Комікс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Комікс про Вікіпедію

Ко́мікс (від англ. comic — комедійний, комічний, смішний; рідше вживається термін англ. sequential art  — дослівно «послідовне мистецтво», яке використовує прийом «далі буде») — послідовність малюнків, зазвичай з короткими текстами, які створюють певну зв'язну розповідь. Тексти мають специфічну форму «мовної бульки» («мовної хмарки», «мовного димка», виноски; англ. speech balloon), яка передає мову чи думку (мисль) персонажу, заголовків і титрів. Початково комікси використовували карикатури для ілюстрації і розважали цікавими і простими історіями, але тепер розвинулись в літературне середовище з багатьма піджанрами.

Послідовне зображення картин на Колоні Траяна, що була встановлена у 133 році у Римі.

В залежності від уточнення терміну, походження коміксів в Європі можна віднести до 15 століття. Однак, сучасна форма коміксу (з панелями (панель в коміксі — окремий малюнок чи малюнок з текстами), використанням тексту всередині картинки в «мовній бульці»), як і сам термін «комікс», датується кінцем 19 століття.

В 1854 році виходить перша самостійна книжка-альбом французького художника Гюстава Доре «Історія Святої Русі» (повна назва «Мальовнича, драматична та карикатурна історія Святої Русі на підставі текстів хронікерів і істориків Нестора, Сильвестра, Карамзина, Сегура і т. д. в 500 рисунках з коментарями» фр. Histoire pittoresque dramatique et caricaturale de la Sainte Russie , d'après les chroniqueurs et historiens Nestor Nikan Sylvestre Karamsin Ségur etc.)[1]. Цей твір вважається одним із перших провісників жанру коміксу (протокомікс).

Чудові серії карикатур данського художника Херлуфа Бідструпа — це фактично комікси майже без текстів.

Визначення[ред.ред. код]

Карл Баркс — художник, що створював комікси про Дональда Дака, роздає автографи, 1994 рік.

Існує багато визначень коміксу, всі вони в цілому зводяться до того, що комікс — це серія зображень, в якій розповідається якась історія. Комікс — це єдність оповідання і візуальної дії. Скотт МакКлауд, автор книги «Суть коміксу» (англ. Understanding comics), пропонує коротке визначення «послідовні зображення», і повніше — «суміжні малюнки та інші зображення у смисловій послідовності».

Графічні романи на продажі у спеціалізованому магазині.

У коміксах не обов'язково присутній текст, існують і «німі» комікси з інтуїтивно зрозумілим сюжетом (наприклад, «Арзак» Жана Жиро). Але найчастіше, пряма мова в коміксі передається за допомогою філактер — «словесної бульбашки», яка «видувається» з вуст персонажа. Слова автора зазвичай поміщають над, або під кадрами коміксу. Стандартний комікс має розмір 17х26 см.

Комікси можуть бути будь-якими і за літературним жанром, і за стилем малювання. У вигляді коміксів адаптуються навіть твори класиків літератури. Але історично склалося, що найпоширеніші жанри коміксу — пригоди та карикатура. Цей стереотип довго псував репутацію коміксів. Малюнок у коміксах має деяку частку умовності. Він спрощується для швидкості малювання і зручності сприйняття та ідентифікації читача з персонажем.

За об'ємом комікси варіюються від коротких «стрипів» до об'ємних графічних романів і серіалів з безліччю випусків.

Комікс тісно пов'язаний з кіно, і особливо з мультиплікацією. Як відзначає все той же МакКлауд, «Фільм на плівці — це дуже повільний комікс. Простір для коміксу означає те саме, що час для фільму». В англійській мові, слово «cartoon» — «карикатура» може означати і комікс, і мультфільм. В основі ж практично всіх японських мультфільмів «аніме» лежить екранізація японських коміксів «манга».

Стандартний склад коміксу[ред.ред. код]

 • Обкладинка — передає основний зміст коміксу. Крім малюнка на обкладинці можуть перебувати: назва, емблема фірми, ціна, реклама, дата, підписи художників. Обкладинка може бути на двох аркушах, права сторона обкладинки «лицьова», ліва «тильна».
 • Фронтиспис — малюнок перед титульним листом. Дає змогу читачеві більше дізнатися про комікс.
 • Титульний лист — на ньому можуть бути: короткий вступ, імена авторів, художників, контуровщиків тощо. Може супроводжуватися невеликими ілюстраціями.
 • Основна частина — сторінки, кількість яких необмежена, але в стандартних коміксах їх від 20 до 40.
 • Pin-Up Page — додаткові малюнки від основних художників, або від інших людей, що мають якийсь стосунок до коміксу, наприклад, альтернативні варіанти обкладинок.

Історія[ред.ред. код]

Розвиток індустрії коміксів у США[ред.ред. код]

 • березень 1897 У газеті «Нью-Йорк Америкен» було вперше згадано про комікси. Це був художник Річард Аутколт. Звичайно мало хто звернув увагу на це нове явище, і лише на початку двадцятих років почали з'являтися коротенькі історії про «Мета і Джефа», «Факс Гранда», «Бастера Брауна» і «Барні Гуглі»…
 • 1922 рік Журнал «Comic Monthly» починає регулярно виділяти колонку спеціально для коміксів.
 • C 1929 по 1933 роки Джордж Делакот надрукував 36 випусків коміксу під назвою «The Funnies» — це було першим кольоровим окремим виданням коміксу.
 • 1933 рік Цю ідею підхопили працівники Нью-Йоркської фірми Eastern Colour Printing Company. Вони надрукували комікс на тридцять дві сторінки «Funnies On Parade» накладом 10 тисяч примірників, який незабаром виріс до чверті мільйона. Комікси почали розкуповувати за лічені дні.
 • З 1933 по 1940 роки Комікси почали друкуватися регулярно в різних газетах і видаватися окремими книжками. Але найголовніше те, що почав виходити щомісячний журнал «Famous Funnies», тираж якого був вже спочатку великим (400 тисяч примірників).
 • З 1944 по 1952 роки Цілий шквал нових суперкоміксів, таких як «Капітан Америка», «Дивовижна жінка», серіал «Військових коміксів», «Поліцейських коміксів» і цілий набір героїв мультфільмів: «Кролик Баґз Банні», «Каченя Дональд», «Міккі Маус», «Свинка Поркі» тощо. Серії патріотичних, антивоєнних, антифашистських коміксів, перші появи комікс-страшилок з лиходієм Франкенштейном і багато іншого.
 • 1953-1959 роки Невеликий спад у продажу коміксів через відносно низьку їх якість.
 • 1960-1970 роки Знову підйом, і найбільшою подією стала поява в серпні 1962 року коміксу з Людиною-павуком, його придумав письменник Стен Лі, а намалював художник Стів Дітко.
 • 1970-1980 роки Починається скажена конкуренція на комікс-бізнесі між двома найбільшими компаніями «Марвел» і «Делл». «Делл» починає перевидавати комікси 30-х — 50-х років, а «Марвел Комікс» відповідає на це серією оригінальних і цікавих пригод Людини-Павука.
 • 1977 рік За три місяці до виходу сенсаційного фантастичного фільму Джорджа Лукаса «Зоряні війни» компанія «Марвел Комікс» приступила до видання серії коміксів за сценаріями цього фільму. «Зоряні війни» перевершили всі очікування, побивши всі рекордні тиражі. Агентство Warner Communications також не дрімало, залучаючи читачів персонажами Халк, Доктора Стрендж, Діка Трейсі і Флеша Гордона. Згодом і за цими коміксами були зняті художні та мультиплікаційні фільми. Навіть музичний журнал «Heavy Metal» порадував авангардною комікс-книгою найкращих європейських художників.
 • 1980 — 1990 роки Індустрія коміксів у повному розквіті.
 • 1984 рік Справжню сенсацію створили «Черепашки-ніндзя», яких випустила в світ Mirage Studious, автори сценарію Кевін Істман і Пітер Лерд. Випускається серіал коміксів, виходять однойменні мультсеріал (1987) та художній фільм (1991).
 • 1988 рік Компанія Mirage Studious, продає частину прав на Черепашок-ніндзя «rchie Comics». Комік під її егідою називалися «TMNT Adventures». Власне з цієї серії почалося поширення коміксів про TMNT по інших країнах. У Великобританії ці комікси випускала марка «Fleetway Publications».
 • 1989 рік став п'ятдесятою річницею Бетмена. До цього року був приурочений цикл коміксів і знято художній фільм « Бетмен», в якому брали участь такі знамениті актори як Майкл Кітон (Бетмен) і Джек Ніколсон (Джокер), фільм став найкасовішим в списку американського прокату за всю історію кіно у поточний рік.
 • 1993 рік Метт Гроунінг (автор коміксу «Життя в Аду») разом з колегами, створює «Bongo Comics Group». Вони випускають безліч коміксів на основі мультсеріалу «Сімпсони». А пізніше «Футурама».
 • 2000 рік Marvel Comics перезапускає найпопулярніші класичні комікси, для сучасного покоління. Під загальною назвою Ultimate Marvel (Сучасні)

Компанія «Dark Horse» починає друкувати комікси за мотивами фільмів, таких як «Чужий», «Хижак», «Термінатор». У той час, коли комікс-компанії змагаються між собою, «Walt Disney Company» займається випуском дитячих історій з Міккі Маусом, Гуфі, Дональдом Даком та іншими своїми персонажами, перебуваючи наче поза конкуренцією.

Рок-музика — ще одна тема, яка зустрічається в коміксах 90-х років, історії у картинках видані практично про всіх рок-зірок. У коміксах навіть були відбиті майже всі теми та події в Перській затоці у 1990 році, особливо гостро вони були сприйняті американцями. Також з'явилися комікси з ухилом у порнографію та насильство. Це привернуло увагу Інституту Американської Цензури в галузі мистецтва. Були прийняті жорсткі заходи — на обкладинках найбільш «сміливих» коміксів стоять написи «Лише для дорослих» (англ. Adults only!).

Комікси в Україні[ред.ред. код]

Джеронімо Стілтон роздає автографи тепер уже й в Україні, на ХХІІ Форумі Видавців у Львові

В Україні комікси та графічні романи лише починають набирати популярність. Кілька років поспіль у м. Одеса відбувається щорічній фестиваль коміксів та популярної культури Fan Expo Odessa. У 2015 році (6-7 червня) в Києві був проведений фестиваль популярної культури з представленням значної кількості коміксів та графічних романів — Kyiv Comic Con.

Є видавництва, що почали випускати графічні романи самостійно: NebesKey «Даогопак», Леополь «Герой поневолі», перший комікс про війну на Сході від видавництва Асґардіан комікс «Звитяга. Савур-Могила» та ін.

Видавництво «Ірбіс Комікси» переклало українською мовою всесвітньовідому серію коміксів з Джеронімо Стілтоном, присвячену відомим подіям та особистостям в історії людства. Уже вийшли три книги серії — «Відкриття Америки», «Таємниця Сфінкса», «Шахраї в Колізеї», та готується до друку четверта книга — «Слідами Марко Поло». У кожному коміксі подаються історичні факти, таким чином читач не лише поринає у захопливий сюжет, а й дізнається багато цікавого з історії світу. Дана серія виникла в Італії і стала найпопулярнішою дитячою серією книг в цій країні. Детальніше про цю серію розповів представник видавництва на телепередачі «ТРК Львів» (відео).

Портал «Читомо», включивши серію Джеронімо Стілтона у свій огляд новинок ХХІІ Форуму Видавців у Львові, справедливо звернув увагу на те, що таких проектів дуже мало в Україні (стаття: «Форум видавців-2015: ринок ожив, конкурує і експериментує»).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. indyworld.com Gustave Doré's «Holy Russia» by Bill Kartalopoulos. INDY Magazine, Summer 2004 (англ.)

Посилання[ред.ред. код]