Колюча стрічка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Колюча стрічка — різновид нерозривних інженерних загороджень, призначених для утримання живої сили і легкої колісної техніки.

Колюча стрічка

Колюча стрічка, порівняно з колючим дротом, завдає серйозніші рани та складніше долається людьми без інструментів, даючи охороні більше часу на реагування. Крім звичайних подряпин та зіпсованого одягу, дане загородження здатне навіть вбити людину у випадку великої втрати крові.

Колюча стрічка винайдена в Німеччині під час Першої світової війни як крайній захід в умовах нестачі дроту. Незабаром її почали армувати дротом.

Нині армовану колючу стрічку випускають з можливістю обтиску дротяного сердечника від 1,8 до 4 міліметрів.

Поліпшення захисних властивостей бар'єрів безпеки єгоза з армованої колючої стрічки досягається шляхом застосування у виробництві високовуглецевого оцинкованого канатного дроту ГОСТ 7372-79 і ГОСТ 9850-72, загородження виготовляються з пружинного дроту ГОСТ 9389(марка 65г), інших видув високовуглецевого дроту. Навіть без антикорозійного покриття служитимуть на об'єкті триваліший термін з більшою ефективністю.

Для виробництва сучасної армованої колючої стрічки, стрічку накручують на барабан, потім сполучають сусідні витки в шаховому порядку в 3-11 місцях металевими плоскими скобами або дротяними скобами. При розтяганні бухти спірального бар'єру безпеки утворюється циліндричне колюче загородження.

Історія[ред. | ред. код]

Колюча стрічка винайдена в Німеччині під час Першої світової війни як крайній захід в умовах нестачі дроту. У цей же період француз Бруно запропонував намотувати колючий дріт на барабан і колючу спіраль, що вийшла, швидко монтувати в полі за допомогою довгих жердин. Надалі спіральні загородження з колючого дроту дістали назву «Спіраль Бруно».

Після Першої Світової Війни в 1930-х роках німецький винахідник Хорст Даннерт винайшов новий вид колючої стрічки, він накручував високоміцний дріт у вигляді спіралі, і в потрібний момент швидко розгортав її уздовж лінії, на якій треба було створити перешкоду. Отримане колюче спіральне загородження він прибивав до землі довгими сталевими кілочками. Високоміцний дріт завдяки пружинним властивостям самостійно тримав форму спіралі без допомоги жердин.

Під час другої світової війни в 1940—1941 роках дріт Даннерта почали завозити у Велику Британію. Попит був такий великий, що високолегованого дроту бракувало, і її стали робити з менш міцного дроту (жовта Даннерт). У 1960-х рр. колючу стрічку, скручену в спіраль, часто використали для обгороджування військових об'єктів, в'язниць, психіатричних лікувальних закладів. Колюча стрічка мала істотний недолік: її легко можна було перерізувати звичайними ножицями.

Для того, щоб утруднити перерізання колючої стрічки, на початку 1980-х рр. її почали армувати дротом спочатку шляхом скручування навколо дроту, а потім шляхом завальцювання колючої стрічки на армуючий дріт. Така армована колюча стрічка поєднувала в собі різальні властивості колючої стрічки і міцність дроту. Була навіть патентна суперечка між двома європейськими фірмами, які претендували на цей винахід і пропонували його на ринку під брендами: «Man Barrier» і «Razor Ribbon».

На початку 2000-х рр. в країнах СНД поступово почали переходити від використання армованої скрученої колючої стрічки (АСКЛ) до армованої колючої стрічки (АКЛ), виготовленої шляхом обтискання штампованої колючої стрічки на дротяний сердечник. Причина переходу — більш високі захисні властивості завальцьованої армованої колючої стрічки. Були зареєстровані Торгові марки для впізнаваності загороджень більш високої якості.

Типи колючої стрічки[ред. | ред. код]

Відомі два типи армованої колючої стрічки:

 • З армованої скрученої колючої стрічки (стрічка обвита навколо армуючого дроту) — АСКС,
 • З завальцьованої армованої колючої стрічки (колюча стрічка завальцьована на армуючий дріт) — АКС.

Завальцьована колюча стрічка має кращі захисні властивості за рахунок того, що стрічку неможливо перерізати ножицями і відокремити від армуючого дроту, зробивши спіральне загородження не колючим. Армовану колючу стрічку (АСКС, або АКС) накручують на барабан, витки в 3-11 місцях з'єднують за допомогою дроту, стрічки або металевої скоби. При розтягуванні цієї спіралі утворюється важке для подолання циліндричне колючо-ріжуче загородження.

В даний час відомі такі колючі загородження з армованої колючої стрічки:

 • У вигляді об'ємної спіралі різних діаметрів;
 • Плоский бар'єр безпеки з армованої колючої стрічки у вигляді плоскої спіралі;
 • Мобільний бар'єр безпеки (МББ) виготовлений з об'ємної спіралі, який спецпідрозділи розтягують по землі для того, щоб швидко обмежити небажане пересування в певному напрямку;
 • Колючі шипи для забору з армованої колючої стрічки;
 • Сітка з армованої колючої стрічки з ромбічними чарунками.

В Україні найбільшим попитом користується колюча стрічка армована високо або сереньовуглецевим дротом з вмістом вуглецю від 0,4%.

Термін служби і ефективність загороджень з армованої колючої стрічки[ред. | ред. код]

Враховуючи той факт, що загородження з армованої колючої стрічки можуть експлуатуватися під фізичними навантаженнями і просто неба, дуже важливо, щоб термін їх служби був максимальний. Основним параметром, що визначає якість і термін служби загороджень це використання дротяного сердечника з пружинними властивостями стійким до деформації. Для виробництва спіральних бар'єрів безпеки в Україні зазвичай використовуються: дріт високовуглецевий канатний ГОСТ 7372-79, дріт високовуглецевий ГОСТ 9850-72, дріт високовуглецевий пружинний ГОСТ 9389-75, а також дроти з аналогічних сталей іноземного виробництва.

Не менш важливою умовою для ефективності та терміну служби спіральних колюче-ріжучих загороджень є спосіб кріплення сусідніх витків армованої колючої стрічки, що також запобігає деформації загороджень. Спіральні бар'єри безпеки діаметрами 500—700 мм достатньо з'єднувати трьома-п'ятьма скобами по колу в рівновіддалених точках, на спіралі від 800 мм до 950 мм краще підійде п’яти-семискобовий спосіб кріплення витків, спіральні бар'єри діаметром витка 1250—1500, дев'яти або одиннадцятьоскобовим способом.

При використанні у виробництві спіральних бар'єрів безпеки дроту низьковуглецевого і з меншою кількістю скоб вже не важливо ступінь цинкування матеріалів з яких зроблені загородження, оскільки вони прийдуть у непридатність від деформації задовго до того як проіржавіють.

Оцинкування матеріалів важливе при використанні виробів з армованої колючої стрічки в місцях, де на неї потрапляє солона вода. Морська вода здатна завдати істотної шкоди навіть хорошому цинковому покриттю.

Так як дріт має більший діаметр, ніж колюча стрічка товщину, то саме колюча стрічка в першу чергу, потребує надійного захисту від корозії. Найбільша існуюча ступінь покриття цинком для дроту — 80-120 г/м², для колючої стрічки в межах 140-290 г/м².

Використання високолегованого дроту також істотно збільшує опірність армуючого дроту процесам корозії, але значно впливає на ціну.

Розрахунок необхідної кількості[ред. | ред. код]

 1. Для ефективної дії колючого загородження потрібно щоб відстань між двома витками армованої колючої стрічки була 33-40 см.
 2. Потрібно розділити довжину периметру. котрий потрібно огородити на цифру, між 0,33 і 0,4 і помножити на 2. Ця цифра буде означати кількість витків, необхідних для огородження даного периметру.
 3. Розрахунок кількості бухт: кількість витків колючої стрічки для всього периметру потрібно розділити на кількість витків спірального бар'єру в одній бухті у конкретного виробника чи постачальника і отриману цифру округлити в більшу сторону.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • Крім промислового виробництва, також виготовляється людьми, які перебувають у місцях позбавлення волі.
 • В народі називається «єгоза».
 • Наявність на огородженні спіралі з армованої колючої стрічки в десятки разів зменшує кількість випадків проникнення на огорожену територію лише через психологічний вплив на потенційних зловмисників.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]