Командер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кома́ндер (англ. commander) — військове звання старшого офіцерського складу у військово-морських силах, береговій охороні, а також у військово-повітряних силах деяких держав світу (Велика Британія, Канада, США та ін.).

Також ранг командера присутній в державних напіввійськових організаціях, таких як поліція, пожежна охорона, цивільна оборона деяких держав (Велика Британія, Канада, США та ін.).

Військове звання військово-морського флоту та берегової охорони

[ред. | ред. код]
США Командер

(Військово-морські сили США)


Погон
Військові звання США
Введений ~ 1674
Категорія звань офіцери
Сухопутні війська/ПС Підполковник
ВМС Капітан II рангу
НАТО
еквівалент
OF-4
Сухопутні війська Підполковник
ПС Підполковник/Командир крила

Командер (англ. commander) — військове звання старшого офіцерського складу у Військово-морських силах та Береговій охороні США, Великої Британії, Канади, Австралії, Південної Африки та інших військово-морських силах країн світу. Це звання вище за лейтенант-командера та нижче за капітана. Також це звання існує у Повітряних силах деяких країн.

На флоті командер, як правило, є командиром бойового корабля або судна, типу фрегат, есмінець або підводний човен. В авіації командер командує ескадрильєю, в особливості палубної авіації, або займає відповідні посади в штабах ВМС та ПС.

Станом на 2016 рік базове щомісячне грошове забезпечення командера ВМС США становило 5334 USD[1]

Галерея

[ред. | ред. код]

Військове звання військово-повітряних сил

[ред. | ред. код]
Докладніше: Вінг-командер

Вінг-командер (англ. Wing commander, Wg Cdr, «командер крила») — військове звання в військово-повітряних силах Великої Британії, а також держав які використовують британську систему військових звань.

19181919 роках у Королівських ВПС використовувалися військові звання ідентичні тим, що використовувалися в сухопутних силах, але знаки розрізнення мали свій особливий вигляд і були наближені до знаків розрізнення флоту, і побудовані на комбінації стрічок різного розміру. З 1919 року у Королівських повітряних силах вводяться власні військові звання, підполковник авіації стає вінг-командером[2].

У військово-повітряних силах Канади використовуються звання аналогічні званням канадських Сухопутних сил, але знаки розрізнення як і у британських повітряних силах мають свій своєрідний вигляд, побудований на комбінації стрічок.

Знаки розрізнення вінг-командера

[ред. | ред. код]

Знаками розрізнення вінг-командера є три стрічки середнього розміру розміщенні на погоні чи рукаві.

Ранг у поліції

[ред. | ред. код]

Командер — звання та посадовий ранг у поліції багатьох країн світу, таких як Великої Британії та країн Британської співдружності, США та ін.

Велика Британія

[ред. | ред. код]
Знаки розрізнення командера Столичної поліції Лондона

Командер (англ. Commander) — це ранг, який мають старші офіцери поліції поліції Лондонського Сіті та Столичної поліції Лондона. В інших територіальних підрозділах поліції Великої Британії (констебльствах) цей ранг відсутній, а його аналогом є помічник головного констебля.

Столична поліція ввела звання командера в 1946 році, після того, як звання заступника помічника комісара було розділено на дві частини. Старші заступники помічника зберегли це звання, а молодші були перетворені на командерів. Столична поліція в 19461968 роках також використовувала звання заступника командера, яке було на один ранг нижче від командера.

Столична поліцейська служба оголосила, що в 2018 році звання командера та головного інспектора будуть скасовані, однак у серпні 2017 року було оголошено, що ці скасувала скасовані.

Знаки розрізнення

[ред. | ред. код]

У поліції Великої Британії знаки розрізнення рангів до головного суперінтенданта (включно) однакові в усіх відомствах. В констебльствах рангами старше ніж головний суперінтендант, є головний констебль, його заступник та помічники. В Столичній поліції Лондона та в поліції Лондонського Сіті звання яке вище за головного суперінтенданта, це командер. Так як у цих поліцейських відомствах між званням командера та комісара різна кількість проміжних звань (одне в Столичній поліції, та три в поліції Сіті), то знаки розрізнення проміжних рангів, в цих двох відомствах мають різний вигляд. Знаками розрізнення командера, є схрещені жезли у лавровому вінку. Ці знаки розрізнення схожі на попередні знаки розрізнення британського військового бригадира1921 році бригадири отримали інші знаки розрізнення які наблизили їх до полковників та віддалили від генералів). Знаки розрізнення в міський поліції Лондона вироблені зі сріблястого металу, а в поліції Лондонського Сіті з золотистого металу.

Командер Столичної поліції Лондона в 19461968 роках використовував знаки розрізнення на ранг вище, схрещені жезли у лавровому вінку, вище яких розташована чотирипроменева зірка Лазні. Сучасні знаки розрізнення командера в цих роках були закріплені за скасованим в 1968 році рангом «заступник командера».

Спеціальне констебльство Лондонського Сіті

[ред. | ред. код]

Як і в багатьох інших підрозділах поліції, поліція Лондонського Сіті, має свою добровільну допоміжну поліцейську службу (спеціальне констебльство). Більшість спеціальних констебльств країни очолювані головним офіцером, але спеціальне констебльство Лондонського Сіті (започатковане в 1911 році) очолюється спеціальним командером (англ. Special Commander).

Знаки розрізнення спеціального командера, відповідають відповідним у командера поліції Лондонського Сіті.

Поліція Австралії

[ред. | ред. код]

Федеральна поліція Австралії, а також деякі автономні підрозділи поліції мають серед рангів поліції, ранг командера.

Окрім Федеральної поліції ранг присутній в поліції штатів Вікторія, Південна Австралія, Західна Австралія, Тасманія. Старше за рангом від командера знаходиться ранг помічника комісара. В залежності від штату, молодшим від командера званням є: головний суперінтендант (Вікторія, Південна Австралія), суперінтендант (Західна Австралія та Федеральна поліція), а також інспектор (Тасманія).

Знак звання, який використовує командер у всіх силах поліції Австралії наближені до знаків розрізнення британського та австралійського бригадира, це три зірки, розташовані трикутником, вищи яких корона святого Едуарда. В залежності від штату зірки можуть бути чотирипроменеві (Федеральна поліція, Південна Австралія, Вікторія), шестипроменеві (Західна Австралія) та восьмипроменеві (Тасманія).

Поліція Канади

[ред. | ред. код]

У Канаді ранг командера, присутній в поліції міста Монреаль. Ранг командера вище за лейтенанта, але нижче за інспектора.

У різних підрозділах поліції (штату, округу, міста) присутні різні ієрархії рангів та їх знаки розрізнення. В деяких підрозділах присутній ранг командера. Командери поліції зазвичай є головами структурних підрозділів поліції, так у департаменті поліції Чикаго, командери виконують обов'язки керівників округів (дистриктів).

У зв'язку з тим, що в різних департаментах поліції існують різноманітні системи ієрархії звань, знаки розрізнення командерів можуть у них відрізнятися. За знаки розрізнення можуть використовувати знаки розрізнення армійського зразка, як у двозіркового генерала (департамент поліції Фенікса), однозіркового генерала (Департамент поліції Лос-Анджелеса, департамент поліції Сан-Франциско), полковник (департамент поліції Рочестера, столичний департамент округу Колумбія), майор (департаменти поліції Чикаго, Портленду, Сент-Пол).

Знаки розрізнення командера поліції різних країн

[ред. | ред. код]

Втілення в мистецтві

[ред. | ред. код]
  • Джеймс Бонд має звання командера Королівського флоту Великої Британії протягом усіх романів і фільмів про нього. Таке ж саме звання мав автор романів про Бонда Ян Флемінг.
  • Шепард (на вибір гравців чоловік або жінка), протагоніст серії відеоігор Mass Effect, також має таке звання.
  • Стів МакГарретт із серіалу Гаваї 5.0 має звання командера.
  • Вільям Райкер — старший помічник капітана Пікара мав звання командера в серіалі «Зоряний шлях: Наступне покоління». Це ж звання носить офіцер із питань науки і старший помічник «Ентерпрайз» Спок, в оригінальному серіалі «Зоряний шлях».
  • Джеффрі Сінклер — командир станції «Вавилон-5», а пізніше його заступник Сьюзен Іванова мали звання командер.
  • Келлі Грейсон — старший помічник капітана (і його колишня дружина) зорельота «Орвілл» із однойменного телесеріалу мала звання командер.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Commander [Архівовано 6 Червня 2017 у Wayback Machine.] // military-ranks.org
  2. Barrass, M. B. (2015). Commissioned Ranks of the Royal Air Force 1919 – Present: Final Uniform Design. Air of Authority - A History of RAF Organisation. Архів оригіналу за 31 Грудня 2017. Процитовано 17 квітня 2016.

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]