Колонізатори (гра)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Колонізатори
Playing Settlers of Catan.jpg
Кількість гравців 3-4 (5-6 з доповненням)
Вік гравців 10+
Час підготовки до гри 2-5 хвилин
Час гри 0,5-1 години
Вплив випадковості Початкова розстановка, підкидання кубиків, карти розвитку
Необхідні здібності Стратегія, Торгівля

Колонізатори (нім. Die Siedler von Catan — німецька настільна гра, створена Клаусом Тойбер. Вперше видана в 1995 році в Німеччині видавництвом Franckh-Kosmos Verlags-GmbH & Co. (Kosmos).

Правила[ред. | ред. код]

Гра розрахована на 3 або 4 гравці.

Гравці представляють собою колоністів, котрі висадилися на безлюдний острів. На острові є 5 ресурсів: «Дерево», «Цегла», «Шерсть», «Зерно» та «Руда». Ресурси дають можливість виробляти необхідні для колонізації споруди: «Дорога», «Поселення» і «Місто».

Метою кожного гравця є набір Переможних очок (пунктів). Очки даються за будівництво поселень і міст, а також за найдовшу дорогу і найбільшу армію. Детальніше див. Кінець гри .

Створення ігрового поля[ред. | ред. код]

Перед грою необхідно створити ігрове поле. Поле складається з шестикутного острова, оточеного морем. Острів будується з 19 заздалегідь перемішаних шестикутних карток суші. Картки «суша» бувають 5 типів — див. «Ресурси».

Потім острів оточується 6 картками «море». Картки «море» бувають двох типів: «порт» (див. «Порти») і власне «Море». Порти (також заздалегідь перемішані) чергуються з морями, картки «Порт» при викладанні орієнтуються поміченими кутами в сторону довшою смужки суші.

Далі на кожну картку «Суша» (крім «Пустелі») кладеться жетон з номером від 2 до 12. На звороті жетона нанесені букви алфавіту: якщо викладати жетони по спіралі в алфавітному порядку, то розподіл чисел буде гарантовано рівномірним (жетони «6» і «8» ніколи не будуть межувати між собою).

На картку «Пустеля» ставиться фішка розбійника.

Ресурси і споруди[ред. | ред. код]

У грі є 5 типів ресурсів («Дерево», «Цегла», «Шерсть», «Зерно» та «Руда») і 3 типу будівель («Дорога», «Поселення» і «Місто»). Ресурси потрібні для покупки будівель і карток розвитку (див. «Картки розвитку»).

Ціни на споруди:

 • «Дорога» = «Дерево» + «Цегла»;
 • «Поселення» = «Дерево» + «Цегла» + «Шерсть» + «Зерно»;
 • «Місто» = дві картки «Зерно» + три картки «Руда»;
 • «Картка розвитку» = «Шерсть» + «Зерно» + «Руда»

Поселення і міста будуються на перетині 3-х карток «Суша» і дозволяють отримувати відповідні картками ресурси.

Дороги будуються уздовж граней карток «Суша» і дозволяють будувати нові поселення — нове поселення можна побудувати тільки в місці, з'єднаному дорогами хоча б з одним з вже існуючих ваших поселень.

Місце, зайняте поселенням, містом або дорогий, не може бути використано для побудови іншого поселення або дороги.

Крім цього, існує обмеження на мінімальну близькість поселень і міст: поселення не можна побудувати в точці, що знаходиться в безпосередній близькості (1 грань шестигранною картки «Суша») від уже наявного поселення або міста, незалежно від того, кому належить це поселення або місто.

Початок гри[ред. | ред. код]

Після збору ігрового поля починається гра:

 1. Кожен гравець отримує по дві дороги і два поселення свого кольору.
 2. Починає гравець, який викинув велику суму двома кубиками.
 3. Гравець розміщує на острові Катан одне своє поселення і одну примикає до нього дорогу.
 4. Потім інші гравці за годинниковою стрілкою роблять те ж саме.
 5. Поставивши поселення і дорогу, останній гравець тут же ставить своє друге поселення і примикає до нього дорогу.
 6. Решта гравців роблять те ж саме проти годинникової стрілки.
 7. Поставивши друге поселення, гравець отримує стартовий капітал — по одній картці кожного ресурсу, з яким межує другий поставлене ним поселення.

Хід[ред. | ред. код]

Хід ділиться на дві фази :

 1. Кидок кубиків ;
 2. Фаза будівництва та обміну

Кидок кубиків[ред. | ред. код]

Гравець кидає два кубика, що випали числа складаються, картки «Суша», на яких знаходяться жетони з отриманою сумою приносять відповідні ресурси гравцям, яка вибудувала на них поселення або міста. Поселення приносить одну картку ресурсу, місто — дві. У разі, якщо картки з потрібним ресурсом закінчилися, вони не видаються.

У разі випадання суми 7 — ресурси не приносяться, див. «Розбійник».

Картку розвитку «Лицар» можна зіграти до кидка.

Фаза будівництва[ред. | ред. код]

Під час фази будівництва гравець може:

 • Будувати споруди при наявності у нього відповідних ресурсів і можливості для будівництва, тобто невитрачену відповідну фішку («Дорога», «Поселення» або «Місто») і місце на карті, що підходить для будівництва:
  • для будівництва дороги необхідно мати місце на карті, не зайняте іншою дорогою і примикає до вже побудованої дорозі, поселенню або місту цього гравця;
  • для будівництва поселення необхідно мати місце на карті, не зайняте іншим поселенням або містом і віддалене від інших поселень і міст більш ніж на одну грань картки «Суша»;
  • для будівництва міста (точніше — трансформації поселення в місто) необхідно мати поселення;
 • Міняти ресурси:
  • в банку за курсом 4: 1 (за чотири однакових ресурсу гравець може купити один потрібний йому ресурс);
  • в порту загального призначення за курсом 3: 1 (при наявності поселення або міста у відповідному кутку картки «Порт» гравець за три однакових ресурсу може купити один потрібний йому ресурс);
  • в спеціалізованому порту за курсом 2: 1 (при наявності поселення або міста у відповідному кутку картки «Порт» гравець за два відповідних порту ресурсу може купити один потрібний йому ресурс);
  • з іншими гравцями — за домовленістю;

Увага: обмін може проводитися тільки з гравцем, чий зараз хід,

 • Купувати картки розвитку;
 • Грати картки розвитку — не більше однієї картки за хід, щойно куплені картки не можуть бути зіграні тим же ходом (крім карток «Переможний очко», якщо їх активація принесе перемогу).

Після закінчення ходу чергу переходить до наступного гравця за годинниковою стрілкою.

Розбійник[ред. | ред. код]

Викинувши 7 сумою двох кубиків, гравець викликає напад розбійників на острів. Ця подія відіграється в наступному порядку:

 1. Всі гравці, у кого на руках знаходиться більше 7 карток ресурсів, здають половину (округлено вниз) в банк;
 2. Гравець, який викинув 7, повинен переставити фішку «Розбійник» на іншу картку «Суша»;
 3. Гравець може витягнути одну картку ресурсу у одного з гравців (на вибір граючого), що має поселення або місто на цій картці;

Увага: картка «Суша», на якій стоїть розбійник, не приносить нікому ресурсів, навіть якщо на кубиках випадає сума, відповідна цій картці.

Далі гравець переходить до фази будівництва, описаної вище.

Кінець гри[ред. | ред. код]

Гра закінчується, коли один з гравців набирає 10 Переможних очок (пунктів).

 • Одне очко нараховується за кожен побудований селище.
 • Два очки нараховується за кожен побудований місто.
 • Два призових очка присвоюються гравцеві, який збудував дорогу довжиною в 5 відрізків. Ці призові очки можуть перейти до іншого гравця, якщо той побудує дорогу довше.

Увага: дорога вважається розбитою на дві незалежні шматка, якщо на ній побудований чуже місто чи поселення. Увага: в разі рівності довжин двох доріг, два очка отримає гравець, перший побудував довшу дорогу.

 • Два призових очка присвоюються гравцеві, виставив армію в 3 лицаря. Аналогічно, ці окуляри перейдуть до іншого гравця, якщо у того виявиться більше виставлених лицарів.

Увага: як і у випадку доріг, в разі рівності сил двох військ, два очка присуджуються тому хто перший набрав відповідну кількість лицарів

 • Одне очко нараховується за кожну активовану картку розвитку «Прогрес / Переможне очко».

Картки розвитку[ред. | ред. код]

Під час фази будівництва гравець має право купувати картки розвитку. Картки розвитку перемішуються перед початком гри так, що гравець не знає, яку саме картку він купує. Картка розвитку може бути зіграна в будь-який момент ходу гравця (але не більше однієї за хід). Картка розвитку не може бути зіграна в той же хід, що і куплена (виняток: картку «Переможний пункт» можна зіграти в той же хід, що і отримати).

Картки бувають 5 типів:

 • «Лицар». Зігравши картку «Лицар», гравець має право переставити фішку «Розбійник» на іншу картку «Суша» (за винятком Пустелі) і витягнути картку у одного з гравців, що мають поселення або місто на цій картці;

Увага: на відміну від викидання 7 кубиками, гра картки «Лицар» не накладає обмеження на максимально можливу кількість карток ресурсу на руках у гравців. Увага: дозволяється зіграти картку «Лицар» до кидка кубиків. Це єдине дію, яке гравець має право робити під час свого ходу до кидка кубиків. Зіграна карта Лицаря залишається лежати горілиць. Вона не може бути використана вдруге. Перший гравець, який виклав трьох Лицарів, отримує карту «Найбільша армія», яка прирівнюється до двох Переможним пунктам. Якщо інший гравець вводить в гру більшу кількість Лицарів, карта «Найбільша армія» переходить від колишнього власника до нового.

 • «Прогрес / Монополія». Граючи цю картку, гравець вибирає один тип ресурсу. Решта гравців повинні віддати йому всі картки ресурсів цього типу;
 • «Прогрес / Будівництво дороги». Гравець, який застосовує цю картку, може безкоштовно побудувати дві дороги;
 • «Прогрес / Рік достатку». При активації цієї карти, Гравець отримує з банку дві картки ресурсів на свій вибір;
 • «Прогрес / Переможне очко». Ці картки дають 1 Переможний очко. Гравець не зобов'язаний негайно розкривати отримані ним картки переможного пункту.

За один хід можна зіграти не більше однієї картки розвитку (виняток: за один хід можна зіграти будь-яку кількість карток «Переможний очко»). Отримані картки зберігаються гравцем в закритому вигляді. Будучи зіграної, картка розвитку вибуває з гри і залишається лежати відкритою. Картки «Переможний очко» рекомендується відкривати тільки коли це дасть негайну перемогу.

Вміст коробки базової версії[ред. | ред. код]

 • Правила гри
 • 19 гексів Суші:
  • Ліси (4 гекса)
  • Пасовища (4 гекса)
  • Ріллі (4 гекса)
  • Пагорби (3 гекса)
  • Гори (3 гекса)
  • Пустеля (1 гекс)
 • 6 Морських частин з 9 гавані
 • 95 карт Сировини (по 19 кожного виду):
 • 25 карт розвитку:
  • Лицар (14 штук)
  • Прорив (6 штук): 2 карти будівництва 2 доріг, 2 карти взяття будь-якого ресурсу, 2 карти монополії на сировину
  • Переможні очки (5 штук)
 • 4 карти ціни будівництва, 2 особливі карти:
  • Найдовший тракт
  • Найбільша армія
 • Ігрові фішки (чотирьох кольорів):
  • 16 міст
  • 20 поселень
  • 60 доріг
 • Фішка «Розбійник»
 • 18 номерних жетонів
 • 2 кубика

Розширення гри[ред. | ред. код]

Розширення на 5-6 гравців[ред. | ред. код]

Розширення на 5-6 гравців є додатковий набір карток «Суша» і «Море», що збільшують острів, а також набір фішок для п'ятого та шостого гравця.

Кардинальна відмінність розширення на 5-6 гравців[ред. | ред. код]

Відмінність від оригінальної гри полягає в тому, що після закінчення фази будівництва гравця, який кинув кубики, настає не новий хід, а фаза спрощеного будівництва всіх гравців за годинниковою стрілкою. Під час цієї фази гравці можуть тільки будувати або купувати картки розвитку, але не можуть торгувати (крім як з активним гравцем) і розігрувати картки розвитку.

Вміст коробки[ред. | ред. код]

 • Правила гри
 • 11 гексів Суші:
  • Ліси (2 гекса)
  • Пасовища (2 гекса)
  • Ріллі (2 гекса)
  • Пагорби (2 гекса)
  • Гори (2 гекса)
  • Пустеля (1 гекс)
 • 4 Морських частин розміром в 1 гекс
 • 25 карт Сировини (по 5 кожного виду)
 • 9 карт розвитку:
  • Лицар (6 штук)
  • Прорив (3 штук): 1 карта будівництва 2 доріг, 1 карта взяття будь-якого ресурсу, 1 карта монополії на сировину
 • 2 карти ціни будівництва
 • Ігрові фішки (двох додаткових квітів):
  • 8 міст
  • 10 поселень
  • 30 доріг
 • 28 номерних жетонів (на заміну жетонами основної гри):
  • по 2 жетона номерів 2 і 12
  • по 3 жетона номерів 3,4,5,6,8,9,10,11

Джунглі[ред. | ред. код]

Розширення «Джунглі» в даний час є частиною більшості продаваних базових версій.

Відмінність від оригінальної гри полягає в заміні картки ігрового поля «Пустеля» на картку «Джунглі». В ході гри гравці можуть досліджувати Джунглі і здійснювати корисні відкриття. Коли на кубиках випадає число, рівне номеру жетона, лежачого на гекса Джунглі, кожен гравець, що володіє поселень або Містами на розі цього шестикутника відправляється робити «відкриття». Як і у випадку з ресурсами — Поселення приносять по одному «відкриттю», а Міста по два.

«Відкриття», на відміну від інших ресурсів не зображуються картками і не входять до складу гри, для них треба використовувати підручні засоби (наприклад, ґудзики або монети). Їх не можуть викрадати розбійники, на них не поширюється дія Монополії або Винаходи, їх не можна обмінювати при торгівлі. «Відкриття» допомагають при покупці карт Розвитку: кожна з фішок може замінити будь-який необхідний для покупки цієї карти ресурс. При покупці карти Розвитку може бути використано від 1 до 3 фішок. Приклад: гравець може купити карту Розвитку за 1 Руду і 2 фішки Відкриттів або за 1 Шерсть, 1 Зерно і 1 фішку Відкриття.

Велика ріка[ред. | ред. код]

Розширення «Велика ріка» також в даний час є частиною більшості продаваних базових версій.

Відмінність від оригінальної гри полягає в заміні під час створення ігрового поля карток «Вугілля», «Дерево» і «Пустеля» на потрійну картку «Річка», верхня частина з якої представляє гору, середня ліс, нижня — золоту копальню. Вводиться заборона будівництва поселень на березі річки під час початку гри, будівництво поселень на золотій копальні приносить додаткові очки.

Мореплавці[ред. | ред. код]

Картки «Море» і фішки «Кораблів»

Це розширення додає до оригінальної гри можливість грати на островах і архіпелагах довільної конфігурації.

Для цього в комплект включені:

 • додаткові картки «Суша» і «Море»;
 • фішки «Корабель» — кораблі грають ту ж роль, що і дороги, але можуть бути побудовані на кордон картки «Море», таким чином, на березі острова можна мати або дорогу, або корабель. Вартість спорудження одного корабля = «Дерево» + «Шерсть»;

Увага: дорогу можна продовжити кораблем, і навпаки. У той же час, при підрахунку довжини дороги (для з'ясування найдовшою) можна одночасно враховувати сегменти доріг і кораблів, пов'язані один з одним через селища або міста. Увага: відміну корабля від дороги полягає в більшій гнучкості першого. Дійсно, одного разу побудована дорога не може бути зрушена на інше місце, у випадку з кораблем це не так. Під час фази будівництва гравець має право зняти будь-який з своїх кораблів (максимум один за хід) і переставити його під час цього ж ходу, дотримуючись ті ж правила, як якщо б він купував і будував цей корабель.

 • фішка «Пірат» — грає роль, схожу з роллю «Розбійника». Після викидання 7 (або гри картки розвитку «Лицар») гравець може переставити або розбійника, або пірата на нову клітку . Пірат при цьому ставиться на клітку «Море», дозволяє витягнути картку ресурсу у гравця, чий корабель знаходиться на даній клітині і блокує розвиток морських шляхів цієї клітини (тобто, поки пірат знаходиться на цій клітці, неможливо ні будувати нові кораблі на ній, ні переміщати з неї вже існуючі);

У комплект гри входить також буклет з пропонованими сценаріями гри:

 • Існують сценарії у вигляді заздалегідь заготовлених карт архіпелагів.
 • Існують також сценарії у вигляді правил для розкладання карток при формуванні нового ігрового поля.
 • Існують сценарії, де карта світу, хоч я знаю гравцям на початку гри, а формується в міру просування їх кораблів: по досягненні кораблем порожнього місця на (заздалегідь обмеженому) ігровому столі тягнеться картка з перемішаних карток «Суша» і «Море». Якщо випадає «Суша», аналогічно тягнеться жетон з цифрою, а відкрив сушу гравцеві вручається картка відповідного ресурсу.
 • У деяких сценаріях вручаються додаткові переможні очки за колонізацію нового острова архіпелагу (варіанти: за першу колонізацію острова, за колонізацію острова, на якому не було поставлено спочатку колоній даного гравця).
 • У деяких сценаріях присутній новий тип суші — «Золота річка». Кожен раз, коли золота ріка приносить ресурс, гравець може вибрати один з п'яти ресурсів базової версії.

Міста і лицарі[ред. | ред. код]

Доповнення, значно змінило правила оригінальної гри, було випущено в 1998 році. У гру вводяться інші карти розвитку, старі вилучаються. Також вводиться кубик з символами, а один зі старих ігрових кубиків змінюється на червоний. Замінюються карти цін будівництва на нові, що відображають оновлені вимоги. Забирається карта «Найбільше військо», так як в нових картах розвитку немає карти «Лицар». Кількість переможних очок збільшується до 13. Доповнення сумісно з доповненням «Мореплавці».

Купці і варвари[ред. | ред. код]

У 2006 році Клаус Тойбер влаштував опитування в співтоваристві з приводу їх улюблених ігор в колонізаторів. Найчастішим виявився відповідь «Варіанти основної гри». Зібравши всі замальовки, які зберігалися в ящику столу більше десяти років, Клаус разом з однодумцями створив новий ігровий комплект. Він складається з восьми сценаріїв, які не тільки повністю відповідають темі «Варіанти основної гри», але і дають можливість адаптувати гру під бажання гравців. По суті своїй дане доповнення є набором сценаріїв, сумісних з доповненням «Мореплавці». Так як додаток вносить нові ігрові фігури — сумісність з «Містами і лицарями» лише часткова.

Незалежні гри серії «Катан»[ред. | ред. код]

 • Карткова гра «Колонізатори»: Відразу ж після виходу гри в 1994 році стало ясно24[джерело?] що настільна гра «Колонізатори» мало підходить для гри удвох. Тому, в 1996 році Клаусом Тойбер були розроблені карткові «Колонізатори» для двох гравців. Картковий варіант повторює сюжет і дизайн оригінальної гри, але сама гра кардинально відрізняється24[джерело?] Пізніше до гри було випущено розширення[1] .
 • Колонізатори на кубиках The Settlers of Catan Dice Game схожі з покером на кістках
 • Колонізатори Юніор The Settlers of Catan Junior спрощений варіант гри для дітей від 6-ти років

Catan Adventures:

 • Кандамір. Поселенці Candamir: The First Settlers 2004)[2]
 • Еласунд. Перший Місто (нім. Elasund: Die erste Stadt 2006 рік)
 • Germany

Catan in Space:

 • The Starfarers of Catan
 • Starship Catan

«Завоювання Римської імперії» (англ. Catan Histories: Struggle for Rome — гра на 3-4 гравців, видана в 2006 році.

Дія відбувається під час розпаду Римської імперії, гравці уособлюють собою варварські племена, захоплюючі імперію. Гра має досить віддалене відношення до «Колонізаторам». Схожість виключно зовнішні: форма карток «Суші», деякі ресурси. За змістом гра більше нагадує " Ризик " і пов'язані з ним гри.

З випуском цієї гри був створений бренд Catan Histories, що включив видану в 2002 році гру Settlers of the Stone Age (Колонізатори кам'яного віку).

Нагороди[ред. | ред. код]

 • 1995 Spiel des Jahres — Переможець;
 • 1 995 Deutscher Spiele Preis — Переможець;
 • 1995 Essen Feather — Переможець;
 • +1995 Meeples Choice Award — Переможець;
 • 1996 Origins Award — Переможець в номінації Best Fantasy or Science Fiction Board Game;
 • 2004 чеська премія Hra Roku — переможець в номінації «Гра року»[3] ;
 • 2005 Games 100 — Зал Слави;
 • 2018 чат «Ігромаг» — найбільш спірна гра;

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • У 11 і 13 серії 5 сезону серіалу «Теорія Великого Вибуху» Шелдон, Радж і Говард грають в цю гру.
 • У німецькому серіалі «Турецький для початківців» герої грають в цю гру.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]