Коміції

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Місце зібрання Коміціум, біля Ростри на Римському Форумі

Коміції (лат. comitio, від лат. comeo — сходжусь, збираюся) — народні збори в Стародавньому Римі.

Існували чотири види зборів:

  • куріатні коміції (лат. Comicio por curias) — збори патриціїв за Куріями, висхідні до родового ладу. У царську епоху (VIII–VI століття до н. е.) вирішували питання війни і миру та обрання царів. Скликались царями і інтеррексами (верховними правителями в періоди між царями). В епоху республіки, з появою інших видів коміцій, втратили політичне значення, зберігши формальне право вручення імперія (тобто верховної влади) магістратам, а також право вирішення питань, пов'язаних з відносинами між членами родів і фамілій, і також справ релігійного характеру.
  • Центуріатні коміції (лат. Comitia Centuriata) — збори з центуріях, що об'єднували і патриціїв, і плебеїв за принципом майнового цензу. Згідно з історичною традицією їх було засновано в середині VI ст. до н. е. Сервієм Туллієм. Спочатку вони були зборами воїнів. Центуріатні коміції відали питаннями війни і миру, обирали вищих магістратів, виконували судові функції. Скликались вищими магістратами за померієм на Марсовому полі. Кожен клас підрозділявся на центурії. Скликалися для обрання консулів, преторів, цензорів. Крім того використовувалося для прослуховування справ по державній зраді і схвалення законів, що втім не було основною їх функцією
  • трибутні коміції (лат. Comitia Populi Tributa)- збори всіх громадян за територіальними округами — трибам. Походять із зібрань плебсу, де обиралися народні трибуни і плебейські еділи. У результаті боротьби плебеїв з патриціями з 287 до н. е. отримали законодавчу, а потім і судову владу і право обирати всіх нижчих магістратів, перетворившись на найважливіший вид народних зборів. Скликались консулами, преторами, диктаторами і народними трибунами на Форумі або на Марсовому полі. Являли собою 35 триб, що складаються з усього населення Риму без розділення за класами. Зазвичай, якщо трибутні збори скликалися консулами або преторами, то вони проходили на Нижньому Форумі. Трибутні збори могли обирати курульних едилів, квесторів, військових трибунів, складати і приймати закони. До встановлення Луцієм Корнелій Суллою постійних судів в трибунатні коміцій могли проводитися судові процеси. У період Пізньої Республіки збиралося в основному для прийняття законів та проведення виборів.
  • Плебейські збори (лат. Concilium Plebis)- збори незнатного вільного населення Стародавнього Риму


У I столітті до н. е., з поширенням римського громадянства на вільне населення всієї Італії, система коміцій переживає кризу. При Суллі обмежуються, а при Августі відмирають судові функції коміцій, виборні функції стають формальністю. До кінця I ст. н. е. відмирають і законодавчі функції коміцій.

Див. також[ред. | ред. код]