Комерційний кодекс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Комерці́йний кодекс (також іноді - Господарський кодекс, Підприємницький кодекс, Торговий кодекс) — кодифікований закон, що регулює комерційну (торговельну) та господарську діяльність юридичних осіб та фізичних осіб — комерсантів та підприємців, питання організації бізнесу та укладення комерційних контрактів, інших питань ведення бізнесу, зокрема засобів врегулювання комерційних спорів. Практика застосування разом з цивільним кодексом кодифікації комерційного права визначається у науці цивільного права дуалізмом приватного права.

В Україні замість комерційного кодексу прийнято Господарський кодекс, що поєднує регулювання комерційної та некомерційної господарської (професійної економічної) діяльності. Від початку розробки кодексу він мав комплексну назву Господарський (комерційний) кодекс. На стадії ухвалення кодексу його подвійна назва була визнана недоцільною.

Сучасні дослідники відзначають комплексний характер сучасних комерційних кодексів, що спрямовані на узгодження публічних та приватних інтересів у сфері бізнесу[1], містять поряд із приватноправовими положеннями також публічно-правові вимоги до комерційної діяльності, правила публічної звітності, конкуренції, ціноутворення, реєстрації підприємств, банкрутства, захисту прав споживачів та, навіть, правила судоустрою і кримінальні норми (наприклад, Комерційний кодекс Франції 2000 р. тощо)[2]

Комерційні (господарські, підприємницькі) кодекси за країнами[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Щербина В.С. Публічні та приватні інтереси у господарських відносинах [електронний ресурс] - режим доступу: http://www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?C21COM=2&I21DBN=UJRN&P21DBN=UJRN&IMAGE_FILE_DOWNLOAD=1&Image_file_name=PDF/Ppip_2014_13_9.pdf. 
  2. Подцерковний О.П. Розвиток господарсько-правового напряму у законодавстві та науці зарубіжних країн // Правова доктрина України : у 5 т. – т.4. : Доктринальні проблеми екологічного, аграрного та господарського права / Ю.С. Шемшученко, А.П. Гетьман, В.І.Андрейцев та ін.. ; За заг. ред. Ю. С. Шемшученка. – Х. : Право, 2013 – С. 396-424. 

Література[ред. | ред. код]

  • Бушев А. Ю., Макарова О. А., Попондопуло В. Ф. Коммерческое право зарубежных стран: Учебное пособие / Под общ.ред. В. Ф. Попондопуло. — СПб.: Питер, 2003. — 288 с.
  • Мамутов В. К., Чувпило О. О. Господарче право зарубіжних країн. — К.: Ділова Україна, 1996. — 351 с.