Коло Земне

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сторінка копії Еггертсона Кола Земного

Коло Земне ( давн.-ісл. Heimskringla, Kringla heimsins[1]) — звід скандинавських саг, найбільший пам'ятник скандинавської літератури XIII століття.

Припускається, що автором «Кола Земного» був ісландський скальд і прозаїк Сноррі Стурлусон (1178–1241).

Історія твору[ред.ред. код]

Зміст[ред.ред. код]

«Коло Земне» — унікальний у своєму роді збірник, що розповідає про життя Північної Європи в епоху вікінгів, становлення скандинавських держав. Містить деякі відомості і про інші європейські держави того часу — від Візантії та Київської Русі до Англії. Назва походить від двох слів — «Kringla heimsins …», якими починається перша сага зводу Сага про інглінгів, і придумана пізніми видавцями.

Джерела[ред.ред. код]

Умовно коло джерел можна розділити на три види: а) вірші скальдів, б) письмові твори; в) усна традиція.

Поезія скальдів[ред.ред. код]

Вченими прийнято вважати, що скальдична поезія — найнадійніше джерело, яким користується автор «Кола Земного». Сноррі Стурлусон і сам про це пише в Пролозі: «Те, що говориться в цих піснях, які виконувалися перед самими правителями або їх синами, ми визнаємо за цілком достовірні свідчення». Як повідомляє М. І. Стеблін-Каменський, вірші скальдів «були завжди продуктом усвідомленої творчості, але це була творчість, спрямована тільки на форму, а не на зміст, внаслідок чого вигадка і була в них неможлива». Сноррі цитує багатьох скальдів, включаючи таких відомих, як Тьодольв з Хвініра, Ейвінд погубитель скальдів, Торбйорн Хорнклові та інші. Необхідно відзначити, що при цьому Сноррі дуже вільно переказує події, які згадуються в цих віршах, часом, пишучи те, що йому здавалося правдоподібним.

Письмові джерела[ред.ред. код]

Здаєтся, автору «Кола Земного» було відоме досить широке коло писемних джерел, які до того часу вже з'явилися на світ. Існування деяких з них піддається сумніву, інших — повністю підтверджено:

Усна традиція[ред.ред. код]

Найбільш складне і суперечливе джерело — усна традиція. Безсумнівно, Сноррі користувався усними переказами, які ще існували в його епоху в Ісландії. На думку М. І. Стеблін-Каменського, це, як правило, виражається не в якихось конкретних творах, а в жанрах, характерних для того чи іншого оповідання. Зокрема, в «Колі Земному» простежуються мотиви казок-бувальщин, чарівних казок і навіть героїчних сказань. Однак усні джерела завжди залишаються лише припущенням.

Манускрипти[ред.ред. код]

Відомо шість середньовічних рукописів «Кола Земного»:

Жодний з цих рукописів не є оригіналом. Найбільш давня — Kringla. Це список, зроблений якимось ісландців близько 1260 р. AM 39 являє собою неповний рукопис і датується близько 1300 р. Початком XIV ст. датуються манускрипти Codex Frisianus, Eirspennil і Gullinskinna, першою чвертю XIV ст. — Jöfraskinna. В результаті пожежі в Копенгагенській бібліотеці 1728 р., де зберігалися рукописи, згоріли Kringla, Jöfraskinna і Gullinskinna. З останніх двох залишилися списки. Крім того, збереглися окремі листки давніх рукописів, переклади незбережених рукописів і витяги з них.

Художня цінність твору[ред.ред. код]

«Коло Земне» — це яскрава і драматична, але в той же час виключно правдива розповідь про долі сотень людей, які дійсно існували колись, але мертвих вже багато століть, багатюща галерея людських образів, намальованих з геніальною простотою. Незважаючи на велику кількість наведених відомостей і на противагу тому, що зазвичай має місце в історіографічних творах, в безсмертному творінні великого ісландця основним об'єктом зображення весь час залишається людина.

Список саг, що входять до збірки[ред.ред. код]

Публікації російською мовою[ред.ред. код]

  1. Снорри Стурлусон. Круг Земной / Heimskringla [1]| Отв. Ред. Стеблин-Каменский, Михаил Иванович; Изд. подготовили: А. Я. Гуревич, Ю. К. Кузьменко, О. А. Смирницкий, М. И. Стеблин-Каменский. — М.: Наука, 1980. — 687 с.

Література[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. «Коло Земне — ісл. — Kringla heimsins, або Heimskringla, звідки звичайна назва всієї книги — „Heimskringla“». / Сага про інглінгів. Коло Земне #_edn1. — М. — 1980

Посилання[ред.ред. код]