Коліка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Коліка
Класифікація та зовнішні ресурси
Cruikshank - The Cholic.png
The cholic (1819) George Cruikshank.
МКХ-10 R10.4
MeSH D003085

Коліка (від дав.-гр. Κωλικη (νόσος) — кишкова хвороба; в українській мові також ще колька) — напади гострого болю, що наступають швидко один за іншим. Виділяють ниркову, печінкову, кишкову, свинцеву коліку, кольку у немовлят. Є проявом, симптомом певних хвороб.

Причина виникнення коліки[ред. | ред. код]

Причиною ниркової коліки може бути проходження сечових каменів, рідше, сечових солей у вигляді піску по сечоводах; печінкової — жовчних каменів по жовчних шляхах; кишкової — порушення моторики кишечника через наявність щільних калових мас (так званий каловий завал), великих скупчень гельмінтів (зокрема аскарид, які згортаються в клубки); свинцеву коліку по ходу кишечника — хронічне отруєння свинцем.

Окремо виділяють так звану кольку у немовлят, під якою розуміють комплекс больових симптомів невідомого поки походження (швидше за все, пов'язаних з незрілістю шлунково-кишкового тракту), які виникають саме у немовлят в перші місяці життя.

Лікування[ред. | ред. код]

Лікування — болезаспокійливі засоби, усунення основної причини. Наразі спеціальних ліків, спрямованих на лікування коліки, не винайдено.

При колькі малюків дієтичні зміни в щоденному раціоні немовлят не доцільні. Дієта для корекції стосується радше матері — зменшення споживання молочних продуктів, яєць, пшеничних виробів і горіхів здатне призвести до зменшення кольки у немовляти, кого вона годує молоком. Певне зменшення інтенсивності кольки дають кропова вода, засоби на основі плодів фенхелю, суміш олій кропу, анісу і м'яти, препарати симетикону.

Посилання[ред. | ред. код]