Колтовська Анна Олексіївна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Колтовська Анна Олексіївна
Народилася невідомо
Померла 5 (15) квітня 1626[1][2], 5 (15) квітня 1627[1][2] або 1627[3]
Тихвін, Новгородська губернія, Московське царство
Діяльність черниця
Знання мов давньоруська
Титул дружина імператораd
Конфесія православ'я
Рід Рюриковичі
Батько Олексій Колтовськийd[4]
У шлюбі з Іван IV Грозний[1][2][…]

Цариця Анна Олексіївна[5], уроджена Колтовська (в чернецтві Дарія; нар. бл. 1554/1556 — пом. 5 квітня 1626, Тихвін, Новгородська губернія, Московське царство) — четверта дружина Івана Грозного[6], на якій він одружився навесні 1572 року з дозволу духовенства (шлюб тривав менше півроку)[7]. Згодом черниця («черниця-цариця») Тихвинського Введенського монастиря, де її шанували місцево[8].

Біографія[ред. | ред. код]

Дочка дворянина Олексія Гнатовича Горяїнова Колтовського. Рік його народження невідомий. Вказується (можливо помилково), що рано осиротівши, вона виховувалася в родині князя Андрія Курбського.

Колтовські, як докладно описала «Православна енциклопедія»[8], були служивими землевласниками. Її батько і брат Григорій у другій половині XVI століття значаться сусідськими дітьми боярськими по Коломні, причому у Дворовій зошити вказується, що батько помер у полоні. Григорій у 1562 році називається серед поручителів за боярина І. Д. Більському, а в 1571 році він разом з Артемієм Петром Григоровичем і Опанасовичем Колтовськими поручився за князя І. Ф. Мстиславського[9]. До моменту весілля Анни її брат та інші родичі, мабуть, займали незначні придворні посади. Це підтверджує також посланець у Москві фон Бухау, називаючи Григорія «придворним царя».

 1. Михайло Іванович Сорокоум Глєбов[10]
  1. Ігнатій Горяїн
   1. Горяїнов Олексій Гнатович
    1. Григорій Олексійович
    2. Анна Олексіївна
   2. Афанасій Гнатович
    1. Петро Опанасович

Весілля[ред. | ред. код]

В. М. Васнецов. Цар Іван Грозний, 1897 р.

Була обрана на тому ж огляді наречених (1571 р.), що і третя дружина царя, Марфа Собакіна, і була покликана після раптової смерті останньої. Це був 2-й огляд, влаштований царем, овдовілим вже два роки, і 3-й на Русі взагалі. Інша учасниця — Євдокія Сабурова, була віддана в дружини царевичу Івану. На нього за переписом дворянських «дівок» в 1570 році було зібрано близько 2 тисяч дівчат, з яких було відібрано 24 спочатку, потім 12 дівчат.

Нудьгуючи вдівством хоча і не цнотливим, він вже давно шукав собі третю дружину... З усіх міст звезли наречених в Слободу, і знатних і незнатних, числом більше двох тисяч: кожну представляли йому особливо. Спершу він вибрав 24, а після 12 ... довго порівнював їх в красі, в приємності, в розумі; нарешті вважав за краще всім Марфу Васильєву Собакіну [...], в той же час обравши наречену і для свого старшого царевича, Євдокію Богданову Сабурову. Батьки щасливих красунь з нічого стали боярами. (Карамзін)

  У записках німців Йоганна Таубе та Елерта Крузе, збереглися відомості про цю процедуру. Коли привозили дівчат на оглядини, цар «входив у кімнату <…> кланявся їм, розмовляв з ними трохи, оглядав і прощався з ними». За свідченням німців, останню дюжину дівчат оглядали вже оголеними. При цьому був присутній лікар-англієць Елізеус Бомеліус, випускник Кембриджу, який приїхав на службу в Московське царство, причому «лікар мав оглянути їх сечу в склянці»[11].

Марфа вінчалася 28 жовтня вже хворою і померла 13 листопада (через два тижні). Анна, як «посіла друге місце» на цьому огляді, стала наступною нареченою[12]. Це був четвертий шлюб Івана, що канонічним правом не дозволялося. Цар скористався кончиною митрополита Кирила в лютому 1572 року (новий митрополит Антоній був поставлений лише у травні) і скликав у Москві собор[8]. Карамзін пише, що на соборі переміг новгородський архієпископ Леонід — «користолюбець і угодник мирської влади».

На ньому Іван клявся духовенству, що через хворобу нареченої Марфи і її раптової смерті вона не встигла стати йому дружиною — темні сили диявольські «воздвиже ближніх багатьох людей враждовати на царицю нашу, ще в дівчатах сушу… і тако їй отруту злий учиниша».

«Злі люди чарами винищили першу дружину мою, Анастасію, — писав у своєму зверненні цар. — Друга, Княжна Черкаська, також була отруєна, і в муках, в терзаннях відійшла до Господа. Я чекав чимало часу і зважився на третій шлюб, частково потреби тілесної, почасти для моїх дітей, які ще не досягли досконалого віку: юність їх подобалася мені залишити світ; а жити в світі без дружини спокусливо. Благословенний Митрополитом Кирилом, я довго шукав собі нареченої, відчував, нарешті, обрав; але заздрість, ворожнеча погубили Марту, тільки ім'ям Царицю: ще в наречених вона втратила здоров'я і через два тижні подружжя померла дівою. У відчаї, в смутку я хотів присвятити себе житію Чернечому; але, бачачи знову жалюгідну младость синів і Держава в лихах, осмілився на четвертий шлюб. Нині, припадаючи з розчуленням, молю Святителів про дозвіл і благословення», — говорив цар (у переказі Карамзіна).

Вище духовенство особливим вироком, датованих 29 квітня, підтвердило, що шлюб не був консумирован, так як що вінчається чоловік дівоцтва нареченої «не дозволив». У вигляді виключення з державних міркувань цареві дозволили 4-й шлюб (з «дружини» його такої честі не удостоювалися), однак на нього наклали 3-летюю покуту: «протягом року до Великодня цареві було заборонено входити в храм, причаститися можна було тільки на Великдень, потім рік він повинен був стояти в храмі з „припадающими“ і рік з „вірними“, вкушати антидор він міг по святах»[8][13][14].

Лѣта 7080, Апр. въ 29, Рускія Митрополіи, Московскаго Государства и всей Руской земли — не вѣмъ, которымъ обычаемъ — Архіепископы и Епископы, и Архимандриты и Игумены, и весь Осв. Соборъ благословили Государя, Царя и В. К. Ив. Вас. женитися четвертымъ бракомъ, мимо Христово Евангеліе, и Апостолы, и Христову Церковь, и Помѣстныя Соборы, и Большихъ и Вселенскихъ семи Соборовъ.

Собор підкреслив «всім человецем» іншим, що виключення було зроблено тільки для царя: «так не дерзнет (ніхто) така сотворити, четвертого шлюбу сочетатися», «аще хто гордостию дмяся або від нерозумності дерзнет така сотворити… так буде за таку зухвалість за священним правилами проклятий»[15].

Дата вінчання Івана з Анною не відома, не збереглося також опису церемонії. Очевидно, воно сталося між 29 квітня (датою дозволу) та 1 червня, тобто в травні. Як зазначив новгородський літописець, вже 31 травня новгородський архієпископ Леонід «співав молебні… за велику царицю Анну».

У визначенні Собору був пункт, згідно з яким з царя знімається єпитимія, «якщо він піде війною проти невірних за святі церкви і за православну віру». На початку серпня 1572 року російське воїнство на чолі з В. М. Воротинським в 45 верстах від Москви, в селі Молоді розгромило з'єднану Кримсько-Ногайський орду. Цар з кінця травня перебував у Новгороді, і йому прийшла звістка 6-го числа, а вже 7-го він у Софійському соборі відстояв подячний молебень[14].

Шлюб[ред. | ред. код]

Вже 1 червня цар з нареченою приїхав у Новгород, де він хотів влаштувати собі нову резиденцію. Вважається, що саме там (червень-серпень 1572 р. він склав духовну, в якій відписав Ганні місто Ростов «з волостями, і з шляхом, та з сели, і з усіма митами», 14 сіл «з селами і з усіма угіддями» в Московському, Юр'єв-Польському і Ярославському повітах, а також колишні вотчини князів Заозерских-Прядивних[8][16].

"А бог дасть мені сина з дружиною моєю Анною, і аз його благословляю місто Углечь, і Устюжне (…) з волостьмі, і з путьмі, і з сели, і з усіма митами. А бог дасть мені дружину свою з Анною дочерь, і аз її благословляю, даю місто Зубців з волостмі, (…) з усіма селами і з угідь. Так благословляю дружину свою Анну, даю їй місто Ростов, з волостьмі, і з путмі, і з сели, і з усіма митами, так під Москвою село Алешня, село Болтін, село Астанково, і з приписними селами, (…) з усіма селами і угідь ". (Духовна грамота царя Івана Васильовича)[17].

Однак існує припущення, що заповіт складено після весілля з наступною дружиною, також Анною — Васильчиковою; а Колтовська не згадується там, бо була заслана в монастир[18].

Другий Новгородський літопис має запис про те, що 16 серпня, в суботу «цариця православна Ганна була в ночі молитися в церкві Премудрості Божі Софії та по чюдотворцовым гробів знаменовалася — Івана, архиєпископа Навгороцького, та Микиті, єпископа Навгороцького»[19]. На наступний же день цариця виїхала з Новгорода до Москви[8].

Цим же періодом слід датувати внесок у коломенський Спаський монастир, «що на посаді за торгом». В описі його майна (за 1577/78 рік). вказується «образ Михайла архангела, обкладений сріблом, мала пядница, дан Анні Колтовської»[8][20].

Шлюб не тривав і півроку — у вересні 1572[21] року цариця Анна була видалена в монастир і незабаром пострижена в черниці з ім'ям «Дарія».

Причини опали невідомі. Згаданий вище імперський посланник Данило Принц фон Бухау пише: «Четверту [жінку], сестру свого придворного Колтовського, не знаю з якої причини, він уклав у монастир, убивши брата зі всім сімейством». Вказується, що цариця потрапила в опалу після зради і втечі князя Курбського, однак воно сталося десятком років раніше — у 1563—1564 році. Думка Л. Е. Морозової і Б. Н. Морозова: «У вересні цар Іван розлучився з Анною Олексіївною Колтовською. Чим він пояснив своє рішення — невідомо. Адже звинуватити її в безплідді цар не міг: шлюб тривав лише чотири з гаком місяці. Очевидно лише одне: Колтовська дуже швидко „разонравилась“ монарху. До того ж він міг вважати її незаконною дружиною, з якою не варто церемонитися».

Скринніков пише: «У той час Малюта був у зеніті слави. Очевидно, справа не обійшлася без нього, і він сприяв розлучення. Можливо, його турбувало стрімке піднесення нового временщика князя Бориса Тулупова. Князь видав сестру за царського шурина Григорія Колтовского, брата цариці Анни, і тим поріднився з сім'єю самодержця»[15].

У чернецтві[ред. | ред. код]

Перше місце перебування: Суздальський монастир
Друге місце перебування: Горицький монастир
Третє і найулюбленіше місце перебування: Тихвинський монастир
Четверте місце перебування і евакуації: Устюжна

Точна дата і місце її постригу невідомі, можливо, не в 1572 році (безпосередньо у рік весілля), а в 1575 році, із-за чого виникає різночитання з приводу трирічного терміну шлюбу.

В останні роки життя царя Івана (розум. 1584) вона жила в Покровському монастирі (Суздаль), де жили інші царствені ув'язнені, у тому числі Марія Нагая і 2-я дружина царевича Івана Івановича — Феодосія Солова. Це відомо з уривка зазначеної грамоти царя Федора Іоанновича І, побічно датується 1584—1585 рр .. Там же написано про її бажання перебратися в Горіци[8].

З середини 1580-х рр. вона жила у Воскресенському Горицькому монастирі (Горіци, поблизу Кирилова).

У 1586 році завітала наступним царем, своїм колишнім пасинком Федором I, землями в Білозерському повіті — село Нікольське[12]. У жалуваній грамоті вона іменується не тільки «старіцей», але й «царицею і великою княгинею»[8].

У Тихвині[ред. | ред. код]

В 1604 році[8] перейшла з Горіц в збіднілий жіночий Тихвинський Введенський монастир (Тихвин) «за обіцянкою… громаду влаштувати».

У тому ж році цар Борис Годунов повернув Введенській обителі землі, захоплені у неї сусіднім чоловічим Тихвинським монастирем[12], підтвердивши грамоту Феодора[8].

В 1607 році черниця Дар'я приїжджала до столиці, мабуть, з монастирських справ. Зберігся[22] текст подорожньої[8].

Смутний час[ред. | ред. код]

У 1608 році грамоту підтвердив цар Василь IV Шуйський[8].

14 вересня 1613 року Введенський монастир був спалений шведами, і черниці, в тому числі черниця-цариця, за переказами, ховалися в лісі на березі Царицина озера. Серед документів Новгородської наказовий хати 1611—1617 років (Державний архів Швеції, Стокгольм) є виписка, що відноситься до років окупації — вона описує досить бідне «жалування» на утримання цариці[8].

Потім вона була переселена на життя в Устюжну-Железопольську (поблизу Вологди, на півдорозі між Тихвіним і Горіцами)[8]. Дарину, і були з нею стариць поселили в «двох кельишках… чорного попа» Геннадія при Різдвяному міському соборі, а її духівника — у віддалі, де жили діти боярські, стрільці та інші мирські люди. По царській грамоті вона отримувала «царське жалування річне — гроші і… з устюженских іс митних та іс кабацьких доходів, що останетца від них і від стрільців».

У 1614 році в повіті Устюжнах їй були подаровані землі від нового царя Михайла Федоровича — село Нікіфорово взамін вилученого Нікольського[8].

У 1617 році був укладений Столбовський мир зі шведами, який привів до заспокоєння країни, і Тихвинський Введенський монастир почав відбудовуватися заново.

Повернення[ред. | ред. код]

Повернулася в Тихвинський монастир у січні 1624 року[12]. Вказується, що вона була його ігуменею, і займалася відновленням обителі.

Про те, що вона, швидше за все, була ігуменею, свідчить жалувана грамота обителі царя Михайла Федоровича на пустку Бурково в Тіхвінському цвинтарі Новгородського повіту[8]. Крім того, Михайло Федорович видав їй дари — братину, оксамит, камку, сорок соболів, гроші.

Якийсь Дмитро Колтовський, очевидно, її родич, відвідав її наприкінці вересня 1624 р., привізши дари з весілля Михайла Федоровича і княжни Марії Довгорукою, про що збереглося лист подяки її цареві[23].

Государю царю і великому князю Михайлу Феодоровичу всієї Русі пищая твоя, государ, царська богомолица, блаженния пам'яті государя царя і великаго князя Івана Васильовича всієї Русі цариця стариця Дарина, Бога молю і чолом б'ю. Завітав ти государ цар і великий князь Михайло Федорович всієї Русі мене злиденну свою царську богомолицу, прислав до мене з своїм государским платнею стольника Дмитра Колтовского, з них завітав надіслав своїй государской радості і государині цариці і великий княгині Марії Влодимирівни платні: коровай, та сир, та убрусец, так ширінку. І до мене государів вашої государской богомоліци то ваше государское платню дійшло, і я, пане, ваша царська богомолица на вашому государском платню чолом б'ю і про вашому государском многолетном здоров'я повинна Бога молити.

У лютому 1626 року[24] інший її родич, князь Д. Гагарін, привіз їй дари з весілля Михайла — з Євдокією Стрешневою[8]. Відомо, що в Тихвине з Дариною жили дві її племінниці — княжни Леоніда та Олександра Григорівни Гагаріни (одна з них стане його ігуменею в 1642 році під ім'ям «Платоніда»).

Смерть[ред. | ред. код]

Збереглася її остання воля, де велика частина стану, в тому числі село Нікіфорово, отписана на потреби обителі, «ігумені Огаф'ї з сестрами і хто за ним у тому монастирі інша ігуменя і сестри будуть». Сестри повинні «царицю-ченця Дарину поминати і душу її влаштувати, написати її ім'я в повсякденні просвиромисальні, і ливарні, і в підстінному синодику». Також є детальна духовна грамота від 31 березня 1626 року, де вона заповідає заупокійні вклади в інші храми[8].

«Мені йшло царського жалування за річні запаси грошей, і що доходишки мала з вотчинишки, і ми тим питалися. І після розорення литовського і німецького в монастирі в храмах влаштовано, і келії, і клуню, і млин, і конюшенний двір, і коровей, попівські і служебнікови двори, і всяке монастирське будова тими грошима влаштовано»[25]

Там вона і померла 5 квітня 1626 року, прийнявши перед смертю схими. Новий літописець про її смерті повідомляє (з помилкою по батькові)[26]:

У той же час померла цариця Дар'я [дружина] царя і великого князя Івана Васильовича всієї Московщини, а була пострижена на Тихвині в Дівочому монастирі, і повелів її поховати тут же в монастирі; а була [вона] дочка Івана Колтовського, а постриг її цар Іван Васильович за свого життя.

Гробниця черниці Дар'ї, дореволюційна світлина
Сучасний інтер'єр Введенського собору (XVII ст.), Тихвинського Введенського монастиря. 4 грудня 2012 року

Тіло її поховано в паперті соборної церкви тихвинського Введенського монастиря, на лівій стороні, при вході[8]. «Над її могилою в 1814 році було встановлено дерев'яне різьблене надгробок з позолотою і шитим покривалом». Пізніше поруч з нею були поховані її племінниці. В 1814 році з благословення Петербурзького і Новгородського митрополита Амвросія (Подобєдова) було встановлено нове надгробку, влаштоване «старанням священика Іоанна, милостинею громадян та інших подавачів», про що повідомляла плита поруч.

Введенський монастир був закритий в 1926 році, гробниця у Введенському соборі (влаштований спортзал, школа єдиноборств, сауна) не збереглася[8].

В обителі зберігався список Тихвинської Богоматері — благословення Дарині одному з тихвинців, пізніше повернувся назад до монастиря, і два покриву на її гробницю (один — з червоного оксамиту, опушений горностаєм)[8].

Ушанування пам'яті[ред. | ред. код]

Дарина шанувалася в Тихвині і околицях в якості місцевошанованою святий як упорядниця та благодійниця Введенського (Царицина) монастиря. Тут святкували її пам'ять — на іменини (19 березня) і день кончини (5 квітня)[8].

4 грудня 1998 насельниками Тихвинського Великого Успенського монастиря було освячено поклонний хрест поблизу вівтаря Введенського собору. Перед ним відбуваються панахиди[8].

Генеалогія[ред. | ред. код]

Бібліографія[ред. | ред. код]

 • Бередников Я. И. Письма 4-й супруги царя Ивана Васильевича Грозного к боярину Салтыкову // Сын Отечества. 1829. № 32. С. 333—346
 • Смелков М. Несколько страниц из истории тихвинского Введенского девичьего мон-ря и жизни царицы-инокини Дарьи Алексеевны, 4-й супруги царя Иоанна Грозного, почивающей в этом мон-ре // Новгородские ЕВ. 1904. № 3. Ч. неофиц. С. 159—168
 • Горский С. Жены Ивана Грозного. М., 1990
 • Смирнов С. М. Дарья царица // Тихвинец. 1990. № 2. С. 22-25
 • Астафьев В. В. Анна Колтовская — 4-я жена Ивана Грозного // Он же. Тропинки в прошлое: Ист.-краевед. статьи и очерки. Волхов, 2003. Вып. 3. С. 8-13
 • Морозов Б. Н. Иван Грозный и его жены. М., 2005. С. 176—203
 • Маштафаров А. В. Дария (Колтовская) // Православная энциклопедия. Т. XIV. С. 199—201.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в С. Тр. Анна Алексеевна // Русский биографический словарьСПб: 1900. — Т. 2. — С. 155.
 2. а б в Яз. Анна Алексеевна // Энциклопедический лексиконСПб: 1835. — Т. 2. — С. 319.
 3. а б Колтовская, Анна Ивановна // Энциклопедический словарьСПб: Брокгауз — Ефрон, 1895. — Т. XVa. — С. 762.
 4. Lundy D. R. The Peerage
 5. Помилковий варіант — Іванівна
 6. Анна (имя жен и дочерей русских князей и государей) // Малый энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 4 т. — СПб., 19071909. (рос.)
 7. Колтовская, Анна Ивановна // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
 8. а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х ц ш щ ю я Дария [Архівовано 10 березня 2013 у Wayback Machine.] // Православная энциклопедия, т. 14, с. 199—201.
 9. Антонов А. В. Поручные записи 1527—1571 гг. // РД. 2004. Вып. 10. — С. 15, 16, 19, 68, 73, 76.
 10. Свод письменных источников по истории Рязанского края XIV—XVII вв, Том 2. С. 531. Архів оригіналу за 12 квітня 2015. Процитовано 7 квітня 2020. 
 11. Панова Т. Та самая царская невеста [Архівовано 3 лютого 2020 у Wayback Machine.] // Наука и жизнь
 12. а б в г Хмыров М. Алфавитно-справочный перечень государей русских и замечательнейших особ их крови [Архівовано 7 квітня 2020 у Wayback Machine.]
 13. Анна Алексеевна // Русский биографический словарь : в 25 т. — СПб.—М., 1896—1918. (рос.)
 14. а б Боханов А. Н. Борис Годунов.
 15. а б Скрынников Р. Г. [militera.lib.ru/bio/skrynnikov_rg/04.html Иван Грозный.] — М., 2007.
 16. ДДГ. С. 443. № 104
 17. Духовная грамота царя Ивана Васильевича. Архів оригіналу за 30 квітня 2020. Процитовано 7 квітня 2020. 
 18. Юрганов А. Л. Категории русской средневековой культуры. — М., 1998.
 19. ПСРЛ. Т. 30. — С. 194.
 20. ПКМГ. Ч. 1. Отд. 1. — С. 320.
 21. Зустрічається помилкова дата 1575.
 22. РГАДА. Ф. 141. Оп. 1. 1606 г. № 1. Л. 10
 23. Милорадович О. О. Царица Мария Владимировна [Архівовано 24 вересня 2015 у Wayback Machine.] // Русский архив, 1897, № 9. — С. 7-34.
 24. Терещенко А. В. Быт русского народа [Архівовано 12 квітня 2015 у Wayback Machine.]
 25. Цит. за: Описание Введенского девичьего 2-классного монастыря. — С. 23.
 26. Новый летописец, XVIII. Архів оригіналу за 10 грудня 2013. Процитовано 7 квітня 2020. 

Посилання[ред. | ред. код]

Rodovid.org
link=[1]
У Родоводі є генеалогічне дерево цієї людини