Колмогоровська складність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Складність та ентропія конструктивних об'єктів

[ред. | ред. код]

Складність та ентропія конструктивних об'єктів, відома як колмогоровська складність, складність Колмогорова, стохастична складність в алгоритмічній теорії інформації, складність об'єкту(або тексту) -- є міра обчислювальних ресурсів, що необхідні для того, щоб точно визначити цей об'єкт.
Висловлює можливість фрактального опису.
Наприклад, розглянемо два рядки довжиною 64 символу, що містять тільки символи в нижньому регістрі і цифри:

abababababababababababababababababababababababababababababababab
4c1j5b2p0cv4w1x8rx2y39umgw5q85s7uraqbjfdppa0q7nieieqe9noc4cvafzf

Перший рядок має простий опис природною мовою, а саме ab 32 рази, що складається з 10 символів. Другий рядок не має очевидного простого опису з використанням того ж набору символів, крім власне самої цього рядка, довжина якої становить 64 символу.

Більш формально, складність рядка - це довжина опису цього рядка на деякій універсальній мові опису. Здатність складності до зміни стосовно вибору мови опису обговорюється нижче. Можна показати, що колмогорівська складність будь-якого рядка не може бути більшою кількох байт, ніж довжина самого цього рядка. Рядки, колгомівська складність яких слабко залежить від розміру самого рядка, не вважаються складними.

Визначення

[ред. | ред. код]

Щоб визначити колгомівську складність, ми повинні спочатку задати мову опису рядків. Така мова опису може бути задана на будь-якій мові програмування, такій як Lisp, Паскаля або Java- байт -код. Якщо P - програма, результатом якої є рядок х, то P - опис х. Довжиною опису є довжина P як рядка. У ході визначення довжини P довжини підпрограм, що використовуються в P, повинні бути обчислені. Довжина будь-якої цілої константи n, яка з'являється в P, це кількість біт, потрібних для подання n, рівне (грубо ) \log2 n.

Ми можемо альтернативно вибрати кодування для машини Тюринга, де кодування - функція, що встановлюється у відповідність кожній машині Тюринга M бітовий рядок <M> \langle М \rangle. Якщо М - машина Тьюринга, яка на вхід ω дає на виході рядок х, то об'єднана рядок \langle М \rangle ж є опис для х. Це теоретичний підхід, який є більш відповідним для побудови детальних формальних доказів і бажаний у дослідницькій літературі. Двійкове лямбда -числення може дати найбільш просте визначення складності. У цій статті ми використовуємо неформальний підхід.

Будь рядок с має як мінімум один опис, тобто програму

function GenerateFixedString()
   return s

Якщо опис s, d(s) мінімальної довжини тобто використовує найменшу кількість символів, то воно називається мінімальним описом s, а довжина d(s), то есть количество символов в этом описании, — колмоговська складністьколмоговська складність s, K(s). Символьно
K(s)=|d(s)|.
Розглянемо, як вибір мови опису впливає на значення K і покажемо, що ефект від зміни мови опису є обмеженим. Теорема. Якщо К1 і К2 - функції складності,що відносяться до мов опису L1 i L2 то існує константа с (залежна тільки від мов L1 i L2) така, що
для будь якого s |К1(s)-К2(s)|<=c.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Верещагин Н. К. Курс колмогоровской сложности.
  • Верещагин Н.К., Шень В.А. Колмогоровская сложность и алгоритмическая случайность. — МЦНМО, 2013.
  • Вьюгин В.В. Колмогоровская сложность и алгоритмическая случайность.