Комбінований Знак Пілот-Спостерігач

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Комбінований Знак Пілот-Спостерігач
FFundBeob.JPG
Оригінальна назва Gemeinsame Flugzeugführer-
und Beobachterabzeichen
Країна Flag of German Reich (1935–1945).svg Третій Рейх
Тип Нагрудний знак
Кому вручається Військовослужбовці Люфтваффе
Статус Не вручається
Статистика
Дата заснування 26 березня 1936
Перше нагородження
19 жовтня 1939

Комбінований Знак Пілот-Спостерігач (нім. Gemeinsame Flugzeugführer- und Beobachterabzeichen) — німецька військова нагорода заснована Рейхсмаршалом Германом Герінгом 26 березня 1936[1] замість Знаку льотного складу. Підлягали нагородженню військовослужбовці Люфтваффе, які мали право на одночасне отримання, чи вже були нагороджені Знаком Пілота, або Спостерігача.

Нагородження[ред.ред. код]

Нагорода вручалася разом з відповідним посвідченням, підписаним старшим офіцером або начальником атестаційної комісії, в простому футлярі синього кольору з відповідним трафаретним надписом, внутрішня поверхня футляру складалася з синього шовку, або іншого матеріалу. Знак носили в нижній частині лівої нагрудної кишені кітеля, мундира, або одностройвої сорочки під Залізним хрестом 1-го класу, якщо особа була ним нагороджена.

Будова, зовнішній вигляд та ступені нагороди[ред.ред. код]

Знак попервах виготовлявся з алюмінію потім з нейзильберу — пізніше з більш дешевих сплавів. Складався з двох частин — посріблений орел та золочений вінок. Орел кріпився до вінка за допомогою двох заклепок[2]. Зворотний бік знаку гладкий, проставлено клеймо фірми-виробника. Кріплення знака — тонка заколка.

Мав три ступені:

Перші два ступеня мали, відповідно, бронзовий та позолочений вінок з дубового і лаврового листя, на який накладався посріблений орел з розпростертими крилами, що тримає в кігтях свастику. Знаки Пілот-Спостерігач у золоті та у золоті з діамантами були засновані у березні 1938. Перше вручення відбулося 19 жовтня 1939. Виготовлялися віденьською ювелірною фірмою Рудольфа Штубигера[4]; кількість діамантів: праве крило орла — 36 штук, ліве — 31 штука, тіло орла — 19 штук, свастика — 18 штук.

Ханна Райч із Залізним хрестом ІІ класу та Знаком Пілота-Спостерігача для жінок. За нею Карл Ханке[Вн. 1], гауляйтер Нижньої Сілезії, квітень 1941

Інші версії знака[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. Карл Аугуст Ханке (нім. Karl August Hanke; *24 серпня 1903 в Любань — †8 червня 1945 Нойдорф) — функціонер нацистської партії, гауляйтер, останній Рейхсфюрер СС.
  2. Фрачнікі[5] — зменшені варіанти (мініатюрні копії) нагород та нагрудних знаків. Спеціально виготовлялися для носіння на цивільному одязі замість офіційних нагород. Не мали власного статусу відповідно до статуту нагороди, проте користувалися популярністю у власників офіційної нагороди. Замовлялися фрачнікі своїм коштом у приватних майстрів та носилися відповідно до власного уявлення про доречність і доцільність.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Пятов Г. В. «Боевые награды Германии 1933–1945. Каталог-определитель» — М.: ИГП «Профис», 2002. — ISBN 5-902325-01-3

Примітки[ред.ред. код]

  1. country-osi.narod.ru/germanu_luftwaffe_znaki
  2. wehrmacht-awards.com/war_badges/luftwaffe/pilot_observer_badge1.htm
  3. ww2awards.com
  4. Пятов Г. В. Боевые награды Германии 1933–1945, стор. 61
  5. Сайт «Відзнаки та Сувеніри»