Колона Морріса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Колона Морріса поряд з Паризькою біржею

Коло́на Моррі́са, також тумба Морріса (фр. colonne Morris) — вулична колона циліндричної форми для вивішування рекламних афіш, що носить ім'я паризького друкаря Габріеля Морріса (фр. Gabriel Morris).

Історія[ред. | ред. код]

Паризький друкар Габріель Морріс отримав в 1863 дозвіл міської влади встановити рекламні колони по місту й клеїти на них концертні й театральні афіші. Усередині колони міські двірники ховали свої мітли та інше знаряддя для підтримки чистоти на вулицях Парижа.

У 1986 комерційна фірмі «JCDecaux» викупила колони Морріса («La Compagnie Fermière des Colonnes Morris») і продовжує традиційну рекламу театральних і кінопрем'єр на паризьких рекламних колонах, оновивши їхній зовнішній вигляд.

Рішення міської мерії в 2006 році знести 223 колони Морріса за непотрібністю і для вивільнення міського простору викликало невдоволення парижан і було анульоване.

Аналогічні колони існують і в інших французьких містах.

Колона Літфаса[ред. | ред. код]

Щоправда подібні колони з'явилися ще раніше в Берліні, де їхній винахід пов'язують з німецьким друкарем Ернстом Літфасом (Ernst Litfaß, 1816—1874), який впровадив їх ще в 1854 році, аби боротися проти афішування у недозволених місцях. Німецькі колони називаються колонами Літфаса (нім. Litfaßsäule), вони також поширені по всій країні.

Колони Літфаса існують також у Швейцарії.

Галерея[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Steffen Damm: Ernst Litfaß und sein Erbe. Eine Kulturgeschichte der Litfaßsäule. Borstelmann & Siebenhaar, Berlin 2005, ISBN 3-936962-22-7.
  • Volker Ilgen: Am Anfang war die Werbung. Illustrierte Reklamegeschichte. Primus-Verlag, Darmstadt 2006, ISBN 3-89678-284-3.

Посилання[ред. | ред. код]