, також з гороху й гречки. На Поліссі пшеницю колись заміняли білі булочки або дрібно покришений пшеничний хліб із солодкою підливкою. Іноді до каші додають круглі маленькі цукерки. Приготування колива майже збігається з рецептом куті, однак коливо менш солодке.

Традиція[ред. | ред. код]

Традиція вживати Коливо принесена в Русь Православною Церквою, після запровадження християнства, і сам термін є грецького походження. А пов'язане вживання Колива, з переслідуванням християн Юліаном ІІ Відступником, котрий вирішив підступним чином споганити християнський Великий Піст, давши наказ таємно покропити всі харчі на ринках ідоложертовною кров'ю. Проте місцевому архиєпископу Євдоксію явився святий мученик Теодор Тирон, замучений язичниками за віру християнську півстоліття перед цим, і попередив християн про підступний задум Юліана Відступника. А також, Теодор Тирон, порадив не купувати на ринках продукти оскверненні язичниками, а приготувати "коливо" із домашніх запасів пшениці і меду. З того часу Коливо є ритуальною стравою в православних християн в першу п'ятницю Великого Посту, і в поминальні дні[10].

Також існує версія, що традиція готувати коливо, має коріння ще з язичницьких часів, коли така страва була жертовною, «їжею померлих предків», відтак є проявом залишків культу предків на українських землях. Етнограф Дмитро Зеленін писав, що за віруваннями східних слов'ян «небіжчик має всі ті ж потреби, що й жива людина, особливо — потребу в їжі»[11].

Крім приготування колива для поминального обіду після поховання, традиційним було випікання свіжого хліба, який, за звичаєм, в цей день не краяли ножем, а ламали руками. Іноді «для небіжчика» клали окрему ложку на стіл або на покуті під образами.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Значення слова «Коливо»
 2. «Інститут Україніки»: Значення слова «Коливо»
 3. Коливо — поминальна кутя(рос.)
 4. Этимологический словарь русского языка Макса Фасмера: Коливо — поминальна кутя(рос.)
 5. Словарь живого великорусского языка В. И. Даля: Коливо — поминальна кутя(рос.)
 6. Сайт «Азбука Християнства»: Коливо
 7. Як приготувати кутю, сочиво або коливо(рос.)
 8. Відкрита православна енциклопедія «Древо»: Коливо(рос.)
 9. Етимологічний словник української мови у 7 томах. К.: Наукова думка, 1982 - 2009. 
 10. Великомученик Феодор Тирон»
 11. Д.К.Зеленин. Восточнославянская этнография. - М.: Наука, 1991, с. 356

Джерела[ред. | ред. код]

 • Зеленин Д. К. Восточнославянская этнография. — М.: Наука, 1991 (рос.)
 • Таланчук О. М. Українознавство. Усна народна творчість. — К.: Либідь, 1998.
 • Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 299–300