Комп'ютерна платформа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Комп'ю́терна платфо́рма — сукупність комп'ютерів, сумісних між собою в тому або іншому сенсі.

Можна розрізнити як мінімум чотири тлумачення цього терміна, так що одна платформа з погляду одного тлумачення може розпастися на комп'ютери зовсім різних платформ із погляду іншого.

Апаратна платформа[ред. | ред. код]

Апаратна платформа визначає сумісність із погляду апаратних компонентів, роботи шин тощо. Апаратну платформу називають також архітектурою. Прикладом апаратної платформи є IBM PC.

Платформа процесора[ред. | ред. код]

Розглядається здатність процесора виконувати той самий код, ігноруючи розходження в їхній внутрішній будові й інтерфейсі. Прикладом платформи процесора є x86.

Платформа операційної системи[ред. | ред. код]

Розглядається сумісність або подібність на рівні операційних систем, наприклад, файлових систем і користувацького середовища. Прикладом платформи операційної системи є UNIX, див. також POSIX.

Сполучення цього тлумачення й платформи процесора приводить до поняття сумісності на рівні виконуваних файлів.

Віртуальні машини[ред. | ред. код]

Докладніше: Віртуальна машина

Розглядається можливість комп'ютерних систем, різних з усіх трьох наведених вище точок зору, виконувати те ж саме програмне забезпечення у так називаній віртуальній машині. Прикладом віртуальної машини є Java, здатна працювати на платформах, різних з погляду трьох попередніх тлумачень. Для реалізації віртуальної машини потрібно програмне забезпечення, про яке говорять як про кросплатформенне.

Посилання[ред. | ред. код]