Комбінований Знак Пілот-Спостерігач

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Комбінований Знак Пілот-Спостерігач
FFundBeob.JPG
Оригінальна назва Gemeinsame Flugzeugführer-
und Beobachterabzeichen
Країна Flag of German Reich (1935–1945).svg Третій Рейх
Тип нагрудний знак
Кому вручається військовослужбовці Люфтваффе
Статус не вручається
Статистика
Параметри 52×43 мм, розмах крил 65 мм
Дата заснування 26 березня 1936
Перше нагородження 19 жовтня 1939

Комбінований Знак Пілот-Спостерігач (нім. Gemeinsame Flugzeugführer- und Beobachterabzeichen) — німецька військова нагорода заснована Рейхсмаршалом Германом Герінгом 26 березня 1936[1] замість Знаку льотного складу[Вн. 1]. Підлягали нагородженню військовослужбовці Люфтваффе, які мали право на одночасне отримання, чи вже були нагороджені Знаком Пілота, або Спостерігача.

Історія, зовнішній вигляд нагороди та статут[ред.ред. код]

Знак засновано Германом Герінгом 26 березня 1936, перше вручення відбулося 19 жовтня 1939. Мав три ступені: 3-й ступінь в бронзі, 2-й — в золоті та 1-й — в золоті з діамантами[2]. Знаки у золоті та у золоті з діамантами були засновані у березні 1938. Кількість нагороджених 2-м ступенем 53 особи, з них 2 жінки — Ханна Райч (нім. Hanna Reitsch) та Мелітта Шенк графиня фон Штауффенберг (нім. Melitta Klara Schenk Gräfin von Stauffenberg). Кількість нагороджених 1-м ступенем 6 чоловік.

Нагорода вручалася разом з посвідченням підписаним старшим офіцером або начальником атестаційної комісії, в простому футлярі синього кольору з відповідним трафаретним надписом готичним шрифтом. Внутрішня поверхня футляру складалася з синього шовку, або іншого матеріалу. Знак носили в нижній частині лівої нагрудної кишені кітеля, мундира, або одностройвої сорочки під Залізним хрестом 1-го класу, якщо особа була ним нагороджена.

Ханна Райч із Залізним хрестом ІІ класу та Знаком Пілота-Спостерігача для жінок. За нею Карл Ханке[Вн. 2], гауляйтер Нижньої Сілезії, квітень 1941

Перші два ступеня мали бронзовий та позолочений вінок, відповідно, з дубового і лаврового листя, на який накладався посріблений орел з розпростертими крилами, що тримає в кігтях свастику. Розміри знака 52×43 мм, розмах крил орла 65 мм. Спочатку знак виготовлявся з алюмінію, потім з нейзильберу, а пізніше з більш дешевих сплавів. Складався з двох частин — посріблений орел та золочений вінок. Орел кріпився до вінка за допомогою двох заклепок[3]. Зворотний бік знаку гладкий, проставлено клеймо фірми-виробника, кріплення знака — тонка заколка. Золотий знак з діамантами робився виключно вручну та виготовлялися віденьською ювелірною фірмою Рудольфа Штубигера[4]; кількість діамантів: праве крило орла — 36 штук, ліве — 31 штука, тіло орла — 19 штук, свастика — 18 штук.

Інші версії знака[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Знак льотного складу

Посилання[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. Знак льотного складу (нім. Fliegerschaftsabzeichen) засновано 19 січня 1933, як знак Німецької асоціації авіаспорту, що слугувала «дахом» для підготовки військових льотчиків. Існувало два типи цього знака: зі сплаву нікелю і срібла. Складався з двох частин — орла, закріпленого заклепками або припаяного до вінка з широкою застібкою голкового типу. До знаку видавалося посвідчення формату А4. Із січня 1935 знак вважався знаком для пілотів-спостерігачів, а з листопада 1935 скасований у зв'язку з офіційним створенням Люфтваффе. Носився на правій кишені куртки.
  2. Карл Аугуст Ханке (нім. Karl August Hanke; *24 серпня 1903, Любань — †8 червня 1945, Нойдорф) — функціонер нацистської партії, гауляйтер, останній Рейхсфюрер СС.
  3. Фрачнікі[5] — зменшені варіанти (мініатюрні копії) нагород та нагрудних знаків. Спеціально виготовлялися для носіння на цивільному одязі замість офіційних нагород. Не мали власного статусу відповідно до статуту нагороди, проте користувалися популярністю у власників офіційної нагороди. Замовлялися фрачнікі своїм коштом у приватних майстрів та носилися відповідно до власного уявлення про доречність і доцільність.

Примітки[ред.ред. код]

  1. country-osi
  2. ww2awards
  3. wehrmacht-awards
  4. Пятов Г. В. Боевые награды Германии 1933—1945, ст. 61
  5. Сайт «Відзнаки та Сувеніри»

Джерела з Інтернету та література[ред.ред. код]

Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Searchtool.svg Знак в бронзі
Searchtool.svg Знак в золоті
Searchtool.svg Знак в золоті з діамантами