Коловодник лісовий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Коловодник лісовий
Коловодник у шлюбному наряді (Національний парк Кеоладео, Бхаратпур, Раджастхан, Індія)
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Баранцеві (Scolopacidae)
Рід: Коловодник (Tringa)
Вид: Коловодник лісовий
Tringa ochropus
Linnaeus, 1758
Ареал T. ochropus     Гніздування      Шляхи міграції      Зимування
Ареал T. ochropus     Гніздування      Шляхи міграції      Зимування
Посилання
Вікісховище: Tringa ochropus
Віківиди: Tringa ochropus
EOL: 45509205
ITIS: 176632
МСОП: 22693243
NCBI: 261960
Fossilworks: 83483

Коловодник лісовий[2] (Tringa ochropus) — вид сивкоподібних птахів родини Баранцеві (Scolopacidae).

Поширення

[ред. | ред. код]

Ареал коловодника лісового простягається всієї субарктичною Європою та Азією від Данії і Скандинавії до Сибіру, й на північ — до Білого моря. Перебування в у вказаних регіонах обмежується тільки гніздовим періодом, що триває 2 місяці. Зимує у Південній Європі, Південно-Східній Азії та тропічній Африці. В Україні гніздиться на Поліссі та заході Лісостепу. Під час міграцій трапляється скрізь. Оселяється він на лісових болотах, берегах лісових річок, озер, та навіть найменших водойм на всій території лісової і лісостепової зони[3].

Довжина тіла сягає 21-24 см. Розмах крил — 45 см. Вага становить 75-105 г. Тривалість життя — 8-11 років. Коловодник лісовий за розмірами дещо більший за шпака. Спина, поперек і верх оливково-чорні, з білими цятками і рисками. У польоті видно коротенький білий хвіст і надхвістя, але якщо придивитись зблизька, можна розгледіти 2-3 широкі чорні поперечні смуги на кінці хвоста. Низ тулуба білий. Махові пера і низ крил чорні. Дзьоб сірий, на кінці темний. Ноги оливкові, у польоті трохи виступають за хвостом. Чорна спина і біле надхвістя дуже контрастують. У позашлюбному вбранні птахи мають трохи світліший верх. Цей птах дуже рухливий і верткий.

Спосіб життя

[ред. | ред. код]

Тримається поблизу прісних водойм. Трапляється в місцях, що незручні для інших баранцевих, які полюбляють велике і чітке коло огляду. Птах активний у сутінковий час. Часто сідає на гілки дерев. Для нього характерне постійне хитання хвостом. Стривожений птах зривається із землі або гілки дерева з різким криком «кік-кік-кік». Політ дещо незвичайний: помахи крил нерівномірні, перед тим як торкнутись землі він раптово починає робити різні повороти і ковзання. Веде поодинокий спосіб життя. Цей коловодник відзначається обережністю. Живиться він водними комахами, молюсками, ракоподібними, а також збирає мертвих мальків риб. Чисельності птахів може загрожувати лісовий дренаж та ліквідація дрібних боліт.

Розмноження

[ред. | ред. код]
Яйця коловодника лісового в оологічній колекції (Тулузький музей)

На гніздування коловодник лісовий прилітає в березні — квітні. Самці починають токувати (літають колами над лісом, ганяючись один за одним). На відміну від більшості своїх родичів, він гніздиться не прямо на землі, а на дереві, займаючи старі гнізда дроздів, ворон, сойок та інших птахів. Іноді виганяє птахів і викидає їх яйця. На гнізді веде себе дуже тихо. Обрані гніздові ділянки можуть займатися впродовж десятиліть. Кладка 1 раз на рік, з 4 зеленуватих з бурими цятками яєць. Насиджує переважно самка, 19-20 діб. Пташенята через 2-3 доби після вилуплення покидають гніздо, але залишаються ще деякий час з батьками біля водойми до підйому на крило.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. BirdLife International (2012). Tringa ochropus: інформація на сайті МСОП (версія 2013.2) (англ.) 26 листопада 2013
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-Х.

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Фауна України. Т. 4. Птахи. Загальна характеристика птахів. Курині. Голуби. Рябки. Пастушки. Журавлі. Дрофи. Кулики. Мартини / О. Б. Кістяківський. — К : Вид-во АН УРСР, 1957. — 432 с.