Кондиціонер для волосся

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кондиціонер (бальзам-ополіскувач) для волосся — засіб для догляду за волоссям, яке змінює їх текстуру і зовнішній вигляд.

Історія[ред.ред. код]

Століттями натуральні олії використовувалися людьми для вкладання волосся. Такі продукти як ефірні олії, наприклад олія чайного дерева й рослинні олії, типу олії жожоби, використовуються досі. У вікторіанську епоху була популярна макасарова олія, котра була настільки жирною, що для захисту меблів від нього на неї надягали спеціальну матерію, антимакасар.

Сучасні кондиціонери були створені на зорі 20-го століття: в 1900 році відомий парфумер Едуард Пінод представив на Всесвітній Виставці в Парижі свій продукт — діамант для пом'якшення волосся й бороди в чоловіків. З тих пір промисловість значно просунулася в розробці кондиціонерів і використовує в них силікони, жирні кислоти і четверичной сполуки амонію, даючи всі переваги кондиціонерів без зайвої жирності і ваги.

Кондиціонер для волосся не те ж саме, що і бальзам-ополіскувач (англ. Creme rinse). Останній є засобом від сплутування волосся і тому менш густий, ніж кондиціонер. Кондиціонери, в свою чергу, складаються з густою субстанції, яка повинна покривати в тому числі і кутикули волосся.

Компоненти[ред.ред. код]

Залежно від складу і призначення входять речовин компоненти кондиціонерів поділяються на:

 • Зволожувачі. Їх роль — утримувати вологу у волоссі. Зазвичай містять високі концентрації гігроскопічних речовин.
 • Відновлювачі, зазвичай містять гідролізований протеїн. Ці речовини впроваджуються в структуру волосся і зміцнюють їх за рахунок перехресних полімерних зв'язків.
 • Підкислювачі або регулятори кислотності — підтримують pH кондиціонерів на рівні 3.5. У кислому середовищі луската структура волосся стає більш міцною, так як водневі зв'язки між молекулами кератину посилюються.
 • Засоби від скручування волосся, як і підкислювачі змінюють pH волосся, але можуть покривати їх спеціальними полімерами.Засоби для захисту від температур, термо-ізолюючі полімери покривають волосся і захищають їх від перегріву при висушуванні волосся феном або їх завивці.
 • Засоби для додання блиску, що відбивають світло речовини осідають на поверхні волосся. Зазвичай полімери з групи силіконів, наприклад полідиметилсилоксану або циклометикон.
 • Олії (EFA — англ. Essential fatty acids, жирні незамінні кислоти), роблять волосся сухіше/пористіше і тим самим забезпечують їх м'якість і гнучкість. EFA за структурою нагадують природне масло (шкірне сало), яке виробляє шкіра голови.
 • Поверхнево-активні речовини (ПАР). Волосся приблизно на 97% складаються з протеїну під назвою кератин. Поверхня цієї речовини містить негативно-заряджені амінокислоти. Кондиціонери зазвичай містять катіонні ПАР, що не вимиваються з волосся до кінця, так як їх гідрофільні частини зв'язуються з молекулами кератину. Ці гідрофільні частини ПАВ стають ніби нової поверхнею волосся.
 • Мастила, часто жирні кислоти: декспантенол ітд
 • Змягчувачі, для кращого промивання в жорсткій воді.
 •  Антистатичні добавки
 • Консерванти
 • pH. Найчастіше кондиціонери мають кисле середовище, що сприяє зміцненню водневих зв'язків між кератіновимі лусочками за рахунок протонування амінокислот і створення в них позитивного заряду. Для підтримки кислотності зазвичай використовують органічні кислоти, типу лимонної.

Типи[ред.ред. код]

 • Універсальні кондиціонери містять великі кількості ПАР і здатні закріпити структуру волосся і як би склеїти їх лусочки разом. Застосовуються зазвичай для тривалого ефекту. ПАР в них засновані на довгих, прямих аліфатичних ланцюжках, схожих на насичені жирні кислоти. Їх молекули схильні до кристалізації і забезпечують кондиціонеру більш високу в'язкість і формування більш товстих шарів на поверхні волосся.
 • Для виходу — ці кондиціонери менш густі і використовують ПАР, які дають меншу товщину захисного шару. Вони засновані на ненасичених ланцюжках, швидше вигнутих, ніж прямих. Така форма не дозволяє їм легко кристалізуватися, що робить їх набагато легше, менше в'язкими і дають більш тонкі шари. Різниця між цими і попередніми кондиціонерами чимось нагадує різницю між жирами і маслами.
 • Звичайні кондиціонери поєднують два попередніх підходу. Звичайно застосовуються після відповідного їм шампуню.
 • Для фіксації — кондиціонери, що ґрунтуються на катіонних поліелектролітних полімерах і дозволяють зберегти форму волосся. Їх призначення і зміст схоже на розбавлені гелі для волосся.