Колійні машини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Колійні машини в Німеччини

Залізничні машини — спеціальний рухомий склад, призначений для спорудження верхньої будови шляху при будівництві та реконструкції залізниць, а також для виконання всіх робіт при їх поточного утримання і ремонту.

Історія застосування[ред.ред. код]

Перші шляхові машини почали застосовуватися в XVIII століття е. В Росії їх використовували вже при будівництві та обслуговуванні перших рудничних рейкових доріг. В 1834 році при експлуатації перших паровоз ів на Нижньотагільській чавунній дорозі батько і син Черепанови вперше механізували очищення дороги від снігу, використавши плуг з кінною тягою. З кінця 1840-х років на залізниці Петербург — Москва працював для очищення шляхів від снігу паровоз, обладнаний плугом. Наприкінці 1860-х років при будівництві залізниць відсипання баласту здійснювалася саморозвантажувальні напіввагон ом з перекидним кузовом. В 1879 році побудований перший таранний снігоочисник для боротьби з глибокими заметами; в тому ж році запропонований роторний снігоочисник. У 1880 році на Закаспійській залізниці були механізовані колієукладальні роботи. В 1887 російський інженер Й. М. Ливчак створив колієвимірювальний вагон з механічною записом стану колії. У СРСР на залізницях широке використання колійних машин почалося в 1930-і роки, коли були створені перші баластери, шляхові струги, снігоприбиральні машини, Колієукладальний кран і на залізничному ходу. З 1940 по 1950-і роки спроектований ряд нових машин: Колієукладальний кран на тракторному ходу, електробаластерів, хопер-дозатор, земле збиральна машина, щебенеочисні машина.

Призначення[ред.ред. код]

Снігоочисник СДПМ

Більшість колійних машин можуть використовуватися як при будівництві нових залізниць, так і під час їх ремонту та поточного утримання. Але деякі шляхові машини спеціалізовані або тільки на виконанні робіт, що виробляються при ремонті і поточному утриманні колії (наприклад, ланкорозбірні потокові лінії, колієприбиральні машини), або на спорудженні верхньої будови колії (наприклад, тракторні Колієукладальний кран і, як більш мобільні). Для ремонту і поточного утримання колії створені шляхові машини, або виробляють певні операції, або виконують комплекс робіт в їх технологічної послідовності. Так, для земляних робіт і очищення шляхів від снігу служать шляхові струги, для очищення і нарізки кюветів вздовж залізничного полотна — кюветоочисні машини. Колієприбиральні машини не тільки очищають шлях від шлаку, сміття, снігу, а й поглиблюють міжколії. Для пристрою дренажу служать дренажні машини. Підіймання і зрушення рейко-шпальної решітки, усунення її перекосу, підсипку баласту і його ущільнення здійснюють електробаластерів и, колієпідйомники і, тракторні дозувальники. Для очищення баласту використовуються щебенеочисні машини. Розбирання рейко-шпальніх решітки, її укладання, а також заміну рейок здійснюють Колієукладальний кран ами. Збірка рейко-шпальніх решітки проводиться на ланкоскладальних потокових лініях, а розбирання старих батогів — на ланкорозбірні. Ущільнення баласту і виправку шляху виконують за допомогою шпалопідбивальні машин, баластновплотняючих машин, виправно-підбивно-оздоблювальних машин та виправно-підбивно-рихтувальних машин. При цьому використовують верстати для редагування рейок, рейкошліфувальні верстати, рейкозварювальні машини, рейкосвердлувальні верстати та інше обладнання. Для забезпечення будівельних і ремонтних ділянок матеріалами та інструментами, для доставки робітників до місця робіт служать транспортні та вантажно-розвантажувальні засоби: дрезини, хопер-дозатори, саморозвантажувальні та спеціалізовані вагони.

При експлуатації залізничного шляху проводять перевірку його стану за допомогою контрольно-вимірювальних пристроїв і машин, до яких відносяться колієвимірювальні вагони, дефектоскопічні вагони та візки. Підготовку рейок до дефектоскопії виробляють рейкоочисних машини. Для очищення шляхів від снігу крім шляхових стругів використовують снігоприбиральні машини.

Типи колійних машин[ред.ред. код]

Голова укладання

Розрізняють автономні шляхові машини, що мають енергетичну базу, до якої підключаються всі двигуни машини (Колієукладальний кран, дрезина, баластноуплотньовувач, шпалопідбивальні машина та ін), і неавтономні шляхові машини, у яких енергетична установка відсутня і електрична енергія або енергія стисненого повітря надходить до робочих органів машини від локомотива (роторний снігоочисник, щебенеочисної машина, шляховий струг). За способом пересування в робочому стані шляхові машини можуть бути самохідними (наприклад, снігоприбиральні машини) і несамохідними (електробаластерів, струг, щебенеочисної машина). Дорожні машини можуть бути виконані на залізничному ходу (струг, колієукладачів, електробаластерів, шпалопідбивальні машина) або на гусеничному ходу (тракторний Колієукладальний кран, тракторний дозувальник). Більшість колійних машин мають залізничний хід; впроваджується також комбінований пневмоколісний хід, коли машина забезпечена роликами, які піднімаються при русі по автомобільній дорозі і опускаються при переміщенні машини по рейках.

Випускаються шляхові машини з електричним, пневматичним і гідравлічним приводами робочих органів, а також з приводом їх від двигуна внутрішнього згоряння через механічну передачу. За способом виконання робіт розрізняють шляхові машини важкого типу — незнімні зі шляху (струг, рейковкладача, щебенеочисні, снігоприбиральна та інші машини) і легкого типу — машини, знімні зі шляху (електростанції, мотодрезини, шпалопідбивальні машина, рейок-свердлильний верстат). Машини важкого типу для виробництва робіт вимагають заняття перегону, а машини легкого типу для пропуску рухомого складу знімаються зі шляху. Велика вантажонапруженість російських залізниць вимагає мінімального часу для проведення колійних робіт, тому при ремонті використовуються високопродуктивні колійні машини важкого типу. Для виконання всього обсягу робіт з ремонту шляху з колійних машин складають комплект (ланцюжок), в якому шляхові машини, слідуючи одна за іншою, потоковим методом роблять всі технологічні операції, таким чином здійснюється комплексна механізація ремонту. Такий комплект для реконструкції колії на щебеневому баласті включає:

 • Щебенеочисні машину
 • Шляхоразборочний і колієукладальні поїзда
 • Хопер-дозатор
 • Виправно-підбивно-оздоблювальну машину
 • Рельсовозний склад

Винахідники і конструктори[ред.ред. код]

Значний внесок у розвиток конструкцій шляхових машин внесли радянські вчені, інженери, винахідники:

 • В. А. Альошин
 • К. В. Алферов
 • В. X. Балашенко
 • Ф. Д. Барикін
 • П. Г. Белогорцев
 • Н. Н. Гуленко
 • Г. М. Девьяковіч
 • А. М. Драгавцев
 • А. Ф. Ігнатьєв
 • К. С. Ісаєв
 • Н. В. Корягін
 • А. В. Лобанов
 • М. Д. Матвєєнко
 • В. І. Платов
 • М. А. Плохоцкій
 • І. Я. Туровський
 • М. Т. Членів

Великі роботи були проведені вченими транспортних науково-дослідних інститутів, вузів та працівниками підприємств, що випускають і зазнають шляхові машини (Калузького, Тульського, Тіхорецкого, Кіровського заводів).

Виробники колійних машин[ред.ред. код]

Розподільник баласту P & T
Стабілізатор шляху Matisa
колієвимірювач Speno

Дорожні машини випускаються в багатьох країнах світу:

Перспективи розвитку[ред.ред. код]

ВПРС 03

Подальший розвиток колійних машин передбачає завершення комплексної механізації колійних робіт. При завершенні комплексної механізації передбачається створення відсутніх в комплекті машин, наприклад колієукладачів для одноетапної укладання безстикової колії, високопродуктивних рейкошліфувальні поїздів, стабілізаторів шляху. Основними завданнями, які розв'язуються при цьому, є підвищення продуктивності всього ланцюжка машин, збільшення в 1,5 — 2 рази обсягу ремонтних робіт, що здійснюються в «вікна», підвищення швидкостей руху поїздів в послеремонтіий період з 60 до 70-80 кілометрів на годину, наближення відміток поздовжнього профілю колії під час його ремонту до проектного положення. Поряд з цим приділяється велика увага питанням підвищення надійності колійних машин, зниження їх енерго-та металоємності і вартості, а також уніфікації вузлів і деталей, застосуванню автоматизованого управління, засобів контролю за роботою машини. Велике значення надається охороні праці при проведенні колійних робіт. З цією метою розробляються засоби захисту машиністів і операторів машин від пилу, шуму, вібрацій. При створенні колійних машин легкого типу основним завданням є зменшення їх маси за рахунок застосування нових матеріалів і вдосконалення конструкції. Проведення цих заходів спрямовано на завершення машинізації поточного утримання колії — виконання всіх робіт машинами важкого типу, що підвищує вироблення, покращує якість робіт, зменшує час заняття перегону.

Див. також[ред.ред. код]