Колір золота

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Різний колір сплавів золота-срібла-міді (Au-Ag-Cu).

Чисте золото має жовтий колір, але його сплави з іншими металами в різних пропорціях можуть давати різні кольори та відтінки жовтого. Існують сотні можливих комбінацій золота з іншими металами. Як правило, додавання срібла фарбує золото в зелений колір, а додавання міді — в червоний. Суміш з приблизно 50 на 50 частин срібла та міді створює сплави золота широко відомі на ринку ювелірних прикрас.

Сплави[ред. | ред. код]

В залежності від співвідношення та характеру домішок в сплаві, визначається колір золота. Наприклад:

  • зелене золото — сплав 750 частин золота та 250 срібла,
  • червоне золото — сплав 750 частин золота та 250 міді,
  • рожеве золото — сплав 750 частин золота, 125 срібла та 50 міді,
  • жовте золото — сплав 750 частин золота, 125 срібла та 125 міді,
  • біле золото — сплав 750 частин золота, 150 срібла та 100 міді (такий самий колір виходить при додаванні до золота 583 проби нікелю або паладію). [1]

Біле золото[ред. | ред. код]

Докладніше: Біле золото

Біле золото виготовляється зі сплаву золота з принаймні одним металів білого кольору, зазвичай нікелем або паладієм.

Властивості білого золота залежать від використаних металів та пропорцій в сплаві. Як наслідок, біле золото може мати різне застосування; сплав з нікелем твердий та міцний, і тому добре підходить для виготовлення кілець та голок, а сплав золота з паладієм м'який, йому легко надавати форму, тому добре підходить до використання разом з дорогоцінним камінням, інколи разом з іншими металами, такими як мідь, срібло та платина, які додають ваги або міці.

Назва «біле золото» дуже поширена, нею можуть позначатись сплави не чисто білого кольору. Часто плутають родієве покриття золота з білим золотом. Родієве покриття використовують, аби приховати домішки в білий колір сплаву золота.

Принаймні одна людина з восьми має алергічну реакцію від тривалого контакту з нікелем, який може бути складовою білого золота. [2] Сплави золота без нікелю алергії не викликають.

Рожеве та червоне золото[ред. | ред. код]

Золото червоного кольору отримують у сплаві з міддю: чим більша частка міді, тим червонішим буде сплав. Поширений сплав рожевого золота, що скдається, за масою, з 75 % золота та 25 % міді (18 карат). До рожевого золота чистотою 18 каратів часто додають 4 % срібла (отримуючи сплав з 75 % золота, 21 % міді та 4 % срібла). Найчистіше рожеве золото, також відоме як коронне золото має чистоту 22 карати.

Червоне золото чистотою 14 каратів містить 41.67% міді.

Дивіться також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. В. М. Потин. Монеты. — Искусство, 1993. — ISBN 5-210-02117-3.
  2. White Gold Архівовано 22 листопад 2008 у Wayback Machine. — Site provided by the World Gold Council